Четвер, 30 Травня, 2024

Життя і пригоди одного кварталу вулиці Лейтенанта Шмідта

Ця невелика вуличка, на кшталт провулку, з’єднує вулицю Велику Арнаутську з Італійським бульваром. Її протяжність – всього три квартали, у кожного з яких своя історія, свої таємниці і цікаві факти. Нижче мова піде про квартал між Великою і Малій Арнаутській вулицями. Далі на odessa-future.

Квартал, збудований архітекторами-метрами

Влітку 2011 року доведені до відчаю мешканці кварталу, про який йде мова, вийшли на акцію протесту з перекриттям своєї вулиці. Приводом до протесту стало постійне відключення їх будинків і квартир від електропостачання, яке часом сягала 4 доби. І це в період нестерпної спеки. До таких дій призвело ігнорування міськими службами прохань одеситів.

Сьогодні знову виникає небезпечна ситуація, яка може спровокувати протести. Але про все по черзі.

Попри свою невелику довжину, квартал забудовувався в 1880-1910 роках. До цієї справи свій талант і творчість доклали архітектори, Шелковський, Розен, Мінкус.

Звертає на себе увагу особистість останнього з наведених зодчих. Адольф Борисович Мінкус, відомий архітектор, за проєктом якого були створені будинки в Одесі й Києві, отримав право на проведення робіт в березні 1897 року. На зорі 20-го століття за його проєктом вже стояв будинок в три з половиною поверхи (сьогодні – вул. Лейтенанта Шмідта, 6).

Поруч – будинок № 8, зведений за проєктом М.А. Шелковського. “Будинок, де є все для повсякденного життя”, – кажуть місцеві жителі. Тут можна поїсти й поправити свою красу зі здоров’ям, відпочити.

Синагога під загрозою

Найбільш, мабуть, цікавим будовою кварталу є будинок № 10 – будівля синагоги рубають кошерного м’яса, об’єднання яких було створено в нашому місті ще в першій половині 19-го століття, тобто – найстарішим в Одесі. До початку минулого століття кількість парафіян зросла, і стара будівля вже не задовольняла вимогам громади.

На рубежі 1908 і 1909 років громада, в яку входили виробники і продавці кошерного м’яса, вирішила побудувати для своєї синагоги нову будівлю з вапняку, більш значних розмірів. На думку істориків архітектури, будівля з багатим декором, з червоної цегли, була зведена за проєктом знаменитого одеського архітектора Семена Андрійовича Ландесмана.

Своїм лівим фасадом синагога примикає до пустиря, обгородженого понад рік парканом, за якою – тиша. Але, виявляється, що ця турбує жителів сусідніх будинків, а також одеситів, які все більше турбуються про долю пам’ятників архітектури, оскільки, за інформацією одного з агентств нерухомості, тут збираються побудувати семиповерховий рік на 12 квартир за стартовою ціною 3 000 доларів за один квадратний метр. Майбутнім мешканцям обіцяють розмістити на другому поверсі спортзал, дитячу зону, оскільки при будинку власний будинок не передбачається.

Попри те, що будівництво не почалося, інформація про нього вже поширилася. Якщо ж будівництво почнеться, то забудовник повинен буде докласти серйозних зусиль, щоб зміцнити і зберегти сусідні пам’ятники архітектури. В іншому випадку місто ризикує втратити чергового пам’ятника архітектури і культури.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.