Середа, 29 Травня, 2024

Площа-сквер Куликове поле. Невідомі факти про відоме місце

В багатьох великих містах колишньої Російської Імперії є площа, виділена під проведення урочистих військових парадів. Після історичного Мамаєва побоїща, частина цих площ стала носити назву «Куликової». Є поле з такою назвою і у нашій з вами Південній Пальмірі. Але Одеса не була б Одесою, якби все було тут як у всіх. Більше подробиць на odessa-future.com.ua.

У 19 столітті земля, де зараз розташований сквер, належала заможному сімейству Куликовських і носила їхнє ім’я, що згодом перетворилося на Куликове.

Сьогодні Куликове поле – це облагороджений сквер, де так приємно пройтися затишними алеями. І неможливо й думки припустити, що це місце колись було не доглянутою пусткою на околиці міста.

Поступово Одеса розросталася, на місці поля облаштували великий плац, де з середини 19 століття вже проводили урочисті заходи.

Похмура слава площі

Серед корінних городян ходили наполегливі чутки, що площу використовували для поховання померлих та страчених у розташованій неподалік міській в’язниці. Але це не бентежило мешканців при відвідуванні масових гулянь та ярмарків, що влаштовувалися тут міською владою.

У 1909 році на Куликовому полі було проведено військовий парад та встановлено погруддя Петра І. У 1912 на цьому ж місці відсвяткували сторіччя з дня завершення вітчизняної війни.

Після перевороту 1917 року, Куликову площу як раніше почали використовувати під поховання. А в січні 1918 року, 119 чоловік, що загинули внаслідок триденної революції, поховали тут у братській могилі, а поле перейменували на майдан Революції.

У 1932 році, до п’ятнадцятиріччя Жовтневої революції, на площі було зведено обеліск – «Пам’ятник борцям революції». Його під час фашистської окупації зруйнували, а після звільнення міста – реставрували та перенесли на місце, де стояло погруддя Петра І.

Наприкінці війни плац став місцем поховання рядового та офіцерського складу солдатів, що брали участь у звільненні Одеси 10 квітня 1944 року. Надалі останки перепоховали у парку Шевченка на Алеї Слави.

У середині 20 століття плац було переплановано, та доповнено зеленими насадженнями. У 1958 року на площі Революції звели п’ятиповерхову будівлю обласного комітету Комуністичної Партії. А у 1967, на честь п’ятдесятиліття Радянської влади – встановили найвищий в Одесі пам’ятник Леніну, а площу назвали ім’ям Жовтневої революції.

У 1990-х роках на майдані знову почалися масові народні святкування та політичні мітинги. Ця площа давно стала центральним місцем Одеси, до якого ведуть дороги з усіх околиць.

Трагічний травень 2014

У 2014 році площа Куликового поля виявилася центром проведення політичних мітингів. На ній розбили наметове містечко активісти “Антимайдану”. Тоді, під час зіткнення двох протиборчих груп, виникло загоряння наметового містечка та будівлі профспілки. Від вогню, чадного газу та отриманих травм загинуло 48 людей. 3.4 та 5 травня 2014 року були оголошені днями жалоби в Одесі.

На початку 2000-х років на Куликовому полі планували побудувати великий торгівельно-розважальний центр, проте городяни виступили проти цієї ідеї міської влади і пам’ятне місце залишили недоторканим.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.