Субота, 25 Травня, 2024

“Шалашна” синагога Одеси

Наприкінці XIX – на початку XX століття в Одесі, на перетині вулиць Мала Арнаутська та Катерининська, навпроти Шалашного провулка, знаходилася велична будова в архітектурному стилі – “готика”. Цим будинком була друга у місті – Нова синагога, яку у 1886 році збудував архітектор Тернопільський на гроші, зібрані євреями, що переселилися до нашого міста з міста Броди. Більше подробиць на odessa-future.

На початку XIX століття до Одеси переїхала велика кількість єврейського населення, переважно це були вихідці з Брід. Власними силами, на гроші, зібрані єврейською громадою, у 1863 році, вони звели першу в місті синагогу – Бродську. Її будівля існує й досі. У ній зараз розташований Одеський архів, хоч його й повернули офіційно єврейській громаді.

Три назви одного молитовного дому

Нову синагогу, як і Бродську, євреї будували власним коштом. Молитовний будинок мав ще дві назви: Шалашна, за назвою провулка, навпроти і “Холодна”, тому що опалення тут не було і всередині приміщення справді було дуже холодно.

Відомо, що до зведення синагоги, на Катерининській вулиці, навпроти Шалашного провулка, було приватне юдейське училище, третього розряду, для хлопчиків і дівчаток. У серпні 1887 року відбулося освячення Шалашной синагоги, але офіційно вона була відкрита лише за два роки, у травні. Кантором Нової синагоги до 1905 був Ефраїм Залман Розумний (Соломон).

Синагога навпроти Шалашного зводилася у готичному стилі зі здобутих за місцем будматеріалів. Зовні вона була не оштукатурена. Зате внутрішня частина – багато оздоблена ліпниною, підлога викладена мармуром. У будівлю вело три входи: один, центральний – для чоловіків, два бічні, що залишилися – для жінок.

Режисер Володимир Галицький розповідав у своїх спогадах, що синагога була розташована неподалік Привозу, вже тоді відомого ринку, де можна було придбати будь-який товар за дешевими цінами. Багато продавців, носіїв, прикажчиків, відвідували Нову синагогу, з якої весь час чувся голос кантора.

Пожежа та її наслідки

1919 року Одеська Шалашна синагога була знищена вогнем. Існує версія, що спалах будівлі був викликаний бойовими снарядами, що потрапили до неї з кораблів французів, які йшли з Одеси.

Будівлю синагоги збиралися відновити, єврейська громада повідомила про збирання грошей на відновлення Холодної синагоги, проте згодом до Одеси прийшла радянська влада і планам не дано було здійснитися.

У 1914 році габбаєм молельного будинку був крупний купець Зусович Яков Меєрович. Коли до Одеси прийшла Радянська Влада, до діловода секретної надзвичайної комісії звернувся артист опери Аркадій Аркадійович Равицький. Він передав пропозицію від сім’ї Зусовича – звільнити Якова Меєровича за 1 млн рублів. Секретар погодився, хоча вирок про розстріл купця на той момент був уже приведений у дію. Діловод отримав від артиста 150 тис. авансу та здав його ВНК.

У середині ХХ століття за адресою колишньої Шалашної синагоги функціонував дитячий садок.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.