Субота, 25 Травня, 2024

Ряд пам’яток архітектури можуть втратити охоронний статус

Під загрозою зняття статусу “Пам’ятник архітектури” можуть втратити кілька будівель в Одесі, що знаходяться у самому центрі міста. Больше на odessa-future.com.ua.

Цю неприємну новину повідомляють журналісти УСІ-онлайн.

Такі думки відвідали Рада з охорони культурної спадщини, яка готується перекроїти межі історико-архітектурного опорного плану. Залишається здогадуватись, чим їм не подобається попередній. Цікаво, як довго громадські діячі та чиновники займатимуться постійним перерозподілом карти міста, що ніяк не йде на користь останньому.

Ще вчора розпочато будівництво паркування замість перших у місті рибних рядів. А вже сьогодні варто побоюватися того, що станеться із деякими історичними спорудами центру.

За повідомленнями згаданого джерела, охоронну грамоту можуть втратити чотири будинки. Найвідомішим із них є Палац моряків на Приморському бульварі. Ні, сам палац не чіпатимуть, бо це було б зовсім зухвало. Охоронний статус хочуть зняти з його флігеля, який виходить на Катерининську площу. У зв’язку з цим виникають найсумніші припущення: флігель, можливо, будуть реконструювати. Але останнім часом це поняття найчастіше перетворюється на повну зміну початкової композиції й, у гіршому випадку, надбудови кількох поверхів. Таке вже сталося з будинком готелю “Велика московська”.

У сумний список потрапляє двоповерховий будинок, який формує ріг вулиць Жуковського та Преображенської. Цей будинок менш відомий, ніж колишній палац Наришкіних, хоча в ньому знаходиться один із підрозділів міграційної служби. Невже міграційній службі теж захотіли щось надбудувати? Навряд чи цей будинок підготували під знесення. Хоча повної впевненості тут не може бути.

Зі списків будинків-пам’ятників хочуть викреслити дві будівлі, які обмежують Міськсад з боку вулиці Преображенської.

Всі рухи останнього десятка років, спрямовані на поступове зняття статусу “пам’ятник” з багатьох будівель нашого міста, є дивним у контексті прагнення міського керівництва домогтися внесення історичного центру до списку спадщини ЮНЕСКО. З іншого боку, якщо так далі йтиметься, то до 2030 року в Одесі залишаться суцільні будинки-вежі, а туристам нічого буде показувати; ніколи не впізнають шведи чи єгиптяни, де жив великий поет Пушкін чи працював Нобелівський лауреат Ілля Мечникова. Чому 2030? Все просто: це дата проведення Всесвітньої виставки із серії “ЕКСПО”, на яку претендує Одеса. До того моменту ще 8 років, а нам залишається сподіватися, що апетити чиновників, які прагнуть все більше втиснути архітектурну спадщину, коли-небудь затихнуть.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.