Середа, 29 Травня, 2024

16-а станція Великого Фонтану: від хутора до сучасного мікрорайону

“В далекий край везе трамвай нас усіх до 16-ої станції …” (переклад – В.О.), – співав колись знаменитий Леонід Утьосов. Протягом багатьох років трамвай, дійсно, ходив у той край, поки не почалося довгограюче будівництво житлового комплексу. Зараз рух відновлено, пише odessa-future.com.ua.

Втім, колись “в далекий край” можна було дістатися і на прогулянковому катері, який стартував у порту, робив тут проміжну зупинку і йшов далі в Чорноморку.

Часи змінилися, а з ними і вигляд 16-й станції, яка значно втратила колишню красу і патріархальність.

Місце народження: вулиця Золотий берег

На межі 1940-50-х років на 16-ій станції Великого Фонтану було відкрито пологовий будинок № 5, під який пристосували приміщення міської амбулаторії того мікрорайону, побудованої за проектом архітектора Ю.М. Дмитренко в 1912-1913 роках.

Прохання на спорудження будівлі амбулаторії за проектом № 43343, затвердженим 18 грудня (за старим стилем) 1912 року, було подано Марією Абрамівною Бродською. Закладка установи відбулася у травні 1913 року, про що писала газета “Одеські новини”:

“25 травня на Великому Фонтані відбудеться закладка будівлі амбулаторії з операційної і двома постійними ліжками, що споруджується на кошти пані Марії Бродською для обслуговування населення Великого Фонтану і його околиць” (переклад – В.О.).

Отже, будівля в Амбулаторному провулку почало свою службу на благо населення околиці Одеси. Треба сказати, що установу було побудовано і обладнано за зразком закордонних поліклінік, Марія Бродська пожертвувала на спорудження амбулаторії 50 000 руб. При амбулаторії перебувала постійна фельдшерка, а медичною частиною завідував лікар приміських селищ, якого сюди призначало міське керівництво.

Згодом інфраструктура медичної установи застаріла і її перевели в нову будівлю на вулиці Маршала Говорова, 28. У 1985 році будівлю хотіли передати Союзу архітекторів, але, очевидно, комусь не захотілося передавати ласий шматочок в курортній зоні громадській організації безкоштовно. Зрештою, пам’ятник архітектури виявився в приватному володінні.

Територія для лікування і прогулянок

Ще одним місцем медичного профілю є в наші дні санаторій імені Горького, перші відомості про який з’являються в 1878 році. Того року були відкриті джерела води з цілющими властивостями. Як санаторій ця здравниця вперше згадується в 1900 році. Сьогодні це єдиний морський курорт України з мінеральними свердловинами.

З приходом Радянської влади тут відкрили курорт для простих громадян, після він був призначений для відпочинку і лікування працівників сфери освіти. Тут мали можливість відпочити звичайні вихователі дитячих садків, учителів шкіл і викладачі вишів. Для культурного відпочинку побудували клуб, місце, де проводилися танцювальні вечори, концерти і виступали музиканти, як любителі, так і професіонали.

Уже в наші дні територія санаторію передбачає прогулянки будь-якого охочого пройтися по місцевому парку і подихати морським повітрям. Тут часто гуляють городяни з дітьми, тому що тут тихо, спокійно і можна відпочити від буденної суєти.

Цікавий факт. У 1985 році на території санаторію знімали частину епізодів для фільму “Подвиг Одеси”.

Інший Великий Фонтан

Були часи, коли численні жителі міста та його гості, повертаючись після пляжу, могли отримати радість від відвідування літнього кінотеатру “Золотий берег на 16-ій станції. Подібно звичайним кінотеатрам, тут завжди показували нові фільми або що-небудь із фондів кращих фільмів минулих років.

Сьогодні багато що змінилося, немає кінотеатру, а на пляж “Золотий берег” наступає цивілізація у вигляді тотальної забудови курортних зон. Такому ж впливу підданий і санаторій імені Горького, який час від часу намагаються перетворити в чергове будівництво. Однак адміністрація лікувально-оздоровчого закладу не здається, про що писало наше видання.

Попри те, що 16-а станція Великого Фонтану все більше притягує погляди людей, які нічого не бажають, крім власного збагачення, цей куточок залишається місцем, де, дійсно, можна отримати задоволення від відпочинку, прогулянок, спілкування з природою і морем.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.