Середа, 29 Травня, 2024

Одеський собор тепер прикрашають портрети Воронцових

У приміщенні одеського Свято-Преображенського собору розмістили портрети Михайла Семеновича та Єлизавети Ксаверіївни Воронцових. Це місце було вибрано невипадково, адже саме в цьому соборі є останки цих видатних особистостей.

Детальніше про це у нашому сьогоднішньому матеріалі odessa-future.com.ua, з посиланням на odessa-life.od.ua та УСИ.

З чого все починалося

Ініціатором увічнення пам’яті відомих одеситів є Асоціація українських жінок Дія.

Все починалося з того, що ще 2017-го представницями вказаної організації було зроблено замовлення однієї з українських художниць в особі Надії Фомічової, щоб вона створила портрет Єлизавети Ксаверіївни, яка колись очолювала “Перше жіноче товариство” та активно займалася благодійністю.

Віддати данину гендерній рівності

Однак усипальниця у знаменитого подружжя одна на двох, а портрет був лише один. Тоді представницями організаціі було прийнято рішення про те, що для того, щоб дотриматися гендерної рівності, усипальницю необхідно прикрасити ще одним портретом, – цього разу самого Михайла Семеновича.

За словами Наталії Делієвої, яка очолює жіночу Асоціацію, їхня організація займається просуванням гендерної рівності, а Єлизавета Ксаверіївна була однією з перших, хто розпочав у нашому місті (і не лише) цей рух. А Асоціація в якихось моментах робить те саме, чим дуже давно займалася ця велика жінка.

За словами Делієвої, той час їх організація замовила портрет лише Єлизавети Ксаверіївни, та її шановного чоловіка – немає.Тому зараз, коли Асоціації українських жінок виповнилося п’ять років, вони вирішили відновити рівність як гендерного типу, так і історичного. Тому в одеському соборі тепер з’явився портрет Михайла Семеновича Воронцова.

Художниця не змінювалася

Творцем портрета графа також є Надія Фомічева.

За її словами, під час створення роботи вона намагалася брати за основу і відштовхуватися від старовинних портретів знаменитого подружжя. Процес створення обох портретів зайняв у художниці приблизно місяць.

На даний момент місцем розташування портретів Воронцових є приміщення “нижнього храму” Спасо-Преображенського собору – там, де спочивають останки цих легендарних одеських особистостей.

Нагадаємо, граф та його дружина, на знак величезної поваги одеситів до них особисто та численної кількості їхніх благочестивих діянь перед нашим містом, були поховані у приміщенні одеського Спасо-Преображенського собору.

Проте 1936-го святиню зруйнували більшовики, а могилу осквернили, – Воронцовські останки викинули прямо на дорогу. Металеву капсулу з графським прахом було розкрито, а дорогоцінну зброю з орденами викрали.

Після цього одесити ініціювали проведення таємного перепоховання останків на території Слобідського цвинтаря.

А листопад 2005-го ознаменувався перенесенням їх у приміщення Спасо-Преображенського собору (який на той період часу вже відродили) та ще однією процедурою перепоховання.

Фото: УСИ

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.