Вівторок, 28 Травня, 2024

Космічні стежки Одеси

Підкорення космосу почалося задовго до легендарного польоту корабля Схід-1, який відбувся рівно 61 рік тому. Ця аксіома стосується, перш за все, Одеси – столиці вітчизняного повітроплавання. Тут відбувалися перші польоти на аеропланах, як сто років тому називали літаки. Саме тут народилися і навчалися багато творців космічних кораблів; тут свій шлях до підкорення далеких галактик розпочали два космонавти – Г. Добровольський та Г. Шонін.

Сьогодні на згадку про героїчних людей, пам’ятні події підкорення космосу, місто прикрашають меморіальні дошки, а його карту – вулиці, провулки, проспекти. Далі на odessa-future.

Генерал Каульбарс та його турботи про повітроплавання

Початок двадцятого століття, епохи, коли на підтримку кавалерії, артилерії та піхоти почали надходити машини, здатні підніматися в небо. Уряди багатьох країн, бажаючи вирвати першість і, як наслідок, здобути переваги в небі, стали форсувати створення аеропланів. Ця ж ідея переслідувала найвищі кола Російської імперії.

Увага і турбота про новий рід військ, що зароджується, висловилися в тому, що в Петербурзі, столиці імперії, стали формувати повітряний флот. Керівництво цією цілком новою справою доручили генерал-лейтенанту Олександру Васильовичу Каульбарсу. У 1904-му та 1905-1909 цей заслужений воєначальник командував військами Одеського військового округу, в якому його зусиллями був заснований перший в імперії в імперії аероклуб (1907-1908 рр.) з усією простою інфраструктурою: ангарами, льотним полем майстернями. Сам генерал піднімати в повітря літальні апарати не вмів, проте сміливо сідав на сусіднє з пілотом місце, беручи участь у польотах у небі Росії, Франції та Англії.

У дні Першої світової війни, з 6 жовтня 1914 до 21 жовтня 1915 р., генерал Каульбарс очолював організацію авіаційної справи у військах Північно-Західного фронту. До кінця 1915 р. на нього фактично було покладено керівництво всією авіацією армії, що діє, поки не пішов у відставку.

Подальший хід подій показав, що зусилля генерала Каульбарса щодо створення повітряної могутності країни не пройшли даремно, а перші авіатори виявляли виняткові майстерність та мужність.

Вчений Сергій Корольов: путівка до життя з Одеси

Коли в Одесі набирав популярність Аероклуб, у місті Житомир з’явилася на світ людина, завдяки якій та її колегам, було зроблено наступний крок на шляху до підкорення небесних далі. Трохи більше 115 років тому народився Сергій Корольов.

У травні 1917 року хлопчик опинився в Одесі, куди перевели працювати його вітчима. Тут він пішов у перший клас відомої Третьої Одеської гімназії, відомої своїми випускниками та людьми, які тут просто навчалися. Проте лише Сергій Корольов був особливим.

З початком Громадянської війни Сергію довелося залишити навчання у гімназії. Усім одеситам було не до того. Сергій навчався вдома. Його вчителями були мама та вітчим, інженер Григорій Баланін.

Коли до Одеси повернулися мирні часи, підліток познайомився з льотчиками Одеського гідрозагону, які справили на нього незабутнє враження. Він став брати активну участь в авіаційному житті міста. З 16 років навіть пробував себе як лектор з ліквідації авіа-неписемності, а в 17 – став автором проєкту безмоторного літака К-5 (від прізвища Корольов), який пройшов офіційний захист перед компетентною комісією і був рекомендований до будівництва.

В 1922 майбутній генеральний конструктор вступив будпрофшколу № 1 – єдиний навчальний заклад у місті, закінчення якого дозволяло вступати в інститути без іспитів.

Усі учні мали працювати у шкільних майстерень: стругати, пиляти, лагодити й фарбувати. До закінчення школи кожен повинен був вміти самостійно зробити табуретку, лавку чи стілець. Заняття ці розвивали виробничі навички та творчі здібності.

Одним із самих старанних учнів був Сергій Корольов, який брав активну участь в обладнанні майстерні, перевезенні та встановленні верстатів, роботі на них. На фотографіях того часу він зображений за роботою над планером або літаком. Ці заняття пізніше розвинулися, що він навчався вже розвинулися у Політехнічному інституті.

Вже через роки Сергій Павлович став керівником проєктів зі створення балістичних ракет, перших штучних супутників Землі. Саме його кораблі “Схід” було здійснено перший політ людини у космос.

На згадку про велике вчене його ім’ям названо вулицю в одному зі спальних районів. На стелі Героїв у центрі міста золотими літерами викарбувано його ім’я.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.