Четвер, 30 Травня, 2024

В Одесі починають вводити безготівкову оплату в громадському електротранспорті

Щодня світ наближається до повного переходу на електронні гроші з паперових. За допомогою безготівкового способу оплати ми розраховуємося в супермаркетах, сплачуємо комунальні послуги, розраховуємося за товари у інтернет-магазинах та виконуємо ще безліч різних операцій з власними фінансами. Сьогодні можна спокійно вийти з дому, взагалі не маючи з собою готівкової гривні, лише банківську карту. А ті, хто прив’язав картки до мобільних телефонів, не носять з собою навіть пластик. Однак досить довгий час зручність безготівкових оплат не мала відношення до транспорту, через що при собі доводиться мати готівкову гривню, пише odessa-future.com.ua.

Декілька років тому Верховною Радою України був прийнятий закон про перехід на безготівкову оплату проїзду в комунальному транспорті. Багато регіональних транспортних відомств поставилися до цього з великим ентузіазмом, і українці з багатьох міст вже комфортно оплачують вартість проїзду за допомогою карти, смартфона або ж електронного квитка. В той самий час, є міста, які лише готуються до втілення нововведень, а інші взагалі не поспішають з їх втіленням.

Крім звичайної зручності українських пасажирів або бажання України не відставати у розвитку від інших країн, в яких е-квитки вже давно існують, є ще кілька вагомих факторів переходу на новий режим. Безготівкова оплата за проїзд допомагає вирішити дві проблеми. По-перше, вона надає можливість скоротити штат працівників комунального міського транспорту за рахунок відмови від позиції кондукторів (хоча багато транспортних підприємств просто виконують перевод своїх співробітників на будь-які інші посади). По-друге, з’являється можливість заощадити бюджетні кошти, а також вести точний облік пасажиропотоку, збирати статистичні дані по навантаженню на різні маршрути в певний час доби і, звичайно ж, забезпечити надходження кожної сплаченої гривні до бюджету України.

Але прийнявши закон, держпрацівники не вказали жодних стандартів. Тому комунальні транспортні управління мають певний карт-бланш у реалізації нововведення.

Перехід на безготівкову оплату проїзду в Одесі

2

В Одесі цей процес тільки починає зароджуватись. Першим експеримент запустили у маршруті №21, де вже обладнано спеціальний термінал безготівкової оплати. Тестова безготівкова оплата запущена з 7 лютого. Згідно відгуків одеситів, які вже мали змогу випробувати нововведення, термінал працює успішно.

Для того, аби оплатити проїзд, треба піднести картку, або мобільний пристрій до терміналу безконтактної оплати Pay Pass, після чого з вашого рахунку будуть зняті кошти у розмірі 5 гривень. За допомогою звукового сигналу, пристрій повідомляє про транзакцію. Докладна інструкція з використання терміналу облаштована у вагоні транспорту.

Як це стосується приватних перевізників?

Якщо у випадку з комунальним транспортом зрозуміло, що поступово він повністю зможе перейти на систему безготівкової оплати проїзду, то, у випадку з маршрутними таксі та автобусами приватних компаній, ситуація досить неоднозначна. На сьогоднішній день ведуться постійні переговори з приватними АТП по темі впровадження нововведень. Однак зацікавленість у цій справі приватних підприємств стоїть під великим питаннями.

В першу чергу, втілення даного нововведення вимагає чималих інвестицій. У випадку з комунальним транспортом, впровадження виконуються з державного бюджету. В той час, приватним компаніям потрібно буде реалізовувати проект за власні кошти, але цілком ймовірно, що з певними пільгами від держави. Також е-квиток безумовно виводить з тіні справжній пассажиропотік, який буде міститися у звіті перед податковою. На скільки швидко на це погодяться і чи погодяться взагалі, приватні перевізники, залишається поки що невідомим.

Тіньова економіка в нашій державі поки що знаходиться у досить комфортному для неї стані, але хочеться сподіватись, що у близькому майбутньому будуть облаштовані більш сприятливі для платників податків умови, які допоможуть уникнути приховання справжніх доходів. Але навіть за таких умов, сьогодні деякі приватні перевізники перейшли або вже готуються до переходу на безготівкову оплату проїзду.

Які варіанти оплати сьогодні існують в Україні?

1

У різних містах України ставлення міських рад до витрат на втілення нововведення значно відрізняється. Деякі міста не скупляться на закупівлю з бюджетних коштів обладнання та програмного забезпечення. Інші ж використовують для безготівкової оплати проїзду виключно смартфони пасажирів. Чим сьогодні, в залежності від регіону можна оплатити проїзд у комунальному транспорті?

Оплата за допомогою смартфонів або смарт-годинників

11

Тепер не потрібно обов’язково мати при собі банківську карту, аби мати змогу виконати оплату за проїзд. Для цього вам знадобиться лише модуль NFC на смартфоні або на смарт-годиннику і «прив’язка» карти банку до сервісу Apple Pay чи Google Pay. Для сплати достатньо прикласти телефон або годинник до спеціальної позначки на безконтактному терміналі. Зручність такого способу полягає у швидкості проведення операції, та відсутності потреби носити з собою гаманець з карткою.

Банківська картка

11

Це точно один з найпростіших способів оплати для українського пасажира незалежно від його віку. Так як з розрахунками за допомогою карти сьогодні знайомі майже всі українці. Для того, щоб втілити сплату за допомогою картки, в транспорті має бути встановлений валідатор – зазвичай його прийнято називати терміналом. Більшість з яких підтримують картки з магнітною стрічкою, з чіпом або картки з NFC – безконтактні. Підтримано карти будь-якого банку.

QR-код

Сьогодні за допомогою QR-кодів оплата застосована, в більшості випадків, для клієнтів саме ПриватБанку. Потрібна лише наявність смартфона із встановленим додатком Приват24. Такий вид оплати є найпростішим способом підтвердження своєї сплати контролерам.

За допомогою SMS-повідомлень

Розрахуватися за проїзд у деяких містах України можна за допомогою коштів на мобільному рахунку. Такий вид оплати доступний виключно для користувачів, зв’язок в яких є передплаченим. За допомогою укладеного контракту, кошти знімаються з мобільного рахунку користувача. Купівля денного абонемента або проїзду з пересадкою (термін дії якого – 90 хвилин), сприяє заощадженню. Для оплати таким способом можуть бути використані будь-які мобільні пристрої.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.