Неділя, 26 Травня, 2024

Одеські прибуткові будинки: про історію та сучасність

Одеса вражає великою кількістю споруд, представлених старовинними особняками, яким вдалося непогано зберегтися і на сьогоднішній день входити до числа архітектурних пам’яток. Краса, велич і розкіш цих будівель не перестають вражати і зачаровувати, передаючи дух того часу, знайомлячи з історією, і демонструючи талант зодчих, які працювали над створенням цих архітектурних шедеврів. Далі на odessa-future.com.ua

Одеську архітектуру можна умовно поділити на певні періоди, в ході яких зводилися ті чи інші споруди. 

Так, в дев’ятнадцятому і двадцятому століттях в нашому місті проходило активне будівництво дохідних будинків. 

Темою нашого матеріалу, з посиланням на myod.info, стануть найцікавіші одеські прибуткові будинки, яким вдається і сьогодні прикрашати вулиці Одеси. 

Про Папудовський будинок 

Соборна площа, а точніше її самий кут, прикрашений старовинним житловим будинком, який носить звання архітектурного пам’ятника. 

На самому початку за цією адресою було місце розташування хлібного магазину і зерносховища. 

Власником цієї споруди були Папудови, які займалися торгівлею зерном. 

Роком появи зернового складу на цьому місці був 1843-тій. Коли підійшла до кінця Кримська війна, торгувати зерном вже не було так прибутковою, як раніше. В цей період часу йшло активне будівництво дохідних будинків. У 1870-тих споруда стала житловим прибутковим будинком.

Перший поверх цієї будівлі був зайнятий продуктовими магазинами, мануфактурним магазином, власником якого були Самсонови, магазином, де торгували канцелярським товарами, власником якого був Іван Мах. 

Двір був оснащений господарськими приміщеннями. Будинкова частина була зайнята жіночою гімназією, якою керувала Ганна Пілер. 

У цього чотириповерхового будинку в дев’ятнадцятому столітті був негласний титул найвищого одеського житлового будинку. 

Також ця споруда відома тим, що протягом 1918-1919-тих ця адреса була місцем проживання знаменитої актриси Віри Холодної, якій судилося і померти тут же. У 2003-тьому на цьому місці був створений пам’ятник легендарної актриси. 

Друга світова війна сильно зруйнувала частину цієі старовинної споруди. 

Про Ратнерський будинок 

Вулиця Садова є місцем розташування ще одного об’єкта, який є культурним спадщиною, – Ратнерського будинку. 

Його побудували в якості прибуткового будинку в 1894-тому. Будинок був прикрашений за допомогою цікавих скульптурних елементів. Споруда є двоповерховою, з додаванням горища і підвалу. Спочатку він був у власності Шльомо Шпунгі, а потім – краєзнавця Валерія Нетребського. 

На сьогоднішній день це житловий будинок, де розташовані торговельні приміщення. З 1991-го у прибуткового будинку з’явився статус місцевого архітектурного пам’ятника. 

Про Скаржинський будинок 

Перетин таких вулиць, як Катерининська і Ланжеронівська є місцем, де розташований цей дивовижний об’єкт. У 1856-тому тут було місце розташування будинку, власником якого був купець Папудов.У 1906-тому ця будівля, внаслідок перебудови, стала прибутковим будинком, який став власністю пані Скаржинськоі. 

Прибутковий будинок став адресою для різних організацій, – легендарного кафетерію Робіна, театру мініатюр, який радував одеситів і гостей міста оперетою, пародіями і кінематографічними картинами. 

Про Рокковський будинок

У 1892-ому вулиця Садова була прикрашена цим новим об’єктом, який на сьогоднішній день наділений статусом об’єкта, який відноситься до культурної спадщини. 

Будинок був у власності Фелікса Івановича Рокка. До кінця дев’ятнадцятого століття ця адреса була місцем розташування Другоі чоловічої гімназії. 

Прибутковий будинок був місцем проживання багатьох знаменитих людей в особі перекладача і філолога Боровика, кардіолога і бальнеолога професора Сігала і т.д. 

Коли закінчилася війна, прибутковий будинок став місцем розташування профспілкового комітету для працівників, зайнятих в такій області, як борошномельна промисловість. 

На сьогоднішній день споруда є житловим будинком, де розміщені торгові приміщення. З 1991-го його приділили статусом місцевого архітектурного пам’ятника. 

Про Руссовський будинок 

Місцем його розташування є вулиця Садова, його побудували в 1900-тому. Він носить статус історичного і архітектурного пам’ятника. Його власником була значуща фігура в особі підприємця і колекціонера, Руссова. 

Будинок став відомим, завдяки якій аптеці Гаєвського, яка розташовувалася за цією адресою. 

У 2004-тому почалася реконструкція цієї споруди. У 2009-тому тут сталося не одне загоряння, внаслідок чого споруда дуже постраждала. Будівлі хотіли надати колишнього вигляду ще в 2010-тому, проте ці плани так і не були реалізовані. У 2014-тому сталося руйнування міжповерхових перекриттів. У 2017-тому сталося ще одне загоряння. З червня 2018-того проходив процес здійснення ремонтно-відновлювальних робіт, завдяки яким зараз будівля є відреставрованою, і вона набула свого колишнього величного вигляду. 

Про Григор’ївський будинок

Кут таких вулиць, як Катерининська і Ланжеронівська розміщує цю старовинну споруду. Саме вона є місцем розташування легендарного кафе Фанконі, яке було відкрито Яковом Фанконі в 1872-ому. Потім, в 1913-тому споруда була перебудована, і кафе було знову відкрито. 

Це місце було улюбленим у творчоі і бізнес-еліти нашого міста, яка тут відпочивала і працювала. Тут відбувалося вирішення важливих справ і обговорення ділових питань. Серед знаменитостей, які любили тут бувати, можна згадати Купріна, Бабеля, Буніна, Маяковського, Ільфа і Петрова. 

У Радянський період ця споруда була місцем розташування авіакас, магазину з хімтоварами. Також тут знаходився “штаб” самого Михайла Винницького. 

На сьогоднішній день у кожного бажаючого є можливість особисто побувати в легендарному закладі Фанконі, насолодитися тут філіжанкою кави і відчути багатовікову історію цієї дивовижної споруди.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.