Неділя, 26 Травня, 2024

Естетика палаців: одеський Будинок учених

Прогулюючись Сабанеєвим мостом у самому серці Одеси, можна наштовхнутися на дивно красиву будівлю, яка значно вибивається на тлі всіх інших. Вона контрастує з сусідніми будівлями як кольором, так і архітектурним стилем, і не залишається ніяких сумнівів, що ця будівля така помітна не просто так, пише odessa-future.com.ua.

Будівля ця не зроблена під старовину — вона виглядала так спочатку і пронесла крізь довгі літа естетику свого першого вигляду. Й у стінах цієї будівлі зберігається пам’ять не одного покоління.

Історія палацу

Вона починається ще у 30-х роках XIX століття. Згодом будівлю було перебудовано, проте, у цілому у ній ще чітко проглядаються риси характеру від найзнаменитіших архітекторів, які збагатили своїми проектами Перлину Чорного моря.

Проект будівлі створили Франц Боффо, який знаменитий також авторством проекту Воронцовського палацу, будинку Папудової, церкви святого Павла і, звичайно, Потьомкінських сходів; у репертуарі з генієм архітектури працював не менш талановитий Георгіс Торрічеллі — ці два архітектори свого часу спільно склали архітектурний план Одеси та в цілому часто разом працювали.

Перебудовою 50-х років того ж століття займалися панове Луї Сезар Оттон і Каетано Даллаква, які також були одними з кращих зодчих Перлини Чорного моря.

Найвідомішим мешканцем цього будинку є Михайло Толстой — громадський діяч Одеси, який прославився завдяки своїм заняттям благодійністю, а також врівноваженою політикою.

Будинок учених був організований як громадська інституція, звичайно, вже після смерті одеського діяча політики. Датуючись 1923 роком, Будинок учених став першим таким в Україні. Стовідсоткова відкритість цієї установи незабаром допомогла завоювати серця висококультурних людей, і будівля перетворилася на культурний центр. Ця організація спочатку перебувала в іншому місці, а особняк пана Толстого зайняла тільки у 1934 році.

Навіть за часів Другої світової війни, коли в Одесу увірвалися румунські війська, ця установа продовжувала функціонувати. Ось тільки нова влада використовувала цей потенціал з метою пропаганди.

На початку нової ери, у 2000-му році у будівлі відкрилася музейна експозиція, але не тільки документи і предмети старовини можуть представляти інтерес для любителів естетики минулих століть. У цілому інтер’єр будівлі дивує своєю красою. І тепер ми переходимо до теми архітектури…

Архітектурне питання

Тут в еклектичному коктейлі стилів змішалися риси класицизму з його симетричністю і рівністю, також розкіш бароко і піднесеність ренесансу, а в інтер’єрі ж ми можемо переважно побачити пишність рококо і золоту витонченість псевдомавританського стилю.

Склад цього комплексу набагато більше, ніж може здатися на перший погляд. Вся система цієї установи складається з самого палацу пана Толстого, картинної галереї діяча, кількох службових флігелів, а до всього цього сюди входить літній сад з фонтаном.

Старовинна садиба як і раніше захоплює своєю красою, і пройти повз неї неможливо. Але набагато простіше побачити її красу безпосередньо, ніж нескінченно читати про неї.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.