Субота, 25 Травня, 2024

Вулиця Маразлієвська

Мабуть, однією з найкрасивіших вулиць Одеси можна назвати Маразлієвську. Ця вулиця пережила чимало цікавих подій та державних змін, але, як і раніше, виглядає колоритно і “по-одеськи”. Далі на odessa-future.

Вулиця бере початок від провулка Нахімова до перетину з вулицею Базарна. Самий центр міста, стародавні будівлі, що збереглися та навіюють страх історії, особливий стиль і шарм – це все можна назвати одним словом – Маразлієвська.

Звідки пішла назва вулиці

У 1828 році, на околиці міста, з’явилася вулиця під назвою Нова. Друга її назва – Михайлівська, на честь Архангело-Михайлівського училищного дівочого монастиря.

Трохи пізніше велику частину ділянок на цій території викупив купець Маразлі, пізніше він став міською головою.

У 1880-х роках, у місті йшли масштабні будівельні роботи, що спонукало Маразлі продати практично за безцінь свої ділянки, але за однієї умови: нові мешканці побудують кращі особняки в місті. Новими володарями були заможні люди: Бернардацці, Лінецький, Прохаська. Вулиця справді була чудовою: чавунні огорожі, електричні ліхтарі, найкрасивіші будинки. З 1895 вулиця стала називатися Маразлі.

Жахливі історії на Маразлієвській

Кажуть, незважаючи на всю красу цієї вулиці, тут часто траплялися моторошні та невиразні речі.

Наприклад, Будинок №5, який виглядає сьогодні дуже вінтажно, маючи барельєф – жіночу голову на петлі, була вигадана тут недаремно. За словами місцевих жителів, у цьому будинку, як і ще у двох, де також зображені барельєфи – заманювали гарних дівчат, а потім відправляли їх у турецькі гареми. За іншою версією, в будинку №54, повісилася донька Крижанівського, після чого барельєф прикрашав будинок на згадку про дівчину.

У будинку №50, що на розі Троїцької вулиці, що належав, згаданому раніше, Крижанівському – водилися привиди, за легендами одеситів.

У 1920 році в будинку №40-42 з’явилося Управління НКВС. Це місце було найжорстокішим у місті, тут убили жоден десяток одеситів. Трохи пізніше, будинок підірвали, а зараз, на цьому місці розташований Морехідний коледж.

Зародження талантів

Крім жахливих історій, є і добрі, зі щасливим кінцем. На цій вулиці проживали талановиті люди, які прославилися на весь світ.

У 1960 році одна з будівель на вулиці перейшла до Палацу студентів. Саме тоді почав процвітати студентський театр мініатюр “Парнас-2” – як повідомляє Сайт “Vgorode”. У складі театру були всім відомі особи: Карцев, Ільченко, Жванецький та інші. Незабаром колектив став одеською командою КВН.

На Маразлієвській, у 1910-1911-х роках, проживав Олександр Купрін. Письменник дружив із творчими та цікавими особистостями: художниками, спортсменами, льотчиками. Можливо, вони вплинули на написання таких творів, як “Гранатовий браслет” або “Спокуса”, а може, це Маразлієвська так надихає на творчість.

Парк Шевченка

У 1875 відбулося урочисте відкриття парку “Олександрівський”, названого на честь Олександра II. Він посадив на території парку дуб, але, на жаль, він не дожив до наших днів. Але парк існує і сьогодні, але вже під іншою назвою – “Парк Шевченка”. З Маразлієвської можна вийти прямо до головного входу до парку, а хтось може спостерігати навіть із власного вікна, старовинної будівлі. Парк дуже перетворився: алеї вистелені плиткою, фонтан, всюди лавочки, безліч маленьких мобільних кав’ярень, зелені насадження.

Вулиця сьогодні

Багато будинків на Маразлієвській залишаються в незайманому вигляді, що дозволяє, на наочному прикладі, краще подивитися на старовинну культуру міста. Звичайно, деякі будівлі піддавалися реставрації і продовжують досі, адже минуло вже чимало часу, з моменту їхнього будівництва. Продовжують будівництво нових будівель, а також відкриття різних магазинів та закладів.

Вулиця розташовується в самому серці старої Одеси та ще й біля немаленького парку. Тільки через ці причини можна закрити очі на інші маленькі проблеми.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.