Середа, 29 Травня, 2024

Гоголь та Одеса: який зв’язок між великим письменником і нашим рідним містом

Одеський історичний центр прикрашений вулицею, назву якої присвячено знаменитому письменнику в особі Миколи Васильовича Гоголя, пише odessa-future.com.ua.

У нашому матеріалі, з посиланням на 048.ua, ми розповімо вам, який же зв’язок між цією великою особистістю та нашим рідним містом.

Приїзд кумира та виняток для двох 

16-го квітня 1848-го з пароплава-фрегата “Херсонеса” було кинуто якір на території одеського порту. Пасажири, з безлюдного причалу, йшли у напрямку похмурої карантинної будівлі, де їм потрібно було залишатися протягом двох тижнів. 

А вже завтра, 17-го квітня ” Одеський вісник ” вразив всіх сенсаційної інформацією: у місто приїхав Микола Васильович Гоголь. 

Численні шанувальники знаменитого письменника так і не змогли зустріти свого кумира. Карантинні двері не пропускали жодного стороннього. Тільки для редактора вищезгаданої газети, Тройницького та брата Олександра Сергійовича Пушкіна, Лева Сергійовича, було зроблено виняток. 

І те, під час зустрічі, їх і Гоголя розділяли два ряди ґрат. 

Швидкий від’їзд 

Лише 30-го квітня Гоголю вдалося нарешті по-справжньому відчути себе в Одесі. На той час його вже зачекалися в будинку номер п’ятнадцять, місцем розташування якого була вулиця Надежнінська. Там він був тепло прийнятий його приятелькою, графинею Толстой. 

6-го травня письменнику довелося виїхати з нашого міста, але він пообіцяв усім знайомим, що скоро повернеться, і вже на більш тривалий термін.

Другий приїзд 

Ця обіцянка була виконана трохи більше двох років, коли через здоров’я, що похитнулося, йому довелося поспішати в південні краї, щоб перечекати там суворі петербурзькі морози. 

24-го жовтня 1850-го письменник знову опинився в Перлині біля моря, і цього разу його прийняли у родича, відставного генерала Трощинського (місцем розташування його будинку була все та ж вулиця Надежнінська). 

Під час перебування в Одесі Гоголю давалася робота над другим томом “Мертвих душ”, а вечірній час він присвячував друзям, театральним акторам та відпочинку. 

Дуже часто він відвідував княжну Рєпніну, яка дуже дружила з Тарасом Шевченком. 

Те, що запам’яталося городянам

Одеським жителям письменник, у період свого одеського візиту запам’ятався рисами у вигляді: худорлявості, гострого носа, невеликих проникливих очей, довгого каштанового волосся і невеликої сутулості. Він практично завжди одягав коричневу шинель, прикрашену оксамитовим коміром зі строкатим шарфом, який в області шиї закріплювала велика шпилька. Ну, і звісно, ​​циліндр. Куди ж без нього?! 

Одеські друзі 

Гоголю подобалося проводити час із Левом Сергійовичем Пушкіним, місцем проживання якого була вулиця Грецька, а точніше будинок номер сорок п’ять . Гоголю не терпілося дізнатися, якнайбільше про Олександра Сергійовича, який був його улюбленим поетом.

Багато разів був письменник і в Рішельєвському ліцеї. Він дуже любив українські пісні, тому вирішив зайнятися створенням хору, до якого входили ліцеїсти. 

Особливо Гоголю вдалося потоваришувати з акторами. Театр для нього мав величезне значення.

Великому письменнику і драматургу також вдалося прославитися, як чудовому актору і читцю. В одеському театрі йому присвятили постановки “Ревізор” та “Лакейська”. Письменника запрошували майже на кожну репетицію, де він щось радив режисеру та акторам, а також демонстрував, як краще зіграти ту чи іншу сцену. 

Коли прийшла весна, а саме 27-го березня 1851-го Микола Васильович поїхав з Одеси. Нащадки вирішили присвятити йому назву однієї з центральних вулиць міста, яка раніше була відома як Надежнінська.

Фото: 048.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.