Четвер, 30 Травня, 2024

Маловідомі факти про Південну Пальміру

Одеса є унікальним містом, з неймовірно цікавою історією, людьми, традиціями і власною мовою. Тут, споконвіку, з легкістю уживалися різні національності, чия культура одночасно шанувалася і дотримувалася, пишет odessa-future.com.ua.

Це місто має кілька неофіційних назв, – і Південна Пальміра, і Перлина у моря, і, звичайно ж, Одеса-мама. 

Кожен, серед перерахованих вище, може вибрати для себе ту назву, яка йому ближче до душі і по асоціаціям, які виникають у нього відносно нашого рідного міста. 

Але єдине, що об’єднує всіх по відношенню до Одеси є загальна велика і вічна любов до цього міста, яке завжди раде добрим людям і подарує їм гарний настрій, бронзову засмагу, морський бриз, смак свіжої тюлечки, веселу одеську пісню, і, звичайно ж, приємне і яскраве проведення часу. 

Наше місто люблять всі, але те, як його люблять самі одесити, – просто словами не передати. Колишніх одеситів не буває. І навіть ті, з них, кому судилося або довелося переїхати з рідного міста, з радістю поспішають повернутися додому, в улюблену атмосферу, на знайомі з дитинства вулиці, до найріднішого моря і свого берега. 

Деякі з них навіть примудрялися створювати цілі “одеські райони” в тій місцевості, куди вони перебралися, щоб не так сильно сумувати за рідною Одесою і намагатися зібрати “всіх своїх” на одній території, розмовляти рідною мовою, готувати улюблені страви, обговорювати одеські новини, згадувати свій улюблений край і планувати наступний приїзд додому.Особливо яскраво це видно на прикладі районів в Сполучених Штатах, де живуть одесити і деяких районах Ізраїлю. 

Ті ж корінні одесити, які весь час проживають в Одесі-Мамі, оберігають своє місто, щиро радіють, коли для нього роблять щось гарне і корисне і намагаються передати свою величезну любов до цього неймовірно доброго міста наступним поколінням. 

Але іноді навіть самі одесити не знають деякі факти або події з життя улюбленого міста. А може, в неймовірному потоці щоденної інформації, просто призабули деякі з них. Тому в нашому сьогоднішньому матеріалі з посиланням на myod.info ми вирішили розповісти або нагадати вам про наймаловідоміші факти про нашу улюблену і найкращу Одесу. 

Ми постаралися зібрати ту інформацію про Південну Пальміру, яку молоде покоління одеситів точно не знає, ну, а ті, хто постарше, якщо і знає, то можливо забув, а якщо і не забув, то, напевно, із задоволенням прочитає ще раз. 

Наша область найбільша в нашій державі 

Одеська область складається з 33 314 квадратних кілометрів. Такі масштаби площі є найбільшими в нашій країні, а також в порівнянні з деякими європейськими територіями. Наприклад, розміри бельгійської держави на 2 794 квадратних кілометри менше, чорногорська територія менше на 19 502 квадратних кілометра, а кіпрська -відстає на цілих 24 063 квадратних кілометри. 

Крім цього, наша область має найбільший озерну ялпужську водойму, довжина якоі становить майже сорок кілометрів. Наступні унікальності нашого регіону ми описали в нашому матеріалі нижче.

Підземний світ Одеси 

Інформація про те, що під нашим містом знаходяться катакомби нікого не здивує, а ось те, що вони наймасштабніші в усьому світовому просторі, знають не всі. Вони розташовані по всій центральній частині міста і поширюються навіть за межами міста. А ось точний катакомбний масштаб виміряти поки не вдалося. Різні підрахунки свідчать, що завдовжки вони досягають від двох з половиною до чотирьох тисяч кілометрів. 

Легенди свідчать, що в катакомбній темряві живе страшне чудовисько, зберігається скарбниця Михайла Винницького та величезна кількість цінностей, які заховали там одеські контрабандисти. 

Старопортофранківський рів 

У 1817-тому році на території відомої вулиці знаходився рів, який захищав Портофранковську зону (портову територію і зону, де велася вільна торгівля) від решти міської території. 

Крім цього, за допомогою рову хотіли надавати боротьбу контрабанді. 

