Середа, 29 Травня, 2024

Стара Одеса: цікаві факти про життя міста тих часів

Одеса є містом з цікавою історією. Причому, незважаючи на його, порівняно, невеликий вік, історичних фактів і відомостей про Одесу стільки, що їх вивченням можна займатися дуже довго, і кожен раз відкривати для себе щось нове і непізнане, пише odessa-future.com.ua.

Напевно, такий обсяг історичної інформації щодо нашого міста пояснюється частково тим, що Одеса, споконвіку, була дуже багатонаціональною. І, звичайно, кожним народом і національністю сюди привносився свій внесок, а заодне і свої традиції. Тому в Одесі всі національності йшли пліч-о-пліч один з одним, створюючи одну спільну історію Одеси. 

Важливим фактом в одеській історії є її, так звана, “обдарованість”. Справа в тому, що коли, з легкої руки Дерібаса (який був ініціатором початку будівництва нашого міста) і Катерини Великої (якою був підписаний відповідний документ) відбулося заснування Одеси, імператриця захотіла перетворити це місто на справжній центр культури, інтелігенції, краси і освіченості. Для цього було висунуто одну дуже цікаву пропозицію. Всім людям, які вважають себе талановитими в будь-якій майстерності або мистецтві, пропонувалося взяти участь у розвитку новоствореного міста. 

Причому таким людям не просто вірили на слово, – наявність їх талантів перевіряла спеціальна комісія. Адже тільки по-справжньому талановиті громадяни могли бути корисними юній Одесі і могли забезпечити реалізацію ідеї Її Величності щодо створення культурної Перлини.Крім цього, імператриця вирішила мотивувати таких талантів шляхом надання довгострокових безвідсоткових кредитів. Цей історичний факт пояснює те, чому в Одесі, з найперших днів її офіційного існування, було стільки заможних і талановитих особистостей. 

Не менш цікавою деталлю є сам вік Одеси. З цього приводу, ось уже багато років, не вщухають дискусії самих одеситів і вчених, які не можуть досягти консенсусу щодо того, скільки ж насправді років рідному місту. Але ми не будемо зупинятися на цій деталі, тому що їй цілком можна присвятити окремий самостійний матеріал, а ми, з посиланням на odessa-life.od.ua, хотіли б зупинитися на інших, не менш цікавих історичних фактах про наше місто, які, можливо, відомі далеко не кожному. 

Факт 1 

На дні одеської акваторії лежить справжній скарб у вигляді турецької казни. Однак, даний факт, швидше за все, являє собою легенду, ніж бувальщину. Відповідно до неї, 28-29-того серпня 1790-того на території Чорного моря, в місцевості між такими об’єктами, як острів Тендра і Хаджибей (який, власне, і був майбутньою Одесою), на відстані сорока миль від берега, проходила битва між турецьким і російським флотами. В ході битви сталося затоплення турецького корабля, який повинен був здійснити перевезення всього грошового запасу, власником якого була турецька флотилія, і який був представлений срібними та золотими монетами. 

Факт 2 

Очаків мало не перетворився на Одесу.

Коли Катериною Другою були розпочаті пошуки на території Північного Причорномор’я місця, щоб почати на цьому місці будувати військовий і торговий порт, вона вважала, що найбільш підходящим місцем для цих цілей є територія Очакова. 

Але Йосипу Дерибасу вдалося переконати Її Величність в тому, що краще Хаджибея, території для цих цілей просто не існує, тому що в цих місцях сильне глибині. 

Крім цього, з цієї території легко керувати всім складом військово-морських сил, адже зовсім поруч знаходиться розташування Дунайського гирла. 

Катерину Велику задовольнили подібні аргументи і вона розпорядилася тим, щоб саме Дерибас почав облаштовувати морську гавань на обраній території. 

Факт 3 

Одессос, що відноситься до жіночого роду. 

Вдалося зберегтися цікавому переказу, який оповідає про причини того, чому щодо Хаджибея стали застосовувати назву “Одеса”. 

В античний період на “Хаджибейській території” було розташування античного поселення – Odessos . 

Як раз про цей факт згадали під час петербурзького придворного балу 6-го січня 1795-того, коли Катерину Другу мучили роздуми щодо того, яку нову назву дати Хаджибею (залишити колишню назву імператриця не бажала з політичних міркувань). Йосипом Дерибасом було запропоновано назву цієї території присвятити стародавньому античному місту. 

На що Її Величність погодилася, але з однією умовою, щоб Одессос відносився до жіночого роду. 

Таким чином, на карті імперської держави і виникла Одеса. 

Факт 4 

Історія палі, яка замінила камінь. Відповідно до загальновідомої традиціі, нове місто завжди починають будувати з урочистого заходу, – закладається перший камінь першої будівлі. Однак в Південній Пальмірі все було по-іншому. 

2-го вересня 1794-того градоначальником Йосифом Дерибасом були забиті 2 палі в фундамент такого об’єкта, як Платонівський мол. Ось з цього моменту і було розпочато будівництво нашого міста. 

Факт 5 

Коли наше місто було ще зовсім юним, водою місцеве населення забезпечувала тільки Водяна балка, місцем розташування якої була вулиця Балківська. Але ціна її була, як на ті часи, надзвичайно високою. Так, одне відро з водою коштувало, як один кілограм м’яса, – аж цілий рубль. 

Ось такі вони, цікаві факти з життя нашого Старого міста. Можливо, хтось із вас, шановні читачі, про них знав раніше, але ми впевнені, що знайдеться немало тих (особливо серед молоді), хто про це ще не знав. Тоді, можна припускати, що наш матеріал буде корисний. Адже дуже важливо, щоб кожен знав і цікавився історією свого рідного міста. Тому що, як відомо, – без минулого немає майбутнього, втім, і теперішнього теж.

Фото : odessa-life.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.