Субота, 20 Квітня, 2024

Історія одеського трамвая в фотографіях туристів-“транспортників”

Одеса, місто туризму, білої акації і прекрасного оперного театру, вабить до себе любителів свого роду екзотики. Хтось любить бродити по цвинтарях, а комусь подобаються одеські схили. Окремим пунктом туристичних інтересів є дослідження міського транспорту і його історії. Далі на odessa-future.

Хто такі туристи-“транспортники”

Людей, які готові на все, щоб побачити і сфотографувати трамваї, тролейбуси, автобуси, що перевозять сотні пасажирів, називають туристами-“транспортниками”.

Майже відразу після закінчення війни з фашизмом в Одесу стали прибувати туристи з різних європейських країн. Намагаючись не випустити з уваги об’єктива фотоапарата жодного пам’ятника, жодного гарного будинку, деякі з них знімали транспорт, насамперед трамваї. Не варто забувати, що в ті часи не було цифрових носіїв інформації і фотографії робили за допомогою спеціальних пристроїв, вставляючи туди спеціальну плівку. Плівка була доволі примхливої ​​штукою: її треба було заряджати, а зняту – виймати, робити так, щоб вона не була засвічена, потім проявляти. І лише в кінці процесу можна було друкувати фотографії.

Сьогодні, говорячи про тих фотоентузіастів, які любили увозити пам’ять від побаченого міського транспорту, ми повинні враховувати ледь помітний факт – ці люди залишили пам’ять про життя міста. Адже на їх роботах не трамваї самі по собі. Вони їдуть по центру і на околицях, на тлі будинків, яких вже немає. Це – справжні фотозамальовки нашого міста.

Одеські трамваї на фото голландських гостей

В кінці весни 1959 року в наше місто приїхав Рей Дегроот, американський громадянин нідерландського походження. Увага туриста залучили бігали в той час “бельгійські” трамваї, які почали свій шлях по одеській колії на початку ХХ століття. Їх Рей “виловлював” в різних кінцях міста, починаючи від вулиці Пастера і закінчуючи вузькоколійкою трамвая № 19.

На знімках голландця видно трамваї серії 2М і новачки трамвайного парку чотиривісні МТВ-82 зі старими відкритими “бельгійськими” причіпними вагонами.

Трамваї та одеський колорит

А ось цікава фотографія англійця Пітера Хаселдайна, звичайно ж, присвячена трамваю. Але уважний одесит помітить сценку повсякденного життя, характерного Одесі 1970-80-х років. На цьому знімку мешканці провулку Асташкіна і вулиці Тираспольської йдуть до сміттєвозу з повними відрами. У колекції англійця фотографії першого кварталу вулиці Водопроводної – від Рішельєвської до Новощіпного ряду; ремонту шляхів на вулицях Пантелеймонівській, Преображенській; трамваї марок МТВ-82 і “Татра”.

“Транспортник” із Німеччини Вольфганг Шрайнер відвідав наше місто в 1973 і 1985 роках. У свої візити він сфотографував легендарні тривагонні потяги КТМ-1, що ходили в Аркадію. В об’єктив його фотоапарата потрапили “трамвайні пробки” на одноколійному кільці біля вокзалу навколо Старосінної площі і новітні на той час “Татри” на Куликовому полі. Є в його колекції службові трамваї – модернізовані одеські вагони типу “Х” і КТМ-1.

Сьогоднішня “трамвайна” Одеса значно змінюється. На вулиці виходять трамваї, зібрані в одеських майстерень. У них проїзд коштує вже не три копійки, а п’ять гривень. Вони позбавлені колишнього одеського колориту, коли пасажирам доводилося компостувати квиток або пред’являти проїзний квиток, придбаний на місяць або на квартал, але які обов’язково стануть предметом інтересу нових поколінь туристів-“транспортників”.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.