Середа, 29 Травня, 2024

Масонський будинок: зруйнована пам’ятка історії

Одеса може похвалитися красою величезної кількості історичних будівель. Туди водять гостей міста, та й самі одесити й одеситки часом згадують, в якому естетичному місті вони живуть, хоча вся ця краса вже стала частиною сірої буденності. Щоправда, нарівні з вишуканими будівлями та багатством бароко, рококо, класицизму та модернізму є також абсолютно зруйновані будівлі. Останки їхньої колишньої величі все ще пам’ятають події минулих століть, але з втратою самих будівель загубиться й історія. Далі на odessa-future.

Однією з таких пам’яток архітектури та історії є Масонський будинок. Періодично лунають слова про його реставрацію, але нічого толком не відбувається. Тож зараз ми поглянемо на те, що може втратити Перлина Чорного моря від звичайної людської безвідповідальності.

Історія об’єкта

Взагалі, повна назва масонського будинку — Будинок одеського відділення Імператорського Російського технічного товариства. Історично його метою було впровадження процесів містобудування, техніки та промисловості на південних територіях тоді чільної Російської імперії. До цієї організації входила величезна кількість видатних зодчих, у тому числі пан Бернардацці. Цей архітектор значно збагатив Україну в архітектурному плані, працював над величезною кількістю адміністративних установ в Одесі і також будував саме цю будівлю. Нарівні з ним також працювали архітектори Меснер, Тодоров, Толвінський й інші — й у підсумку будівля стала ще одним шедевром історизму в цегляному стилі.

Згодом будівля змінилася після проекту українського архітектора Семена Ландесмана — з’явився будинок школи будівельної справи. А з приходом СРСР тут розташовувався інститут, і ніби як будівля жила і щодня чула голоси величезної кількості людей, але її стан поступово ставав все гірше та гірше. Ніяких фінансових подпиток будівля не дочекалася, і результат нині у наявності — це лише тінь колишньої краси історизму, яка не має нічого спільного ні з естетикою, ні з життям.

Питання ремонту

Він стояв на мертвій точці до липня 2021 року. На початку того місяця власник представив проект реставрації. За ідеєю, масонський будинок повинен був перетворитися на черговий бізнес-центр, який лише віддалено нагадував би обриси будівлі з минулого століття. Компанія «Одесабуд» чекала консультацію при обласному департаменті культури, але зустрітися не вийшло: кворуму не було, адже прийшло близько 10 осіб з 25 на заплановану зустріч.

Отже, ескіз авторки Світлани Бойцової так і залишився ескізом на сьогоднішній момент. Ситуація руйнування дійшла до тієї точки, що пам’ятка рухнула, за що власника оштрафували. Експерти обласного управління охорони культурної спадщини провели перевірку і сказали про те, що центральна частина будівлі вже зруйнована, тому що там переламані всі стіни, внутрішні перегородки і дах також у руїнному стані.

У підсумку, компанію-власника оштрафували на 17 тисяч гривень, що викликало обурення першого. Власник намагався довести свою невинність і скасувати штраф, але суд стояв на своєму рішенні.

І питання ремонту знову затихло: невідомо, чи стане цей штраф мотивацією до перебудови будівлі або остаточно відіб’є бажання власника працювати над масонським будинком, незважаючи на зобов’язання? Але що відомо точно, Одеса дуже швидко втрачає ще одну пам’ятку архітектури та історії.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.