Субота, 15 Червня, 2024

Друкарню Фесенка все-таки перебудують?

Навряд чи одесита або одеситку можна здивувати будівельними роботами, таким чином, проїжджаючи вулицею Рішельєвською, жителі міста навряд чи звернуть увагу на те, що з’явилося ще одне полотно на черговій будівлі. Ось тільки що саме тепер приховано за напівпрозорою тканиною — це зовсім інша розмова, пише odessa-future.com.ua.

Черговою ціллю забудовників став пам’ятник архітектури та історії — старовинна друкарня Юхима Фесенка, який став у свої часи революціонером друкарської справи і одним з найкращих у своїй сфері. На жаль, сам об’єкт вже не числиться як пам’ятка історії, проте, об’єктивна реальність не залежить від того, що написано людьми на папері. Як би там не було, а діяч культури у цій будівлі працював, і її стіни зберігають цю пам’ять. Знищити цей об’єкт новою забудовою все одно що знищити частину української історії, до того ж велику, враховуючи, що пан Фесенко, як мінімум, друкував українські гроші за часів існування УНР і випускав настільки якісну продукцію, що вона подорожувала до інших країн аж до Риму — і все це в умовах гоніння української мови і української культури.

Отже, про те, що зараз відбувається з історичною будівлею, читайте далі.

Невелика передісторія

Будівля друкарні давно привертала одного конкретного забудовника (територією за документами володіє компанія «Одеса-Сіті», також їй належить будівля театру біля друкарні). Так ось, забудовник неодноразово представляв проекти з розбудови двох будівель — вони перетворювалися на шестиповерхівки з переважно однокімнатними квартирами. Обов’язковою умовою було збереження зовнішнього вигляду історичного об’єкта, але це правило спочатку частково ігнорувалося, а нинішній проект з історичної репрезентацією взагалі нічого спільного не має.

Вся ця діяльність не залишилася непоміченою, і до будівлі приходили мітингувати активісти різних об’єднань, в загальній кількості було приблизно 200 людей різного віку, також участь брали небайдужі жителі і жительки міста — і це тільки один захід. Зустрічі на захист історичного об’єкта були і до цього, найбільш недавня — 30 травня.

Міністерство культури у свою чергу категорично виступало проти будівельних маніпуляцій з історичним об’єктом і випускало відповідний припис, який, втім, проігноровано на цей момент.

Що взагалі відбувається

Початок літа для історичного об’єкта ознаменувався руйнуванням: будівельні працівники перфоратором стали знімати ліпнину та дах будівлі після того, як огородили територію робіт. Місцеві жителі зафіксували на камеру приїзд значної кількості будівельної техніки, виявили занепокоєння. Згодом прибула поліція, проте, працівників правоохоронних органів за межу будівництва не пустили.

Була сформована група «Врятуйте друкарню Фесенка» — у ній небайдужі одесити та одеситки публікують оновлення по процесу маніпуляцій з історичним об’єктом. Учасники та учасниці відзначають, що працівники будівництва вже зламали вікна, знищили ліпнину, і при всьому цьому на місце дії так і не прибуло представництво охорони культурної спадщини.

Нарівні з усім цим Міністерство культури й інформаційної політики продовжує боротьбу за об’єкт: 26 травня була подана апеляція на рішення районного суду дозволити будівельні роботи.

Випадок з друкарнею Фесенко — один з найяскравіших прикладів небайдужості одеситів і одеситок до культурної спадщини. Якими б не були дії забудовників, жителі і жительки міста не збираються віддавати цей об’єкт так просто, таким чином, надія на збереження друкарні є — і нарівні з нею реальна загроза забудови, незважаючи на всю протидію.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.