Субота, 20 Квітня, 2024

Ріг Канатної і провулка Нахімова: історія життя, руйнувань і реставрації

Через це перехрестя часто проходять жителі міста та його гості; ймовірно, іноді проїжджають працівники дипломатичної місії Китаю; і, однозначно, співробітники Одеської академії неперервної освіти. Далі на odessa-future.com.ua.

Історія будинку

Перейшовши з боку моря вузенький провулок, ми опиняємося перед будинком № 5 по Канатній, що створює ріг із будинком № 3 Барятинського провулку (сьогодні – провулок Нахімова). В основі будинку ймовірно був будинок Волконського, власника ділянки на початку 19-го століття. У 1876 році, за інформації “Адреса-календаря Одесского градоначальства”, в будинку на Канатній, 5 працювала тютюнова фабрика Бабадаглі.

Новий будинок було зведено для Московської митної артілі у 1890-х роках за проєктом інженера А.С. Лясковського. Припускають, що будинок служив товарним складом і гостинним двору для співробітників артілі. Після Жовтневої революції в будинку додали третій поверх. У 1893 році в другому поверсі будівлі з’явився балкон.

Пожежа і обвалення

Уже в наступному році будівлю спіткала трагедія. 13 червня, як писали “Одеські відомості”, в приміщенні артілі виникла пожежа. Там загорілися балки другого поверху. Але будівлі відносно пощастило, оскільки за адресою відразу ж виїхав кінний екіпаж пожежної команди, якому вдалося досить швидко ліквідувати загоряння.

Наступна неприємність спіткала будинок вже у наші дні. Півтора роки тому в будинку сталося часткове обвалення, що стало первістком в ланцюзі серії таких же лих, який пізніше відбулися в Одесі Ніжинської, Ясній, за іншими адресами.

На щастя, навесні 2020 року на Канатній ріг провулка Нахімова ніхто не постраждав, оскільки руйнування торкнулося нежитлових приміщень. Кадри обвалення кутової частині будівлі потрапили тоді в соціальні мережі. Добре було видно, що ледь вдалося не потрапити під смертоносне каміння будинка молодим людям, які саме у той момент переходили провулок. Якимось дивом вони зреагували на шум і, прискоривши рух, уникли сумного результату.

Відновлення будинку – приклад міському керівництву

Житлова частина будинку не постраждала і квартиронаймачів навіть не стали відселяти. Відразу після обвалення стало відомо, що у внутрішній частині будинку-пам’ятки архітектури велися нібито протиаварійні роботи, розпочаті за два тижні до обвалу і виконувалися на замовлення фірми “Нью Рент Проперті”, яка орендує нежитловий фонд будинку.

За фактом обвалення відразу ж надійшли коментарі від фахівців, який припустили, що виною всьому став витік води з теплових мереж. Втім, працівники тепломереж відразу ж заявили, що їх комунікації в повному порядку.

Ще однією причиною обвалення став вік будівлі, що в останні роки цілком природно. Але чому знос будинків майже завжди має місто в Одесі? У містах, які в два-три рази старше нашого міста, будинки, що датуються середньовіччя руйнуються. Питання – риторичне. Або майже таке.

У долі будинку № 5 є і мажорна тональність. Приватна фірма, у володінні якої знаходиться даний будинок, його відновила! З червоної цегли відтворили фасадні стіни, а при проведенні робіт було зайнято всього кілька людей, які обійшлися без застосування спеціальної важкої техніки. Хороший приклад для тих, хто безпосередньо відповідає за архітектуру і збереження пам’яток в місті, хіба не так?

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.