Четвер, 30 Травня, 2024

В Одесі знову намагаються продати старовинне паровозне депо

Колись давно квартал, окреслений залізничними коліями та Другим християнським цвинтарем, був потужним промислово-технічним вузлом. Далі на odessa-future.

Депо та знаменита “Январка”

Протягом десятків років тут лунав стукіт верстатів заводу ім. Січневого повстання, яке не зупинялося навіть у роки важких випробувань: Одеса, ізольована по суші, отримувала від робітників знамениті танки “На переляк”. Останнім часом завод змінив назву на “Краян”, та був і зовсім зник.

Не менш відомим довгі роки було вагонне депо станції Одеса-головна, пам’ятка архітектури, яку вже кілька років намагаються продати. У 2017 році унікальний артефакт оцінили 453 060 доларів. А корпуси тим часом продовжували руйнуватися. 2018 року ціну збили до 350 000 дол. США, 2019 року – 195 тисяч.

2020 року надійшла цікава пропозиція від одного з одеських ресторанних бізнесменів, який виступив з ідеєю викупити будинок під арт-простір, і навіть, за даними деяких місцевих ЗМІ, зібрав потрібні кошти. У результаті угода не відбулася, про що каже нове бажання продати корпуси.

Барон Унгерн, його міст та депо

На тлі багаторічних розмов про продаж вагоноремонтних майстерень барона Унгерн-Штернберга варто нагадати, що вони є унікальною пам’яткою промислової архітектури кінця дев’ятнадцятого століття. З Горбатим мостів вони свого часу склали свого роду пам’ятник барону, оскільки це був ініціатор перших залізничних гілок із міста, і натхненником Горбатого міст на Молдаванці. Іноді міст ремонтують, а від депо, схоже, незабаром не залишиться навіть руїн.

Не менш цікавою є фігура архітектора вагоноремонтних майстерень. Це – Аркадій Тодоров, автор проектів Нового ринку, Олексіївської церкви, багатьох інших проектів житлових та громадських будівель.

Що залишилося від пам’ятки промислової архітектури

На цей час вся територія розрізана на частини та належить різним особам. У 2011 році на території старих цехів сталася потужна пожежа, після чого стіна одного з дореволюційних корпусів обрушилася на залізничну колію. У 2015 році компанія “Істріан” стала власником заводу, обіцяла провести реконструкцію будівлі під бізнес-центр, зберігши її архітектурну унікальність. Проте обіцянки повисли у повітрі. Наразі від унікальної пам’ятки архітектури, яку не знищили ні війни, ні революції, майже нічого не залишилося.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.