Середа, 29 Травня, 2024

Проблема вандалізму в Одесі: причини і що з цим робити

Графіті, розгромлені зупинки і понівечені пам’ятники – вандали знаходять безліч способів, щоб зіпсувати вигляд нашого міста. 

Мотивує одеських вандалів (і не тільки одеських) дуже багато – від банального злодійства, до хуліганської бравади і політичної демонстрації. 

Найчастіше вони це роблять навмисно і спеціально, іноді – не зумисне, а через егоїстичні і безкультурні нахили. 

Тим не менш, спеціально вони це роблять або ні, – це не звільнює нас від сумних наслідків, які залишає іх сумнівно-шкідлива діяльність або, якщо можна так висловитися, захоплення.

У нашому матеріалі odessa-future.com.ua, з посиланням на odessa-life.od.ua, ми спробуємо розібратися в цьому проблемному, для нашого міста, питанні. 

Загальна статистика 

Здивуванню лютих германців (які стали причиною остаточного розпаду Стародавнього Риму), напевно, не було б межі, якби вони дізналися, що приблизно через півтора тисячоліття після них “вандалами” стануть неповнолітні телепні, які без особливих причин займаються псуванням приватного і громадського майна. 

За підрахунками дослідників, найбільш затятими вандалами є підлітки у віці від одинадцяти до тринадцяти років. Ясно, що в такому випадку необхідний тандем сім’ї і школи. І, ймовірно, якийсь ефект це все ж дає. 

Тому що Головне обласне управління Національної поліції повідомляє, що з 2012-того не спостерігається зростання кількість актів вандалів в нашому місті. До слова, це, незважаючи на загальносвітову тенденцію. 

Однак, ті ситуації, з якими стикаються поліцейські, являють собою лише верхівку айсберга. 

Міському вандалізму притаманний високий показник латентності – звернення постраждалих до правоохоронних органів відбувається не частіше, ніж в 2-х випадках з 10-ти.

Крім цього, статтю “вандалізм” наш Кримінальний кодекс поки що не містить. Однак, в наявності є інші, які поширюються на найбільш серйозні діяння вандалів. 

Профілактичні заходи 

У поліції повідомляють, що з метою профілактичних заходів поліцейські і нацгвардійці патрулюють недалеко від місць, де розташовані пам’ятники і інфраструктурні об’єкти. 

За словами правоохоронців, вони доволі тісно співпрацюють із міською владою. В Одесі вистежування шкідників дійсно відбувається за допомогою “Безпечного міста” (системи відеоспостереження). 

Однак міська влада нарікає на те, що правоохоронцями не кожен раз демонструється реакція на звернення тієї чи іншої муніципальної структури навіть, якщо надається відеозапис з місця злочину. 

Нахабна відкритість 

Дуже багато випадків вандалізму було зафіксовано в 2014-тому. Руйнування пам’яток та символіки здійснювалося не з бешкетних мотивів, а виходячи з чіткої політичної мети. Ті, хто були противниками Євромайдану воліли робити це таємно, а от його прихильники дозволяли собі все робити практично напоказ. 

Правова класифікація 

У Кримінальному кодексі міститься наступна класифікація вандалів : 

  • стаття 194 (там мова йде про навмисне знищення чи пошкодження майна; 
  • стаття 296 (там йдеться про хуліганство); 
  • стаття 297 (у ній йде мова про наругу над могилами і іншими місцями поховань).

Не тільки декомунізація 

Одеса і передмістя страждали від руйнуючоі наруги не тільки над пам’ятниками радянської епохи, а й над пам’ятниками, які мають відношення до Євромайдану і подальших драматичних подій. 

Боротьба з ними – завдання спеціальних структур 

Деякі інстанції уявляють собі вандалізм, як певний стан духу, який спонукає до руйнування красивих речей. Мовляв, таке простежувалося ще з часів Герострата і триватиме до закінчення століття. 

Однак, практика свідчить про те, що перспективи не ілюзорного покарання дуже благотворно позначаються на тому стані, в якому перебуває міське середовище. Більшість пов’язано зі станом суспільства. 

Ще трохи, і війна з пам’ятниками в нашому місті, мабуть, закінчиться. Адже пам’ятників, пов’язаних з комуністичною епохою вже практично не залишиться, а ті, які є антикомуністичними просто більше не будуть об’єктами боротьби політугруповань. 

Одеські чиновники стверджують, що в Одесі гарнізон з поліцейських і нацгвардійців досить великий, тому не потрібно, щоб те, чим повинні займатися силові структури, перекладалося на плечі громадськості. 

Аналогічної думки дотримуються і в Національній поліції: підтримувати громадськість в процесі протидії вандалам потрібно тільки за допомогою своєчасного оповіщення про подібні факти правоохоронців і подальшого всебічного сприяння в ході документування кожного правопорушення.

На думку фахівців, сучасні прояви вандалізму не є свідченням того, що ми маємо масштабну деградацію суспільства. 

З виникненням таких випадків стикаються всі великі міста. Причиною цього є велика концентрація населення і різних, зокрема неформальних, течій. Одеса є найбільш густонаселеним містом нашої держави, тому нам залишається лише виховувати підростаюче покоління, забезпечувати лікування неврівноваженим особам, і займатися виловом зловмисників-вандалів за допомогою використання камер спостереження. 

Думка вчених 

Науковці вважають, що існують декілька основних мотивів, які можуть пояснити причину, через яку особа починає займатися вандалізмом, адже нічого в цьому світі не виникає просто так, – все має певне підґрунтя і все з’являється з певних причин. 

Ми наведемо декілька мотивів, які спонукають людину стати на шлях зайняття вандалізмом.

Крадіжка. Руйнування в цьому випадку не є певною самоціллю, а лише наслідком корисливих злочинів. 

Заняття політикою. Ворожі символи руйнуються для того, щоб надавати боротьбу ворожим ідеям. 

Помста. Руйнування представляє собою відповідну реакцію на образи чи образи. Особливо, коли є неможливою помста тому, хто є реальним джерелом образи. 

Гра. Руйнування сприяє розгону адреналіну, “замальовці” перед друзями. 

Самовираження. Адже завдяки хорошим справам слава не спаде, або, принаймні, прийде, але з працею.

Фото : odessa-life.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.