Вівторок, 28 Травня, 2024

Скульптури, виставки та мистецтво — як в Одесі люблять котиків

Котики в Одесі мають велику повагу: з 2017 року хвостатих красенів та красунь визнали частиною одеської екосистеми, також їм присвячені різноманітні скульптури та картини, а окрім цього в Одесі систематично проводиться виставка цих чудових, багато в чому магічних створінь, пише  odessa-future.com.ua.

Офіційний проєкт із захисту котів

Як вже було зазначено, в 2017 році вийшов спеціальний проєкт, покликаний захистити пухнастих друзів — «Про заходи щодо захисту кішок від жорстокого поводження в Одесі», адже котики були визнані важливою частиною екосистеми міста: вони виконують ключову роль у дератизації (знищенні гризунів). Але дератизація була не єдиною причиною створення цього положення: також це було зроблено з метою захисту прав тварин та попередження жорстокого поводження з ними. 

Проєкт забезпечує кошти на вакцинацію, а також стерилізацію вуличних тварин з метою контролювання їхньої чисельності. Відловлювати котів та кішок заборонено. Відлов є можливим тільки з метою тих же вакцинації та стерилізації, і, певна річ, котика можна забрати, якщо він попаде під опіку зоозахисної організації, яка згодом направить його до нових хазяїв.

Деякі одеські скульптури на честь котиків

Кот-Джентльмен — переможець КВН

Почнемо з центру Південної Пальміри: на вулиці Єкатерининській, 17 на білому п’єдесталі  сидить маленький котик-джентльмен із гордовитим поглядом. Біла накидка на його котячих плечиках з’явилася не просто так — цей елемент доданий на честь Яна Альбертовича Гельмана, сценаріста-гумориста, який є автором численних гумористичних проєктів: «Юрмалина», «Містечко» (російською «Городок»), «Блакитний вогник» (російською «Голубой огонёк») та інших, в тому числі ряду спектаклів та мюзиклів. 

На грудині котика-джентльмена висить медаль за перемогу в КВН. І не дивно, адже пан Гельман ледве не в першу чергу асоціюється з КВН-командою «Одеські джентльмени».

Морис — улюбленець визнаного сатирика 

Інший котик, який був увіковічений в Одесі — Морис на вулиці Маразлієвській, 7, улюбленець знаменитого сатирика, письменника та телеведучого Михайла Жванецького. Морис зручно влаштувався на портфелі свого обожнювача-хазяїна та заснув. 

На жаль, якось так сталося, що котика викрали, але його зникнення не залишилося без дій, і невдовзі після пропажі скульптури на її місці з’явилася точна її копія. 

Пані Базарина — королева ринку

Є в Одесі також пам’ятник абсолютно самостійній киці. Її ім’я — Базарина, і вона була неофіційною хазяйкою Нового ринку. Пані Базарина була великою кішкою, її вага становила приблизно 18 кілограмів та була своєрідним рекордом. Одеса завжди пам’ятатиме свою найтовстішу кицю, адже вона по-директорські всілася біля входу до м’ясного корпусу ринку і досі наглядає за ним.

Пушинка — високотехнологічна киця

Геймери тут? Ваші ряди ще в 2018 році поповнилися кицею на ім’я Пушинка, яка теж любить грати в комп’ютерні ігри. Пушинка сидить у провулку Маяковського та тицяє лапкою на планшеті. Ця киця любить, коли її гладять — і якщо торкнутися її загривку, її планшет увімкнеться та засвітиться.

На жаль, Пушинку також викрадали, але і вона повернулася на своє законне пригріте місце.

Рижик — частина офісної команди 

Всі одеські котики зайняті якимось важливим ділом (навіть якщо вони сплять). Наприклад, на вул. Велика Арнаутська відпочиває (вірогідно, від складної роботи) офісний котик. Його прототипом став реальний кіт — Рижик, який систематично приходить в офіс.

Крім вищеназваних кошенят, в Одесі розміщені й інші скульптури. Авторкою вже згаданих котів є скульпторка Тетяна Штикало. Її праці створені з полімерної смоли та покриті акрилом. Зовнішньо вони виглядають так, наче вилиті з бронзи.

До речі, не секрет, що коти та кішки люблять комфорт і тепло, і одесити чудово розуміють це. Саме тому взимку знамениті коти Південної Пальміри одягаються у шапки та шарфи завдяки небайдужим жителям міста. І авторка проєктів Тетяна Штикало також самостійно створювала одяг для своїх котиків. 

Офісний котик Рижик отримав шкарпетки та шапку.

Пані Базарину утеплили шарфиком із шапкою. 

І Пушинка прикривала голову від зимніх вітрів.

Виставка котів в Одесі 

Звичайно, що упом’януті вище знамениті коти Одеси не єдині, чиєю красою та чарівністю захоплюються жителі та гості міста. 

В Одесі систематично проходить виставка котів та кішок. Традиційно її влаштовують на території Морського вокзалу. Під час щорічного заходу увазі гостів постають більше десятка найрізноманітніших порід: там красуються породи від владних та масивних мейн-кунів до голеньких дружелюбних канадських сфінксів. 

Звісно, кожен хазяїн та кожна хазяйка впевнені, що їхній улюбленець найкращий у всьому світі (і це так і є, адже всі коти в світі — найкращі), але висновок, який кіт чи кішка стане переможцем у конкурсах, буде за професійною комісією.

Найбільш впізнаваним об’єднанням любителів кішок в Одесі є клуб «Чеширський кіт», який займається організацією виставок цих чарівних тварин. 

На жаль, карантинні обмеження внаслідок розповсюдження COVID-19 привели до того, що в 2021 році виставка кішок проводитиметься в закритому форматі, тобто, без відвідувачів. Як зазначено на сайті клубу, учасники виставки будуть записані на конкретний час, коли судді будуть проводити свою експертизу. Отже, поки що залишається тільки сподіватися, що ситуація з COVID-19 покращиться якомога скоріше до такого ступеню, щоб можна було зняти карантинні обмеження та потенційно в 2022 році прийти до одеського морвокзалу помилуватися пухнастими королями та королевами краси. 

Картини на честь котиків 

Одеська художниця Ольга Яровая створює портрети чарівних котиків не за допомогою строкатих фарб — гамма кольорів у творах авторки передається через уривки газет та журналів, які могли б бути знищені, але отримали нове життя та нову ціль.

Моделями для картин художниці стають пересічні вуличні кішки-одеситки. Сама авторка у інтерв’ю із кореспондентом «Культурометру» розповідала, що створення одного котячого портрету може зайняти від дня до чотирьох, що залежить від натхнення. Матеріали для своїх картин Ольга бере на Староконному ринку чи на точках макулатури, і якось їй попався матеріал на івриті — художниця сказала, що це дасть її котикам більше одеського характеру.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.