Субота, 31 Липня, 2021

Цікавий південь: незвичайні місця одеської області

У сьогоднішніх карантинних умовах любителі далеких подорожей не можуть відправитися у розкішні європейські країни або далекі землі загадкового сходу. Незручності з вакцинацією...

Про ранню історію Одеського військового округу

12-го грудня 1862-ого відповідно до наказу, який був виданий російським військовим міністром Дмитром Мілютіним в Південній Пальмірі було реалізовано створення військового округу,...

Про історію одеського електричного освітлення

В який момент люди побачили освітлення на міських вулицях? Цілком собі сумнівне питання. Складається враження, що воно було присутнє все життя. Однак...

Історія одеського Катерининського пам’ятника

Російську імператрицю Катерину Другу вважають головним персонажем в процесі заснування нашого міста, а саме місто, яке згодом стало Південною столицею, виникло на...

Місця на одеському Французькому бульварі, які назавжди залишаться у вашій пам’яті

Французький бульвар знають, як в Південній Пальмірі, так і далеко за її межами, пише odessa-future.com.ua. У багатьох одеських піснях...

Таємниці і загадки Інвалідного провулка

В Одесі можна часто спостерігати цікаве явище, пов’язане її вулицями та провулками. Часто чим коротше вони, тим більше загадок, таємниць, питань вони зберігають. Сьогоднішній провулок Топольського, який не випадково названий Інвалідним  у заголовку статті, цьому підтвердження. Далі на odessa-future.

Загалом, невеликий і злегка звивистий провулок, викладений бруківкою, що говорить про його “шляхетне” походження, звичайний. В одному з найбільш тихих провулків Одеси є будинки, навіть невеликий офісний центр, гуртожиток, продуктовий магазин.

Сьогоднішній провулок має одеську особливість. За його непарній стороні немає будинків, самі будинки-то є, а прописані вони по інших вулицях або провулках. Але ж колись було все по-іншому.

Перші мешканці провулку

Хоча перші відомості про провулок узагалі відносяться до 1865 році, він зародився в 1813 році, коли було завершено будівництво оборонної казарми № 4 для 12-ї піхотної роти. Будівництво здійснювалось за проектом інженерів Е.Х. Ферстера і І.І. Круга, пізніше свої корективи вніс, німецький інженер П.К. фон Сухтелен. А завершувалося будівництво під керівництвом Д.І. Круга в 1809-1813 роках.

Головна функція будівлі – казарми – збереглася за ним до кінця його днів. У ньому по черзі розміщувалися жандармська і інвалідна казарми, казарма арештної роти. Сама ж будівля значилася під № 8. Власне від інвалідної казарми провулок отримав свою першу назву.

Пізніше на цьому місці квартирує Люблінський 59-й піхотний, сформований в 1831 році. В середині 1910-х років будинок носив статус міського, тобто – для міських потреб.

Правосуддям в провулку займався мировий суддя 3-го ділянки. На цій посаді досить довгий час був статський радник Семен Йосипович Фабрицкий, тесть чемпіона світу з шахів Олександра Альохіна. Суддя приймав за адресою: Ніжинська, 14.

Охорона правопорядку покладалася на дві ділянки поліції. Так, наприклад, в 1895 році квартал від вулиці Новосельського до Ковальської перебував у віданні Херсонського ділянки, від Ковальської до Старопортофранківській – Петропавлівського.

Пасторський дім № 1

У перші роки 19-го століття багата будинками була непарна (права) сторона. Там були вдома: № 1, що належав Лютеранській церкві, № 3 – прибутковий будинок домовласника І. Гешеле (в 1912 перейшов у володіння Е.А. Висковатова) і № 5 домовласника Б. Бродського. У довідниках тих років додатково зазначено, що будинок № 1 розташовано між Новосельського і Ковальською вулицями, № 3 – між Ковальською і Каретним провулком, а № 5 – між останнім і вулицею Старопортофранківською.

Один з «зниклих» будинків носив перший номер № 1. Сьогодні це – Новосельського, 68/1, оскільки ставився до вже згаданої церкви, іменованої в народі «Кірха». Побудований в 1897-1899 роках за проектом архітекторів А. Е. Шейнса і А.І. Бернардацці він служив пастирським будинком і богадельнею. У 2000-2002 роках пройшла реконструкція будівлі. Сьогодні в ньому розташовується будинок прийомів, в якому є невелика актова зала, пристосована для проведення камерних концертів і де проходять репетиції хору Лютеранської церкви, адміністративні приміщення. Іноді цей будинок все ж відносять до провулку Топольського.

Єврейське училище для дівчаток

Цікавою видається історія місця, на якому знаходиться будинок № 5 – по суті на Старопортофранківській, 61 – за адресою. Відзначимо, що вхід в корпус знаходиться якраз у провулку Топольського.

У 1875 році то була ділянка площею в 308 квадратних сажнів з адресою: Старопортофранківська вулиця, 57 кут Каретного провулку, 25, що відносилася складався в IV кварталі Петропавлівського ділянки і належав Шмідту.

