Середа, 29 Травня, 2024

Історія виникнення першого одеського пароплавства

У серпні 1856-того було засновано найбільше комерційне Російське пароплавно-торговельне товариство (РТПіТ), якому судилося стати “батьком” для такої брили, як легендарне Чорноморське морське пароплавство ( ЧМП). 

У нашому матеріалі odessa-future.com.ua, з посиланням на odessa-life.od.ua, ми розповімо про історію виникнення першого одеського пароплавства. 

Важкі часи і виникнення нової організації 

1856-тий ознаменувався закінченням, невдалоі для імперської держави, Кримської війни, результатом якої став Паризький мир. 

Серед важких для великого держави втрат одна з найбільш образливих полягала в тому, що держава втратила лідируюче положення в сфері світового хлібного експорту. Незважаючи на те, що Одеська хлібна біржа продовжувала займати високі позиції в світі комерції, на вітчизняному ринку зернових все сильніше відчувалася втрата його ролі “найбільш багата європейська житниця”. 

У цей непростий час 3-го серпня 1856-того імператором Олександром Другим був затверджений Статут новоствореної організації, – пароплавства. 

Приваблива пропозиція і іі втілення в життя 

Ще до того, як був укладений мир, січень 1856-того ознаменувався отриманням імператором Олександром Другим секретної доповіді. У ньому містилася пропозиція про заснування на Чорному морі, відразу після того, як буде закінчена війна, акціонерного товариства, якому будуть належати великі пароплави в великій кількості.При виникненні необхідності, уряд мав би можливість використання цього флоту для того, щоб здійснювати військові перевезення або для звернення в бойові кораблі. 

Офіційно установа морського пароплавного підприємства відбувалося для того, щоб за допомогою пароплавного сполучення розвивати торгівлю Південного краю. 

Новим чорноморським пароплавним товвриством, а точніше його установою займався капітан Першого рангу Аркас. У свою чергу, він запропонував успішному підприємцю, Новосельському стати його помічником. 

Товариству дозволялося протягом п’яти наступних після заснування років займатися безмитною закупівлею судів за кордоном. Крім цього, пароплавство стало власником акцій, вартістю в два мільйони рублів, трьохсот його провідним акціонерам вдалося домогтися права на досить велику двадцятирічну позику від казни. Також було прийнято рішення про виплату товариству щорічної допомоги для проведення ремонту пароплавів і щорічної дотації, яка була представлена ​​помільною платою. 

Правління товариства зберегло за організацією монопольне право проводити всі транспортні перевезення по водах Чорного моря і за їх межами. 

Перші пароплави 

Початок 1857 мого ознаменувався тим, що Аркас придбав в Англії сучасні пароплави в кількості п’яти штук. За допомогою невпинноі праці Аркаса і Новосельського 21-го травня 1857-мого всі п’ять судів вирушили в свій перший рейс. 

Перший капітанський та офіцерський склад товариства практично повністю складався з військового флоту, тому що коли була закінчена Севастопольська кампанія, а Чорноморський флот фактично загинув, багатьох моряків просто зарахували в резерв.

Суперкаргами (доглядачі вантажів, які перевозять судна) призначили спочатку також морських офіцерів. 

Таким чином, за перший рік свого повноцінного існування у власності товариства було п’ять пароплавів, які займалися обслуговуванням трьох ліній з Одеси до Миколаєва , Херсона і кавказьких портів, а також реалізацією перевезень по водах Азовського моря і пробних рейсів з Одеси в кримські і середземноморські порти. 

Несприятливі умови не мали впливу

Однак в цей час відбулося початок світової економічної кризи, якою була охоплена практично кожна європейська біржа. Через політичні хвилювання, а також чумну епідемію, що почалася в Африці, відбулося введення суворих карантинних пересторог, які привели до погіршення пароплавних повідомлень. Все це стало причиною застою в сфері торгівлі та банкрутства великої кількості торгових домів. 

Але всупереч таким несприятливим економічним умовам, вищезазначеному товариству вдавалося продовжувати свій розвиток. Уже до наприкінці 1858-мого воно стало власником тридцяти п’яти пароплавів. 

Тоді ж, в 1858-мому, товариство втілило в життя відкриття морського сполучення з портами Великобританії, а також займалося пристроєм судноплавних ліній з портами Трієста і Марселя. У 1858-мому сталося відбування першого пароплава з нашого міста в Лондон, і вже незабаром Одеському пароплавству вдалося вийти в води Середземного моря. 

Британська лінія була дуже вигідною в силу того, що на територію Англії ввозилася українська пшениця, сало, шерсть і інші традиційні на той час експортні товари. А баласт до тих вантажів, які приймалися на борт в Англії, був представлений рейками для такої організації, як Головне російське залізничне товариство. 

Велика судноплавна компанія 

За допомогою підтримки уряду, зокрема державних субсидій і позик, а також ефективного менеджменту, Одеське пароплавство швидко стало успішним, і стало найбільшою причорноморською судноплавною компанією. 

Через дворічний термін після свого заснування, товариство було власником тридцяти п’яти пароплавів, які здійснювали рейси по дванадцяти маршрутам. Ними за 1858-мий було перевезено більше ста двадцяти тисяч пасажирів і близько чотирьох мільйонів пудів вантажів, що призвело до отримання чималих прибутків. 

До початку 1869-того Одеським пароплавством здійснювалися постійні рейси в двадцяти напрямках, в число яких входили і закордонні, зокрема єгипетські і французькі. Кількість пароплавів збільшилася до шістдесяти восьми. 

Товариство перетворилося на провідну судноплавну компанію з торгівлі з турецькою державою, здійснюючи доставку туди гасу, зерна, спирту, металевих виробів, тканин та інших товарів, а звідти привозячи дивини у вигляді кави, тютюну , родзинок, горіхів і інших різних екзотичних товарів. 

Поряд з комерційними вантажами і пасажирами, судна товариства займалися перевезенням урядової пошти і кур’єрів, військ, військових вантажів, і паломників в палестинські святині.

Успіх, незважаючи ні на що 

1856-1920-ті виявилися періодом жорстоких воєн, економічних криз, епохи смути, безладдя і революцій. Але Російському пароплавно-торговому товариству вдалося подолати всі випробування і труднощі, ставши володарем неоціненного досвіду в комерційній сфері. 

А згадувати найбільшу вітчизняну судноплавну компанію і її величну історію завжди актуально, тим більше поки ще жива надія на те, що Чорноморське морське пароплавство коли-небудь буде відроджено.

Фото : odessa-life.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.