Середа, 29 Травня, 2024

Одеські двори: топ історичних цікавинок, яким дивом вдалося зберегтися до наших днів

У період воєнного часу одесити особливо сумують за безтурботними прогулянками рідним містом, відвідування його пам’яток, і звичайно, одеських дворів, які є окремою перлиною Одеси, наділяючи її тим самим неповторним колоритом, за яким до нас приїжджають тисячі туристів, і який так яскраво описується в одеській художній літературі та демонструється у кінокартинах “за Одесу”.

У нашому матеріалі на odessa-future, з посиланням на odessa-life.od.ua, ми постараємося трохи відволікти вас від військових буднів, а також численних хвилювань, пов’язаних з ними, і проведемо для вас віртуальну екскурсію одеськими дворами, відзначаючи їхні головні цікавості, а також унікальні старовинні деталі, деякі з яких, незважаючи на свій поважний вік, продовжують функціонувати та виконувати своє безпосереднє призначення.

Фасади та стіни старовинних одеських двориків, а також їх парадні нерідко позбавляються різних історичних деталей, які є справжньою цінністю. Проте, багатьом одеським будинкам все ж таки вдалося зберегти ряд своїх історичних цікавостей.

У нашій віртуальній екскурсії ви дізнаєтеся про колодязі та незвичайні сходи, лавові плити і химерні фрески, архітектурні дивності і справжні таїнства парадних, із якими ви маєте можливість зустрітися, гуляючи старим містом, та зазираючи в одеські дворики, що містять в собі безліч унікальних деталей .

Соборна площа та її відомий двір

Двір будинку, власником якого колись був Папудов, досить відомий.Звісно! Адже на цій адресі проживала легендарна актриса німого кіно в особі Віри Холодної, і саме з цього двору її проводжали, коли вона померла.

За словами Дмитра Жданова, одеського краєзнавця, геолога та автора книг про наше місто, до наших днів вдалося зберегтися квартирі, де проживала актриса. Однак, де саме вона розташовується, так і залишилося невідомим.

Відомість цього будинку також полягає у флігелі, – якщо придивитися уважне, то з лівого боку 6 поверхів, а з правого – 4.

Окрім цього, двір відомий своїми старовинними господарськими будівлями, які у наш час перетворилися на житлові квартири. А колись вони були складськими приміщеннями, проте багато хто помилково вважає, що це колишні стайні.

Двір зі старовинною рекламою

На вулиці Буніна, у дворі будинку номер сорок на одних із вікон можна побачити унікальну деталь у вигляді історичних ролетів, де зображено рекламу виробника. Звичайно, їхній стан неробочий, однак вони надають можливість помилуватися старовинною рекламою.

Про крихітний дворик

Двір будинку номер двадцять п’ять по вулиці, назва якої присвячена Віце-адміралу Жукову, є чи не найвужчою у всій старій Одесі. Зате він є дуже високим і справжнім двором-колодязем. Але територія дворика надзвичайно маленька, бо його зводили виключно, щоб заощадити місце.

Двір зі старовинними дерев’яними деталями

У дворі будинку номер тридцять вісім по вулиці Буніна сучасна творчість на воротах гармонійно поєднується з різними раритетними деталями у вигляді барельєфу з ангелами, фрески з човном та дерев’яних галерей (веранд).

До речі, саме тут можна помилуватися старовинним дерев’яним комодом, який із задоволенням використовують одесити, що живуть у цьому дворі.

Про двір з неймовірно гарними дверима

Олександрівський проспект, а точніше двір будинку номер чотири є місцем розташування гарних автентичних дверей.

Їхнє різьблення неймовірно красиве, незважаючи на те, що двері давно слід було б відреставрувати.

Ще одні старовинні двері містить деталь у вигляді сови.

За словами Дмитра Жданова, вона є, як відомо, символом мудрості, але також для цього двору вона є хранителькою та охоронним символом.

Також у дворі можна помилуватися газовим ліхтарем, який входить до небагатьох, що дійшли до наших днів.

Двір, де дуже гарні стельові розписи

А двір будинку номер три Олександрівським проспектом відомий парадною, де можна побачити неймовірні стельові розписи, а також старовинні сходи. Автентична частина їх поручнів не залишить байдужим нікого, адже вона є справжнім мереживом із металу.

До речі, тут можна помилуватися ще однією красою – автентичною бронзовою ручкою, яка прикрашає двері парадноі.

Багато одеських дворів зберегли деталь у вигляді автентичних лавових плит.

За словами Дмитра Жданова, під “лавою” тут мають на увазі у прямому розумінні слова лаву, яка колись вивергалася Везувієм.

Її привозили до нашого міста з Італії. Європа з Одеси зустрічала кораблі із зерном. Відповідно до технології, кораблям заборонялося повертатися порожняком, тому вони навантажувалися баластом у вигляді лаврового каменю, масивного та дуже важкого чорного каменю.

Ще одним раритетом є гвинтові дерев’яні сходи, які дивом дійшли до нашого часу.

Цікаво, що цей будинок, який збудували 1836-го, не отримав звання архітектурної пам’ятки.

Двір із історичними фресками

На Грецькій, у дворі будинку номер тридцять шість можна побачити кілька неймовірних історичних фресок, якими зображені пори року. Дивно, але їх відреставрували, і вони мають вигляд майже нових. Проте всього їх було чотири, а тепер там, де вона зникла, на її місці “красується” черговий величезний кондиціонер.

Двір з гвинтовими сходами

На Катерининській, у дворі будинку номер двадцять два в очі одразу впадає гвинтові сходи, які, всупереч своєму віку, продовжують діяти та допомагати мешканцям дістатися  їхніх квартир.

Вони без перебільшення є справжнім дивом.

Крім цього, парадна будинку зберегла ліфт, створений ще в минулому столітті. Найдивовижніше, що він продовжує функціонувати.

Звичайно, це далеко не всі історичні раритети, якими славляться одеські будинки та дворики. Їх набагато більше, ніж здається, і ми також обов’язково напишемо про них у наступних матеріалах. Адже кожен із них заслуговує на присвячення йому окремої статті, яка буде містити історію та опис черговоі історичноі цікавинки, яка є справжньою прикрасою того чи іншого одеського двору.

Фото: odessa-life.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.