Субота, 25 Травня, 2024

Єврейська громада збирається реставрувати пам’ятник архітектури в Отраді

Один з небагатьох, що залишилися будинків в курортній зоні Одеси, схоже, дочекався свого ремонту. Принаймні, таке бажання висловило Південно-українське об’єднання іудейських громад, яке має намір відреставрувати будівлю міського геріатричного центру на Ясній, 6. Далі на odessa-future.

Дозвіл на цю діяльність прийшло недавно з Києва. Проектом робіт передбачена реставрація триповерхового особняка, пам’ятки архітектури кінця 19-го – початку 20-го століть загальною площею більше 1 500 квадратних метрів. Остаточного рішення передувала передача депутатами міськради будівлі в оренду єврейській громаді.

В даний час на Ясній, 6 знайшло притулок комунальний заклад «Геріатричний будинок милосердя імені святого цілителя Пантелеймона».

За заявами представника зазначеної вище громадської організації, поетапний процес реставрації будівлі не торкнеться його цільового призначення.

Хто такий Шарль Дю Буше

Історія будинку на Ясній, 6 досить цікава. Перш за все, неоднозначні думки з приводу термінів його будівництва і авторства. Серед авторів проекту будівлі розглядають відомих майстрів С. Ландесмана, П. Клейна і Е. Меснера. А розкид по датах від 1890 до 1910 років. Безсумнівним є те, що пам’ятник архітектури побудований з використанням декількох стилів: англійської неоготики і модерну. Останній в ті роки був з стадії формування. Вважається, що творіння одного з видатних одеських зодчих є одним з кращих прикрас району Отрада, престижного в усі часи.

Також історично достовірним фактом є і те, що в особняку на Ясній, 6 з самого початку існування будинку працювала клініка відомого в Одесі доктора, хірурга Шарля Дю Буше (Charles Du Bouchet).

Біографія цієї людини досить відома фахівцям-медикам, екскурсоводам, краєзнавцям. Тим немее, зупинимося на найцікавіших. Шарль (так звучить ім’я по-французьки) Дю Буше народився у французькій столиці в 1868 році в сім’ї придворного дантиста-хірурга Наполеона III і американської підданої, яка самостійно виховувала сина після ранньої смерті батька сімейства.

Закінчивши приватну школу в Парижі, Шарль Дю Буше вступив до медичного факультету Паризького університету. Попри поєднання навчання з роботою в клініках знаменитих професорів Террі і Потена, Шарлю вдалося успішно закінчити навчальний заклад і протягом декількох років проходити підвищення кваліфікації у відомих Європейських клініках і наукових лабораторіях. Одним з його наставників був учений зі світовим ім’ям Луї Пастер.

Час навчання в Парижі в Сорбонні стало в прямому сенсі вінценосним для молодого вченого, так як там він познайомився з Людмилою Василівною Орловою, студенткою родом зі знатної одеської сім’ї, з якої обвінчався в 1889 (або в 1891).

Лікарня і притулок для революціонерів

У 1897 році подружжя Дю Буше оселилося на одеській вулиці Єлисаветинській, в будинку № 7. Пізніше вони переїхали на Ясну, де у 1902 році Чарльз отримав дозвіл відкрити свою хірургічну і гінекологічну клініку.

Відомо, що в 1905 році Чарльз Дю Буше надавав медичну допомогу учасникам !! виступів, які постраждали в вуличних боях. Дружина хірурга також була причетна до революційного руху: вона допомагала зберігати в клініці тиражі робочої газети «Іскра», а потім – активно їх поширювати.

У лікарні, яка була на хорошому рахунку у “батьків” міста, часто ховалися революціонери. Зрештою, про діяльність Дю Буше дізналися поліція міста, яка сприяла видворенню лікаря з території імперії. Був би це російський підданий, посилання або каторга були б неминучі.

Після від’їзду метра триповерхова будівля зберегла свій основний профіль – надання медичної допомоги населенню.

До нас особняк в районі Отрада, колись більш затишному, ніж сьогоднішній, дійшов до наших днів у досить пристойному стані. Його “персона” навіть з’являлася на кіноекранах. Так, вхід в лікарню Дю Буше чітко видно в одному з епізодів фільму «Бій на перехресті». В іншому фільмі “Зелений фургон” бічна частина будівлі потрапляє в кадр, коли конокрад Красунчик і юний сищик Володя Патрикеєв несуть важку чавунну ванну. Зліва – видно частину будинку Гаврила Людвіговича Сабо.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.