До 1883 року у ділянки змінилася адреса на Старопортофранківська, 61, але власник залишився тим самим, в 1895 році власником ділянки був Посохов. І нарешті, останнім в 1898 році власником був А. Швайкевічу. До початку 1900-х років на вказаному місці там стояв житловий будинок Шмідта. Після того як будівля була придбана Б. Бродським, його знесли, а замість нього побудували новий для Єврейського казенного дівочого училища, яке раніше було розташоване в будинку на Успенській, 95. У довіднику «Вся Одеса на 1901 рік» училище значиться за адресою: Інвалідний провулок , власний будинок.

Будинок був двоповерховим з підвалом, пізніше, на початку 1930-х років до на ньому було надбудовано 2 поверхи, як вважають фахівці, за проектом Ф.А. Троупянського.

Провулок часів Віри Інбер

У перші роки роботи на новому місці його директором була Ірма Шпенцер – мати Віри Інбер. Сім’я майбутньої поетеси жила в тому ж будинку, поки не був побудований власний будинок. В оповіданні «Смерть Місяця», згадуючи рідний квартал, Віра Інбер писала:

«У нас в квартире моя комната была лучше всех. Пол ее, лежащий как раз над подворотней, был настлан особенно высоко, чтобы не дуло. Благодаря этому из коридора в комнату вели четыре ступеньки, а окно доходило до пола. Улица, где мы жили, была невесела и официальна. На ней были расположены городские училища, богадельня, приют для подкидышей, две церкви и артиллерийский склад. Днем все это угнетало, но вечером, погасив свет, великолепно было сидеть на моем окне, как на водоразделе двух течений: улицы и комнаты. Улица, неприятная днем, в этот час хорошела. Без пешеходов и лавок, легко тронутая огнями, она текла свежим потоком к окраинам».

Цікаво відзначити об’єкти, про які згадує одеська знаменитість. Очевидно, що вона розповідає про ті місця, які перебували не тільки інвалідності провулку. Люди, які добре знаю місто, визначать в притулку для покидьків пологовий будинок № 2, в церквах – Лютеранську церква на Новосельського, 68 і, швидше за все, церква Зої і Григорія біля тодішньої Жіночої гімназії № 2. Що ж стосується двох міських училищ, то одне з них – напевно, училище Святого Павла, що знаходилося в Лютеранському провулку, один з будинків якого виходив на Інвалідний провулок.

На початок 1914 року училище все так же розміщувалося за адресою: Інвалідний провулок, 5, а його директором (доглядачкою) була Софія Ісаківна Шафір, дочка вона ж викладала математику. Проживала доглядачка в тій же будівлі. Там же проживала і З.І.Шафір, вчитель французької мови і, швидше за все, сестра Софії.

Диспансер і інститут

Після революції в будівлі колишнього єврейського училища працював Центральний туберкульозний диспансер, творцем якого і першим головним лікарем був доктор Соломон Наумович Вайнер, один з організаторів боротьби з туберкульозом в Україні.

У 1938 році в корпусі розмістився Одеський електротехнічний інститут зв’язку з адресою: Старопортофранківська, 61. На даний момент це – лабораторний корпус Одеської академії зв’язку, який закритий, а під склом вхідних старовинних дверей прикріплено невелике оголошення про те, що корпус на ремонті. Доля корпусу викликає тривогу жителів міста, оскільки вже не раз було таке, що спочатку будь-які будівлі продавали, на деякий час «забували» про ні, оскільки акти продажу були незаконними, потім руйнували і будували багатоповерхівки.

На будівлі лабораторного корпусу встановлена, меморіальна дошка, що проливає світло на сьогоднішню назву провулка, що має ім’я льотчика Віталія Топольського, який захищав Одесу в 1941 році. Ім’я льотчика було присвоєно провулку за рішенням Виконавчого комітету Одеської ради депутатів трудящих в травні 1965 року народження, в дні святкування 20-річниці Перемоги над фашизмом.

Вчені і музиканти, вчителі і священики … Доля багатьох відомих в Одесі людей проживали і проживають в провулку Топольського, який колись був Інвалідним, носив ім’я піонерії і Менделєєва. А сьогодні цей невеликий шлях продовжує залишатися одним із найспокійніших куточків Одеси.

Latest Posts

Про ранню історію Одеського військового округу

12-го грудня 1862-ого відповідно до наказу, який був виданий російським військовим міністром Дмитром Мілютіним в Південній Пальмірі було реалізовано створення військового округу,...

Про історію одеського електричного освітлення

В який момент люди побачили освітлення на міських вулицях? Цілком собі сумнівне питання. Складається враження, що воно було присутнє все життя. Однак...

Історія одеського Катерининського пам’ятника

Російську імператрицю Катерину Другу вважають головним персонажем в процесі заснування нашого міста, а саме місто, яке згодом стало Південною столицею, виникло на...

Місця на одеському Французькому бульварі, які назавжди залишаться у вашій пам’яті

Французький бульвар знають, як в Південній Пальмірі, так і далеко за її межами, пише odessa-future.com.ua. У багатьох одеських піснях...

ТОП-5 будинків з меморіальними дошками

Серед будівель, фасади яких прикрашені меморіальними дошками, будівля на одному з рогів вулиць Рішельєвської та Успенської є пам'ятником історії місцевого значення. Там...