Субота, 25 Травня, 2024

Образ дельфінів у житті Одеси

Однією з наймирніших і найрозумніших тварин вважаються дельфіни. Живучи у Чорному морі, вони давно завоювали повагу та прихильність мешканців Одеси. Про це принаймні говорить кількість об’єктів, названих на честь цих ссавців. Більше на odessa-future.com.ua.

Пляж, який люблять студенти

Історію Одеси, пов’язану з дельфінами, краще розпочати з пляжу, адже це є частина приморського простору. Пляж так і називається “Дельфін”. Серед цих зон морського відпочинку він є наймолодшим. Ще на початку 1960-х років його на карті не було, тобто це було дике, необладнане для потреб відпочиваючих місце.

На відміну від інших піщаних відпочинкових зон, до нього дістатися досить складно. І, зізнатися, треба знати, як туди потрапити. Одесити це знають. Про це дізнається одразу ж та молодь, яка надходить навчатися до Одеського університету ім. Іллі Мечнікова. За кількасот метрів від пляжу розташований гуманітарний корпус цього престижного вишу.

Сюди давно протоптали стежку пацієнти знаменитого весь світ Інституту імені В.П. Філатова, із корпусів якого видно море.

На пляж можна спуститись через Трасу здоров’я.

Ну, а якщо ви сюди потрапили, то не пошкодуєте. Тут є багато різних розваг, кафе, атракціони.

Скупавшись у морі, турист і мешканець міста повертаються на берег, а перед їхніми очима відкривається зелений простір з дерев та чагарників, розташованих на схилі.

На жаль, у житті пляжу був один похмурий епізод. Рано-вранці 22 листопада 2019 року в його акваторію хвилями був прибитий до берега приватний танкер “Delfi”, на борту якого сталася пригода у нейтральних водах. Найжахливішим було те, що з танкера почала виливатися нафта… Таким чином, навколо “Дельфіна” утворилася пляма з вуглеводнів, яка досягла гігантських розмірів. Згодом його вдалося локалізувати та видалити, але від цього легше нікому не стало.

Фірмовий магазин та дівчина біля театру

Магазин “Дельфін”… Усі корінні мешканці міста пам’ятають цю назву. Фірмова точка продажу риби, консервів, різних масел складала один із елементів знаменитої тріади магазинів: “Океан” – “Нептуп” – “Дельфін”. Останній був найстаршим, оскільки розташовувався в самому центрі міста, на розі вулиць Леніна та Карла Лібкнехта (сьогодні – відповідно Рішельєвська та Грецька). Там завжди була свіжа риба на прилавках і жива в акваріумах.

На жаль, час забрав від нас трт магазин, як і безліч смаків тієї самої риби. У будинку, збудованому колись для поважного грека Маврокордато за проектом знаменитого архітектора Ю.М. Дмитренко, змінили один одного різні магазини. Як правило, вони трималися на тому місці не довго.

А тепер подумки Французьким бульваром пройдемо шлях від “Дельфіна”-пляжу до “Дельфіна”-магазину, точніше того місця, де він колись був. На розі бульвару та вулиці Пантелеймонівської (колись називалася Новорибною), сьогодні височіє статуя, яка, як вважають, є певним символом театру музичної комедії.

У середині 1980-х років улюблена трупа одеситів, в якій блищали Є. Дембська, М. Водяний та багато інших акторів, справила новосілля. Нова будівля зі скла та бетону розташувалася у мальовничому районі, неподалік узбережжя.

Біля входу до будівлі вирішили встановити скульптуру. Її ідея виникла у скульптора Олександра Князика, який в результаті створив фігуру у вигляді триєдності: моря, дельфіна та дівчата-музи.

Якщо перші два елементи були витримані в нейтральному стилі – дельфін, що пливе хвилями, то до дівчини були, як кажуть, запитання. Чому вона оголена?

На запитання довелося відповідати багатьом, зокрема скульптору Князику. Однак, варто визнати, що здоровий глузд у парі з мистецтвом перемогли і більше претензій до дівчини на дельфіні не було.

Так і живуть сьогодні в Одесі два “дельфіни”: пляж та скульптура. На жаль, третій став історією, як і багато тієї риби, яка завжди прикрашала столи одеситів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.