Середа, 29 Травня, 2024

Одеські сходи, або як спуститися на Балківську?

Говорячи про наше місто, ми нечасто звертаємо увагу на те, що воно знаходиться на декількох пагорбах: Слобідка, центральна частина. На самих височинах також є перепади висоти. Такий ландшафт став причиною зведення мостів і сходів; створення проїжджої частини на спусках, якими місто також багате. Далі на odessa-future.

Культ сходів в Одесі

Сходи в Одесі – предмет особливий. Ще збереглися двори, де на другий і навіть третій поверхи можна піднятися зовнішніми сходами: кам’яними, чавунними, дерев’яними. Особливо багата такими дворами Молдаванка.

Сходами забезпечені Одеські мости, якими користуються пішоходи, коли потрібно спуститися вниз, минаючи обхідних шляхів.

Сходи – невід’ємний атрибут одеських бульварів Приморського і Жванецького. Всі вони, за винятком Потьомкінських, не мають персональних назв.

Сходи Херсонського спуску

Свій початок вулиця Балківська бере близько Пересипських мостів і Херсонського скверу. Наскрізь Херсонського скверу проходять двоє сходів, які служать продовженням вулиць Пастера та Старопортофранківська, а між ними – дикий спуск. Треба сказати, що місце це досить похмуре, а сходи мають дуже сумний вигляд. Відчувається, що їх не ремонтували, швидше за все, з моменту укладання. Але ж по ним ходять сотні людей: студентів, які поспішають на навчання в педагогічний і медичний університети; лікарів, які йдуть в інфекційну лікарню, інші громадяни.

Це все відбувається вдень. А увечері це місце рекомендується обходити, оскільки там збирається досить специфічний контингент, від якого на ранок залишаються пляшки, недопалки і інші ознаки «культурного» перебування людей.

Протягом десятків років двоє безіменних сходів зберігають історію розвитку міста, тут, як і раніше, укладені історичні лавові плити; можна тут побачити химерні гілки, що впали з дерев.

Досить сумно виглядають і стіни, що обмежують спуск, на які спирається двір по вулиці Пастера, 1. Зі стін раз у раз відвалюються шматки штукатурки. Подекуди їх «прикрашають» графіті, деякі з яких пропонують берегти, не руйнувати.

Рух людей по сходах Херсонського спуску відбувається десятки років, але незважаючи на це, сходи залишаються безіменними. У цьому є своя логіка: давати ім’я будь-якого об’єкта, котрий перебуває в стані занепаду, виглядало б не дуже раціональним.

Ситуацію намагаються виправити самі одесити. На платформі «Соціально активний громадянин» була створена петиція «Херсонський сквер. Облагороджування ». Автори петиції описали проблеми, які притаманні спуску, а саме: відсутність освітлення та відеоспостереження призводить до крадіжок, грабежів. Не забули вони згадати про небезпеку, якій піддаються жителі, які насмілюються тут проходити.

Петиція містить пропозиції про встановлення освітлення, лавок, урн, відновлення тротуару зі сходами. Запропоновано обрізати дерева, висадити нові дерева та квіти і влаштувати зону відпочинку для дітей. Чимало важливим у проекті є установка пандуса або спеціальної доріжки для людей з обмеженими можливостями пересування. Передбачена навіть велодоріжка.

Поки на цій стадії вирішення долі Херсонського спуску і його сходів завмерло, але є надія, що і сюди дійде увага міських керівників.

Прогуляємося Курсантською

Протилежний приклад – Курсантські сходи. Цей об’єкт міського господарства поки не особливо відомий широкій публіці, хоча має важливе значення у з’єднанні «верхньої» Одеси з вулицею Балківською, а через неї – зі Слободкою.

Сходи беруть свій початок в тінистому куточку навскоси від Дюковського саду і піднімається до вулиці Дюковской. Нею рано вранці піднімаються діти і їхні батьки, що поспішають в дошкільний заклад № 48. Але сходи не називаються дітсадівською. Тут же ми можемо зустріти курсантів Одеської морської академії, вони-то дали назву сходам – Курсантські. Красива назва – це присвята майбутнім морякам, а також пам’ять про трьох військових училищах, які готували професійних військових як для нашої країни, так і для багатьох країн світу.

До 2010 року під теплотрасою, прокладеної вздовж сходів, жили безпритульні підлітки, які потім вони раптом зникли. Існує думка, що тодішня міліція провела рейди, в результаті яких безпритульних визнач по домівках і притулкам, а може ті підібрали собі інше “притулок”.

Не бракувало тут місця і бомжам, які спорудили собі халупи з картону і речей. Все це надавала сходах і оточуючого простору страхітливий вигляд.

Кілька років тому почалося облаштування території, яка прилягає до цих сходах. Схили розподілили на кілька ярусів. Була розбита майданчик для тренувань і для відпочинку дітей, на що міське господарство виділить близько 4 мільйонів гривень, а жителі міста побачать її в новому вигляді вже до кінця листопада поточного року.

Сходи, що у вас таємничого?

У декількох сотнях метрів від курсантських розташовані сходи, які служить продовженням вулиці Градоначальницька. У народі їм дали назву «таємничі», хоча ніхто не знає, чому.

На відміну від інших конструкцій, сходи примикає безпосередньо до будинку по Градоначальницькій, 43: відкрив вікно – і ви вже на сходах. Уже внизу перед нами постає панорама Дюковського саду. Здається, нічого незвичайного. Однак відчуття тиші і спокою часто змиваються зливами і рясними снігопадами. У цю пору сходи набуває якийсь страхітливий вигляд, що дає привід до виникнення легенд і таємниць.

У конструкції спуску зі сходами змішані багато варіанти покриття, яке використовували в місті протягом усієї його історії. У деяких місцях буквально на ладан дихають сходинки і парапети.

Сходи Одеси … Вони часто стають персонажами фільмів і репортажів, по ним збігають до порту і міським садам, піднімаються до вузів і лікарень тисячі людей. І, напевно, коли-небудь кожна з них отримає свою назву і по ним ходити буде не тільки необхідно, але і приємно; а один одесит запропонує іншому скоротити маршрут, звернувшись до послуг сходів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.