Також заборонялося будувати житлові будинки на одній стороні вулиці, щоб уникнути спроби контрабандистів вирити підкопи. Природно, на контрабандному потоці це ніяк не позначилося, тому дуже скоро одесити побачили ще кілька ровів. 

Якщо придивитися, то і на сьогоднішній день можна побачити, що одна сторона є місцем розташування тільки державних установ. 

Одна з головних одеських складових 

Переважна частка місцевих пляжів в сьогоднішньому вигляді є частиною задумки про зміцнення берегової лінії. У неї входили плани по тому, щоб уполажити схили, які мають зрізи верхніх частин, терасувати і висадити зелені насадження, насипати пляжі, а також побудувати пляжеутримуючі споруди – пірси-траверси і хвилерізи. 

Дорогоцінний пісок 

Ви, напевно, подумали зараз, що ми використовували красиву метафору. Однак, піщана складова місцевих пляжів, справді, зберігає в собі велику частку золота, яке є дорогоцінним металом. Звідси і вжитий нами вище вираз. Досвідчені мисливці за цінними предметами, за допомогою металодетектора, збирають після того, як був закінчений туристичний сезон більше двох кілограм прикрас, серед яких зустрічаються кільця, ланцюжки, сережки та інші цінності. 

Найбільша пляжна зона і пляжний авіаційний рейс 

Найбільшим українським пляжем є Лузановський пляж. Він простягається на півтора кілометрову територію, вшир він досягає вісімдесяти метрів, а площею майже дев’яноста тисяч квадратних метрів. 

Цікавим фактом про це місце є те, що в 1950-тих в пляжну зону відбувалися польоти літаків. Пасажирськими лайнерами щодня переміщалися понад чотириста пасажирів, які входили на борт в аеропорту і висаджувалися прямо на улюбленому пляжі. Ціна такої послуги становила п’ятнадцять рублів.

Не так, як в Європі 

Європейські автомобільні дороги призначені для правостороннього руху. І так на всьому континенті. Відходить від цієї аксіоми тільки єдина маленька вулиця в Парижі, -так зване Лемон’єрівське авеню. Тут всі пересуваються відповідно до лівостороннього руху. 

У нашому місті також є території, де діє лівосторонній рух. Цими територіями є Високий провулок і Італійський бульвар. Це було зроблено, щоб розвантажити прилеглі вулиці від заторів. 

Слоновий одеський символ 

Найбільшою одеською твариною визнали азіатську слониху Венді, яка за сумісництвом є найдорожчою в тому, щоб іі утримувати, твариною. Її щоденний раціон становить більше ста кілограмів комплексних кормів. Їй вже більше сорока років. 

Чисто одеські собаки 

У двадцятому столітті в Одесі була виведена власна собача порода, яку назвали Одис. Розшифровка такоі назви є Одеська Домашня Ідеальна Собака. Ці собаки є дуже життєрадісними і мають енергійний темперамент. 

Житлові рекорди 

Наше місто відрізняється великим процентом житлового фонду, який відноситься до індивідуального типу. Це більше тридцяти тисяч домоволодінь, території яких досягають більше двадцяти відсотків від загальної міської території, відведеної під житловий фонд. 

Цей показник виводить нас на всеукраїнську лідируючу позицію. 

Для порівняння, київський індивідуальний житловий фонд має близько трьох з половиною відсотка від загальної міської території, відведеної під житловий фонд. 

У нас лідируюча позиція і щодо кількості споруд старого житлового фонду. Одеські житлові споруди в кількості близько п’яти тисяч були побудовані в дореволюційний період, а ще шість тисяч звели до року, коли закінчилася Велика Вітчизняна. 

Кількість київського старого фонду досягає числа в дві з половиною тисячі будівель, а львівських старовинних житлових об’єктів зовсім мало.

Самий населений об’єкт 

Статус найдовшоі і населенішоі одеськоі споруди відданоі легендарної “Клюшки”. Фасадна сторона багатоповерхівки досягає практично чотирьохсот п’ятдесяти метрів. Маршрутне таксі, коли об’їжджає цей об’єкт, має кілька зупинок. Цей будинок складається з дев’ятнадцяти під’їздів, практично шістсот п’ятдесяти квартирних приміщень, де проживають більше трьох тисяч мешканців. Саме це стало причиною того, що ця споруда набула статусу самоі населеноі споруди нашого міста. 

