Середа, 29 Травня, 2024

Кінець будинку на Базарній, 61

Старобазарний сквер в центрі Одеси поступово перетворюється в анклав, які все більше затискають будівельні майданчики. Далі на odessa-future.

Що відбувається біля Старобазарного скверу

На місцях колишніх пам’ятників архітектури виникають сучасні багатоповерхові будинки. У ці дні закінчується знесення будинку на Базарній, 61 будівлі першої половини XIX століття. Незважаючи на адресу, велика частина будинку виходила на Старобазарну площу, створюючи з іншими будинками органічний архітектурний ансамбль.

Безумовно, вже є проект того, чим він буде замінений. 22 квітня дозвіл на будівельні роботи за даною адресою отримало ТОВ “Алекса Девелопмент”, яке буде зводити 6-поверховий житловий будинок із вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, забезпечений підземним паркінгом.

Будинок Камбіаджо

Будинок на розі вулиці Базарній та Старобазарного скверу був побудований приблизно на рубежі 1830-40-х років. Тоді це був двоповерховий будинок з лавками, що належав купецькому сімейства Яхненко.

Будинок був побудований за проектом архітектора Людвіга Валентиновича Камбіаджо, який спроектував два десятка будинків в кварталах, прилеглих до Привозу, з 1838 по 1845 роки.

Майстер працював архітектором в будівельному комітеті. У 1849 переїхав до Тифліса.

Які очікуються зміни

Замість старого будинку планують зведення житлового будинку у дві секції, по шість поверхів в кожній. Незважаючи на висоту будинку, він, як обіцяють забудовники, не заважатиме дотримання санітарних і протипожежних норм, а також – під’їзду пожежних машин, якщо виникне така необхідність.

У житловому комплексі передбачений підземний паркінг, власна котельня; окремі входи в торгово-офісні приміщення не будуть заважати проходу в будинок мешканців, які будуть використовувати ганок з пандусом для маломобільних громадян.

Здавалося б, все красиво, складно і, головне, технічно правильно оформлено. Мешканцям майбутнього будинку не буде ні в чому відмови: хочеш купити хліба, будь ласка – спустися вниз і пройди в супермаркет. Якщо ж холодно в квартирі, можна включити автономне опалення.

З іншого ж боку, складається враження, що вкотре в нашому місті буде зведено будинок, розрахований на абсолютно здорових людей, у яких немає маленьких дітей або такі не плануються. Інакше не можна сприймати черговий проект будівництва, який не передбачає створення ні навчальних закладів для маленьких одеситів, ні поліклінік. Якщо з останніми можна буде якось питання вирішити – в місті досить розвинена мережа поліклінік, в тому числі приватних, куди можна звернутися. В кінець кінців, люди, незважаючи ні на що, хворіють рідше, ніж вчаться. А ось по частині навчання навантаження снів ляже на навколишні дитсадки і школи, які і так вже насилу вміщують здобувачів освіти, особливо – першокласників.

Що ж стосується шкіл і дитсадків, то через дорогу від Базарної, 61 розташована одна з територій НВК № 90, а впритул до неї – житловий комплекс “П’єр” з досить темною історією проектування і створення. Цей будинок став перешкодою для проникнення світла і тепла до філії НВК № 90. Тепер з’являється новий будинок-тінь.

Можливо, новий будинок буде міцніше старого, але вже точно, ніяк не впишеться в архітектурний ансамбль ні Старобазарного скверу, ні центру міста.

А тим часом біля порту …

А тим часом в районі порту, там, де десятки років готували моряків для багатьох флотів світу, готується будівництво житлового комплексу за адресою: Ланжеронівський спуск, 2/1. Відповідний дозвіл отримав знайомий одеситам щодо махінацій в будівельному бізнесі Олександр Селезньов – сьогодні керівник будівельної компанії «Простір». На шляху досягнення своїх інтересів пан Селезньов не гребує ніякими засобами. Яскравим прикладом цього є те, як він водив за ніс більше десяти років пайовиком житлового комплексу “Золотий берег”. “Подвиги” забудовника отримали гідну оцінку навіть мера Одеси, який назвав його непорядним забудовником.

Проте, Селезньов отримує право на будівництво в дуже вдалому з різних точок зору місці свого комплексу, який буде підпирати Музеї Порта і Літературний.

За планом, на Ланжеронівському узвозі буде зведений п’ятиповерховий готель (який за рахунком?), з торговими площами, розрахований на 20 номерів (квартир).

В оформленні документів на будівництво є один цікавий момент, а саме – дозвіл на освоєння території дано в обхід Міністерства культури, оскільки все, що стосується змін всередині історичного ареалу міста, має уточнюватися саме цим відомством. Але, як ми бачимо, з цією функцією впоралося міське управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини. Тільки виникає питання: наскільки буде корисним місту, його вигляду чергове будівництво. Чи не зашкодить черговий новобуд схилах, які він збирається “підпирати”.

З іншого ж боку, ми спостерігаємо не перший випадок того, як в нашому місті нехтують рішеннями центральної влади, спрямованими на охорону архітектурних пам’яток Одеси.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.