Середа, 29 Травня, 2024

Никифор Черкунов: творець образу легендарної Молдаванки

Пам’ятати ім’я кожного, хто брав активну і безпосередню участь в постійному поліпшенні образу нашого рідного міста практично неможливо, однак ми дуже намагаємося. 

Наприклад, в нашому матеріалі odessa-future.com.ua, з посиланням на lotsia, ми згадаємо про Никифора Черкунова, ім’я якого, в сучасних реаліях, зустрічається дуже рідко. Однак саме він фактично є тією людиною, яка створила образ нашої легендарної Молдаванки. 

Початок легендарного району 

Одеська Молдаванка є досить специфічним районом. Хтось в неї неймовірно закоханий, але знаходяться і ті, які просто на дух її не переносять. Зрозумілим є одне, – цей район точно не викликає байдужості. 

Однак, на самому початку цей район задумували далеко не як місце, яким повинна зачаровуватися досвідчена публіка. 

З 30-тих рр. дев’ятнадцятого століття за межею Порто-франко, там де знаходиться сучасна вулиця Старопортофранківська, було місце розташування міської адміністративної зони, яка була районом проживання найбідніших суспільних верств, які складалися з дрібних торговців, ремісників, колишніх чорноморських і запорізьких козаків. Це послужило основою для назв місцевих вулиць: Майстерноі, Запорізькоі, Степовоі і багатьох інших. 

Сміливе рішення 

Як раз цим четвертим районом займався інженер і архітектор Никифор Черкунов. Він з’явився на світ в 1815-тому в багатодітній родині солдата, тому, що таке бідність, він знав, як ніхто інший.У зовсім ще юному віці він став працювати кондуктором понтонного батальйону при петербурзькому інженерному корпусі, де він і дізнався, що таке проектування і розробка креслень. Отримання цих знань стало вирішальним в його долі, тому що це допомогло йому визначитися з професією, де він виявився досить успішним. 

У 1840-вих його сім’я переїхала до нашого міста, де Будівельному комітету якраз необхідний був городовий архітектор для четвертого району. Не можна сказати, що ця посада користувалася неймовірною затребуваністю в Архітекторсько-інженерного класу. Адже спочатку Молдаванка була дуже бідним районом, де ну, ніяк не виходило розмахнутися. 

Однак, все це не злякало Черкунова, і він став брати активну участь в процесі створення цього одеського району. Багато споруд, завдяки його ініціативи, всупереч своїй скромності, були наділені “зразковими фасадами”, які зустрічалися у відомих архітектурних альбомах дев’ятнадцятого століття. Саме завдяки участі інженера Черкунова, Молдаванка була наділена знайомим і улюбленим нами виглядом. 

Глибоке розуміння до людей і місту 

Практично двісті років тому забудовника володіли далеко не такими можливостями, як зараз, а в районі Молдаванки, в порівнянні з центром, ці можливості і зовсім були обмеженими. 

Тут важливо було враховувати не стільки загальну красу і стилістику, скільки, наприклад, зручні планування будинків, місця, де можна розмістити господарські забудови. При цьому, потрібно було не забувати про деякі етнічні звички жителів.

Кожен проект Черкунова відрізнявся такою рисою, як глибоке розуміння до місця, де живуть прості люди. 

Шанований архітектор 

Сам зодчий, як адміністративна особа, також викликав в одеситів велику повагу і довіру. Крім того, що він займався проектувальними і інженерними роботами, він також виконував функції нагляду зараз процесом будівництва в районі Молдаванки. 

Тому, всупереч загальній районній обшарпаності, багатьом будівлям до наших днів вдалося зберегти живий вигляд. Звичайно, вони давно потребують реконструкції, тому в них далеко не все бездоганно. Однак, якщо поглянути на район Молдаванки, то цілком відчувається те, що його створювали для того, щоб людям було максимально комфортно (для того часу) там проживати. Цьому свідчить наявність невисоких будинків, які практично повністю приховані деревами і широкими тротуарами. 

Сучасні реалії 

Нічим цим не наділена сучасна “елітна” кадорно-мегалайнівська Аркадія. Точно, як і добре відчутно те, що сьогоднішні забудовники, якщо і думають про тих, хто будуть жити в їх новобудовах, то в саму крайню чергу. 

Коли, наприклад, з’ясовується, що будинок вже побудований, а дороги до нього не провели (просто забули), тротуари теж часто виявляються просто забутими. Дерева зі скверами – це взагалі окрема тема, проте це питання стосується не тільки того чи іншого забудовника, але й всіх  представників архітектурного департаменту, які узгоджують весь процес будівництва.

Однак повернімося до нашого героя. 

 

Реалізація приватних замовлень 

 

Відповідно до його посадових приписів, на Черкунова накладався обов’язок піклуватися про район Молдаванки, але це не заважало йому займатися і приватними замовленнями. Так, він займався розробкою проектної документації будинку Старшого (місцем розташування якого є Ланжеронівська), будинку Бронштейна (місцем розташування є Рішельєвська) і т.ін. 

Однак його головне досягнення полягало, звичайно, в містобудівних проектах – розробка планування одеської Молдаванки, завдяки якій вдалося упорядкувати вуличну мережу четвертого району з Тираспольською заставою, була упорядкована Старобазарна площа, було розплановано Нове (Друге) кладовище і Привозна площа. 

І все це далеко не весь перелік його заслуг. 

Остання робота зодчого була представлена ​​будівництвом перших споруд такого, не менш відомого одеського об’єкта, як Єврейська лікарня. 

У наш час Никифора Черкунова згадують не часто, а багатьом будівлям, які були створені за його проектною документацією, не вдалося зберегтися. Однак район Молдаванки, напевно, є найкращим прикладом того, що повинен являти собою справжній забудовник і як має відбуватися втілення будівельного нагляду. 

Тому що спорудження тут руйнуються, а їх території привертають увагу забудовників безликих висоток. Тим не менш, збереження цієї іграшкова-музейної Одеси можливо, при наявності бажання. 

Однак, поки одні займаються забудовою історичної частини Одеси, інші з радістю купують квартири з видами на море, на Оперний і на інші об’єкти тієї старої Одеси, від якої незабаром можуть залишитися тільки спогади.

Фото : lotsia

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.