Будинки однієї стіни 

Практично кожен одесит пишається цим унікальним об’єктом, який розташований в самому центрі міста. 

Спорудження плоскої форми є частою зупинкою туристичних маршрутів, які обов’язково його відвідують. Але не всі знають, що подібний об’єкт в Одесі далеко не один. 

Історія спального району 

Колись на території, де зараз розташовуються Черемушки було місце розташування військового полігону, який був влаштований в 19-тому столітті на пасовиській території . 

Полігонна місцевість витримала революційний період, період двох світових і громадянської війни і завжди була місцем головних одеських “побоїщ”. Тут розстріляли не одну тисячу жителів. 

У радянський період місцева влада винесла рішення щодо того, що величезна територія поля не повинна стояти без діла і без будь-яких об’єктів, – будь то будинків, річки або височини. Коли закінчилася війна тут розмістили суднобудівне поселення і військове містечко, а в шістдесятих тут було розпочато будівництво спального району.

Відсутність парної сторони 

Чорноморська вулиця, розташована над Ланжеронівським пляжем не має непарну сторону. Це сталося внаслідок того, що колись мала місце зсувна серія, найпотужніша з них була в 1918-тому. У той час ціла вулична частина впала разом зі схильною частиною. 

Преображенський орієнтир 

На цій вулиці знаходиться ще один маяк, місцем знаходження якого є будинкова вежа. Він діє спільно з нашим головним маяком і сприяє тому, щоб судна краще орієнтувалися. І так відбувається не одне десятиліття. 

Унікальний балконний об’єкт 

У самому центрі нашого міста розташовується історична споруда світло-блакитного кольору. Третій поверх всієї фасадної частини будівлі відрізняється розташуванням балкона. 

Через те, що споруда кутового типу, то початком балконного об’єкта є Катерининська, а плавне продовження, огинаюче всю споруду, має місце на Грецькій. 

Це найдовший європейський балкон, який, напевно, входить в число світових найбільших по довжині балконів.

Легендарні сходи 

Якщо ви будете стояти зверху і дивитися вниз, то створиться ефект того, що ширина сходів однакова від початку і до кінця. 

Однак, по перспективним правилам таке не представляється можливим, але зодчі навмисне значно розширили нижню сходову частину,в порівнянні з верхньою, щоб у цього об’єкта було більше помпезно-величного відтінку. 

До речі, в 19 -тому-20-тому столітті у цього об’єкта було відсутнє власне ім’я і його іменували як завгодно навіть в один і той же час. Старі листівки, зображуючи його і документація, що має інформацію про нього вказували різні назви, – від Миколаївської до Кам’яної, Бульварної і Великий сходи. А традиційно-потьомкінською її назвали після того, як вийшла знаменита кінокартина про Броненосця Потьомкіна. 

Печери, що слугували житлом 

У нашому місті в Шкодова-гірському районі можна виявити наявність печерних будинків, які створили протягом 1775-того-1800-того років козаки, які втекли після того, як розорили Запорізьку січ. Ці житла є ровесниками нашого міста, а деякі навіть більш дорослі. На даний момент в цих приміщеннях продовжують проживати люди. 

Маркетинговий хід 

Одеса славиться також походженням багатьох відомих особистостей, серед яких була сім’я Котлера, який був маркетинговим творцем . 

Його основною заслугою є збір та систематизація маркетингових знань, які колись були частиною абсолютно різних наук. 

Цілком можна стверджувати, що він був першим, завдяки якому галузь маркетингу стала окремою спеціальністю.Книга про маркетингові основи, автором якої він є, була перевидана більше десяти разів. 

А навчальна література під його авторством налічує багатомільйонні екземпляри на двадцяти мовах світу. 

Місячна пам’ять про одесита 

Місяць має першу і єдину художню інсталяцію , яка створена на честь одеського космонавта Георгія Добровольського. Одесит, який загинув в 1971-шому внаслідок того, що був розгерметизован спусковий апарат, увічнений скульптурною композицією у вигляді полеглого астронавта.

Фото : myod.info; dumskaya.net; culturemeter.od.ua; odessit.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.