Субота, 25 Травня, 2024

Найстаріший та один з найкращих в Україні: історія Одеського оперного театру

Якщо б вас попросили назвати найвідоміші театри рідної країни, то які культурні установи ви б перелічили? Найбільш ймовірно, ви б згадали Одеську оперу.

Будівля оперного театру в Одесі, яка знаходиться на провулку Чайковського, одразу привертає увагу гостей і жителів цього мальовничого міста. І це не дивно, адже Одеський національний академічний театр опери і балету є найстарішим оперним театром в Україні. На момент побудови це був найкращий театр нашої країни. 

Коли заснували Одеський оперний театр? Скільки часу він стоїть і функціонує в місті? Які архітектурні особливості будівлі театру? Хто з відомих людей виступав на сцені Одеської опери? Про ці та інші цікаві факти читайте далі на «odessa-future». 

Будівництво і відкриття першої будівлі оперного театру в Одесі 

Всього було дві споруди Одеського театру опери і балету. Першу будівлю почали будувати майже тоді, коли заснували саме місто (початок ХІХ століття). А отже, Одеську оперу можна по праву назвати одною з найстаріших культурних установ в Україні. Право на будівництво театру місто отримало ще у 1804-му році. Театр будували за проєктом відомого французького архітектора Жана-Франсуа Тома де Томона, який побудував чимало визначних будівель в Петербурзі. Архітектура споруди була витримана в класичному стилі, з портиком коринфського ордера та фронтоном. Тут було 800 місць для глядачів. 17 глядацьких лож розмістили на трьох ярусах, а в нижньому залі було лише 44 крісла. Проте це не стало на заваді поціновувачам мистецтва, адже сотні глядачів спостерігали за виставами, стоячи в партері (нижньому залі). Перша будівля оперного театру знаходилася поблизу скверу Пале-Рояль, трохи вище сучасного театру. Вона стала одним з пам’ятників молодого міста. Будівництво завершилося у 1809-му році. Відтак Одеса стала третім містом з оперним театром в Російській імперії. Це була перша споруда оперного театру в Україні. Тоді рівних їй будівель в нашій країні ще не було. 

Урочисте відкриття театру опери і балету відбулося взимку, 10 лютого 1810-го року. На сцені театру показали перші постановки – оперу Фреліха «Нове Сімейство» і водевіль «Утішена вдова» російської театральної трупи Порфирія Фортунатова. Згодом головною в театрі стала оперно-драматична трупа князя і драматурга Олександра Шаховського. Учасниками цієї трупи були прості люди – кріпаки.

Перебудови і пожежа 

Перший театр після реконструкції 

Впродовж років першу будівлю театру кілька разів перебудовували, зокрема у 1820—1822, 1831—1833, 1836, 1857 і 1872 роках. Після цих перебудов по осі колон з’явилася велика кам’яна стіна, яка дозволила збільшити простір театрального фоє. Так, було прийняте рішення про будівництво одноповерхового кам’яного вестибюля, який спорудили з боку вулиці Рішельєвської. Роботи з останньої добудови закінчилися наприкінці грудня 1872-го року. Але через декілька днів, другого січня 1873-го року, в театрі здійнялася велика пожежа, і він повністю згорів. Причиною пожежі стало раптове загоряння невеликого газового ріжка, який освітлював годинник вночі і стояв на території оперного театру. Хоча в ніч, коли сталася пожежа, в театрі знаходилися чергові працівники, ніхто з них не постраждав. Сама ж будівля театру простояла в Одесі приблизно 63 роки.

Перший театр після пожежі 

Будівництво нового театру опери і балету в Одесі 

За створення проєкту для нового Одеського театру взялися два відомі архітектори з Відня – Фердинанд Фельнер і Герман Гельмер, які мали спільне бюро («Бюро Фельнер & Гельмер»). Вони і раніше працювали над подібними серйозними проєктами і побудували театри в багатьох містах Європи (Відні, Дрездені, Зальцбурзі, Будапешті, Загребі та в інших). Проєкт для будівництва нового театру був повністю розроблений у 1882-му році. За зразок взяли будівлю Дрезденської опери, яка відрізнялася від інших нестандартною формою фоє. Новий оперний театрі в Одесі почали будувати восени 1884-го року. Для робіт використовували доступний на той час місцевий будівельний матеріал. Здебільшого використовували черепашник (вапняк), який був дуже популярним і найбільш ходовим будматеріалом в Одесі. Також багато зусиль для будівництва нового театру доклали архітектори Олександр Бернардацці, Юрій Дмитренко і Фелікс Гонсіоровський. Будівлю театру виконали в стилі віденського бароко, а глядацький зал – в стилі пізнього французького рококо. 

Нова будівля театру 

Урочисте відкриття Одеської опери відбулося 13 жовтня 1887-го року. 

Навесні 1925-го року в театрі знову сталася пожежа, через яку повністю згоріла сцена та частково постраждав глядацький зал. Але наслідки пожежі вдалося швидко ліквідувати, і театр відбудували за короткий термін. На відновленій сцені встановили дві залізобетонні завіси, які відділяли її від глядацького залу і службових приміщень. Вже у 1926-му році в приміщенні опери знову показували вистави. Того ж року театр отримав звання «Академічний». 

Одеський національний академічний театр опери і балету має найкращу акустику в порівнянні з іншими подібними театрами, які належали колишньому Радянського Союзу. Унікальна акустика Одеського театру дозволяє глядачам, які сидять у будь-якому куточку залу, почути навіть найменший шепіт зі сцени. 

Цікавий факт: на одному з балконів Одеського театру 10 квітня 1944-го року підняли прапор визволення міста від німецьких окупантів (як про це свідчить напис на меморіальній дошці біля будівлі театру).

У 2007-у році завершили повну реставрацію будівлі. Того ж року президент України Віктор Ющенко видав указ про надання Одеському академічному театру опери і балету статусу «Національний».  

Хто з відомих людей виступав на сцені театру? 

Сцена театру 

За роки існування Одеського оперного театру, на його сцені виступило чимало визначних постатей, зокрема відомі композитори, солісти і балерини. В якості диригентів тут виступали російські композитори Петро Чайковський, Сергій Рахманінов, Микола Римський-Корсаков і австро-угорський композитор Альфонс Цибулка. В театрі співали такі російські оперні співаки, як Федір Шаляпін, Антоніна Нежданова та Леонід Шобінов. Не обійшлася сцена Одеської опери без легендарних Соломії Крушельницької та Енріко Карузо. Також на сцені театру танцювали росіянки Анна Павлова, Катерина Гельцер та американка Айседора Дункан. 

Кращі опери і балети 

До кращих опер трупи Одеського театру належать: «Кармен», «Травіата», «Трубадур», «Ріголетто», «Запорожець за Дунаєм», «Мадам Баттерфляй» і «Наталка Полтавка». Успішними також є балетні вистави, які виконали на сцені Одеського театру, зокрема «Жізель», «Лускунчик» і «Спляча красуня». 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.