Понеділок, 27 Травня, 2024

Одеська Алея зірок: що змінилося з 2014 року ?

Серед добрих одеських традицій встановився звичай вшановувати видатних одеситів, які зробили значний внесок у розвиток міста. Сучасникам вручають почесні знаки, грамоти. На честь тих, кого з нами немає, відкривають Зірки на спеціальній алеї біля Одеської опери. Більш детально про це у нашому матеріалі на сайті odessa-future.

Урочисте відкриття одеської пам’ятки особливого формату відбулося 2 вересня 2014 року – у день святкування 220-річного ювілею чорноморської Перлини.

Для розміщення одеського пантеону просто неба обрали вулицю Ланжеронівську, що ніяк не можна визнати випадковістю. По-перше, це частина центрального ареалу міста. По-друге, тут розташоване перехрестя багатьох екскурсій. По-третє, навколо цієї вулиці багато пам’яток архітектури та культури, серед яких Археологічний музей, будинок, у якому колись жив міський голова Маразлі та багато інших.

Зірки 2021 року

З того моменту жодне 2 вересня, День народження міста, не обходиться без того, щоб на алеї не “загорілася” нова зірочка. Так було, наприклад, минулого року, коли було відкрито три нові зірки на честь учасника війни 1941-1945 років проти фашистської Німеччини, одного з провідних одеських літераторів 20-го століття Семена Липкіна.

Батьки одеської поетеси Ганни Яблонської отримали сертифікати про відкриття Зірки на її честь. Як відомо, талановита одеситка загинула 24 січня 2011 р., коли в аеропорту Домодєдово було скоєно вибух терористом-смертником.

Зрештою вулицю Ланжеронівську прикрасила Зірка на честь українського художника-портретиста Юрія Єгорова, який у своїй творчості особливе місце відвів Одесі та Чорному морю.

Які зірки чекають на одеситів у році 2022-му

Цього року, попри воєнний стан, запроваджений по всій країні у зв’язку з російською агресією, молода одеська традиція буде дотримана. На алеї з’являться ще три пам’ятні знаки на честь, безумовно, видатних людей, долі яких пов’язані з нашим містом.

Насамперед радує рішення про відкриття п’ятикутної фігури на честь знаменитого художника-одесита Леоніда Йосиповича Пастернака. 

Л. Пастернак

У 2012 році, у рік 150-річчя від дня народження художника на вулиці Базарній було встановлено меморіальну дошку на згадку про нього. На неї нанесений один із найкращих автопортретів художника. А виконав її інший одесит Леонід Брук.

Усі матеріальні витрати на встановлення дошки взяв на себе Михайло Пойзнер (з 2020 року – Почесний громадянин міста). Організаційну підтримку Михайлу Борисовичу надав Всесвітній клуб одеситів.

Ще одну Зірку буде встановлено на честь відомого одеського музиканта Євгена Лапейка. Багато хто його знав як шоумена, організатора рок-гурту “Провінція”. А комусь він відомий як автор гімну одеської “Гуморини” – унікального свята сміху та гарного настрою.

13 грудня 2013 року в Одеській філармонії пройшла прем’єра його рок-опери “Нитка Аріадни”. Це була остання робота музиканта.

І, нарешті, у день міста алея на вулиці Ланжеронівській побачить Зірку на честь також дуже відомого одесита Георгія Голубенка, одного з авторів тієї самої “Гуморини”. Він був автором багатьох творів про Одесу. Деякий час він був одним із керівників БФ “Майбутнє”, заснованого Б.Д. Литваком з метою піклування про дітей-інвалідів.

Без жодного сумніву, одесити, на честь яких будуть “запалені” зірки пам’яті, гідні цього. Також безумовно, цієї честі гідні ще багато митців, які прославили наше місто. Їх кількість велика, але особливо можна було б відзначити ім’я музиканта Серафима Орфєєва, в 1951-1962 роках – ректора Одеської консерваторії; художника, скульптора-реставратора Аліка Мірзоєва, руки якого дали нове життя Атлантам на вул. Гоголя, левам Воронцовського палацу та багатьом іншим композиціям. Звичайно ж, цієї честі гідне ім’я Франца Боффо, за проєктами якого були споруджені десятки будинків Одеси першої половини 19-го століття.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.