Субота, 20 Квітня, 2024

Поява перших одеських автомобілів: до чого це призвело

У 21 столітті, погодьтеся, складно когось здивувати автомобілем. Сучасні технології не стоять на місці, а скоріше навпаки, роблять великі стрибки у розвитку, а ми, у свою чергу, не встигаємо стежити за новинками.

Але ж, так було не завжди. Колись одесити, не те, щоб вважали автомобілі чимось цікавим та перспективним – вони в прямому розумінні боялися цього агрегату, тікаючи з дороги, як тільки він виявиться на увазі в полі зору.

До речі, саме в Одесі з усієї Російської імперії з’явився перший автомобіль. Більше на odessa-future.com.ua.

Навроцький здивував усіх

В Одесі, на вулиці Ланжеронівській, проживав такий редактор та видавець – Василь Васильович Навроцький, який працював у газеті “Одеський листок”. Наприкінці 19 століття, в 1891 році, він відвідав виставку техніки в Парижі і був вражений побаченим автомобілем. Рішення не змусило довго чекати і Навроцький привіз до Одеси своє недешеве придбання: французької фірми автомобіль Panhard amp; Levassor («Панар-Левасор») – як повідомляє “Моя Одесса”

Як виглядав перший “автомобіль”

На вигляд це було щось незрозуміле і важко пояснювалося: ніби суміш велосипеда з каретою і ще чогось схоже на коляску з відкритим верхом білого кольору. Вміщувала в себе двох людей, з v-подібним моторчиком ззаду, неймовірною потужністю, а замість керма був важіль, його треба було обертати обома руками вправо чи вліво, прикладаючи ще й чимало зусиль.

Це був перший автомобіль, який побачила Одеса: навіть цар тоді їздив у кареті з кіньми.

Крім всього цього, подоба автомобіля сильно торохтіло, залишаючи за собою шлейф не найприємнішого димного запаху, транспорт неймовірно трясло, а розмовляти було зовсім неможливо, та ще й спереду біг найнятий хлопчик з червоним прапором, вигукуючи: “Обережно, їде автомобіль!”

Місцеві жителі були, звичайно в “повному захваті”, і настільки, що Навроцькому заборонили їздити вночі, щоб не лякати ревом одеситів.

Реакція одеситів на новинки у місті

Популярність автомобілів починала потроху набирати обертів і незабаром у місті почали з’являтися автомобілі: «Бенц» Артура Анатра та автомобіль тієї ж марки купця Федора Андріївського – як розповідає Сайт “Одесская жизнь”

“Одеський листок” почав користуватися популярністю, адже там друкувалися всі новини та події, пов’язані з автомобілями. Одесити і до цього любили пліткувати і обговорити когось, а тепер це робилося ще частіше. За чашкою кави та газетою в руках, місцеві обговорювали нового власника автомобіля в місті. А так як придбання машини було великою розкішшю, що було доступно небагатьом верствам населення – можете уявити, який галас стояв у місті від таких новин.

Разом з появою автомобілів, у газеті почали писати і про перші автомобільні аварії, що призвело до появи нових правил для водіїв.

Перші правила дорожнього руху

Вперше у 1903 році було прийнято правила дорожнього руху в Одесі. Назва документа звучала таким чином: «проект обов’язкових постанов про перевезення пасажирського та вантажного руху на автоматичних екіпажах у межах Одеського градоначальства» – розповідає Сайт “Топор”.

Загалом встановлені правила ХХ століття були схожі на нинішні. Для того, щоб отримати номери та дозвіл на керування машиною, необхідно було подати заяву з двома фотографіями власника та кресленням машини (так званим техпаспортом). Також вимагали медичний огляд та вік мав бути від 20 років. Також, обов’язковою умовою було придбання спеціального бубонця або дзвіночка, які повинен бути прикріплений до автомобіля і видавати сигнал, ніби попереджаючи перехожих про транспорт, що наближається. Після цього вже не наймали хлопчиків із червоним прапором, який бігав перед автомобілем і викрикував попереджувальні слова.

Також, були обмеження зі швидкістю: у місті швидкість машини не повинна була перевищувати 13 км\годину, а за його межами – 22 км\годину. Проте одеситам правила не писані – вже тоді спостерігали аварії та зіткнення.

Аварії через автомобілі

Одна з перших аварій сталася в 1913 році, коли на розі вулиць Успенська та Канатна на поштовий автомобіль наїхав купець Пташников. Незважаючи на те, що купець був винен у аварії, він влаштував цілий скандал із бійкою, після чого благополучно опинився у відділенні тодішньої поліції.

Крім цього, зручності на дорозі були викликані різним “транспортом” на дорогах: карети та коні нікуди не поділися, а все ще продовжували їздити на одеських дорогах.

Заможних одеситів можна було зустріти за кермом не часто – вони зазвичай наймали власних водіїв, а самі влаштовувалися на пасажирських сидіннях.

Автомобільні гонки

Якщо ви думали, що влаштовувати автоперегони – це сучасна тенденція, то маєте велику помилку. Ще на початку ХХ століття стало популярним влаштовувати такі події, а саме в Одесі це сталося вперше.

У 1907 році за маршрутом Одеса – Миколаїв – Одеса пройшли перші змагання з голого степу.

Трохи згодом було влаштовано змагання Одеса – Овідіополь – Одеса, Сергієм Уточкіним. Він став другим в Одесі, у кого з’явився автомобіль, подарований йому братом. На цьому змаганні машини їздили на неймовірній швидкості, для тих часів і встановили новий рекорд – 65 км/год.

У 1910-х роках з’явилися перші таксі в Одесі. Хоч і коштувала подорож досить дорого, такий спосіб пересування став досить популярним серед одеситів.

Перші автосалони, виставки та магазини

Як тільки популярність автомобілів почала зростати, почали відкривати перші автомобільні салони та магазини. При чому конкуренція відразу стала високою, що вимагало від власників великих старань, щоб зацікавити покупців.

Найпершим був склад на Рішельєвській, 15, який належав Федору Андріївському. Так продавали машини марки “Даймлер-Бенц”. Ще одна популярна та топова марка була «Мерседес Бенц» – її вважали найкращою у всьому.

У подібних салонах можна було придбати не лише автомобіль, а й необхідні для нього матеріали та навіть спецодяг для водіїв.

Власники салонів та магазинів намагалися рекламувати себе скрізь: на всіх місцевих газетах та рекламних вивісках, навіть путівниках.

На той час ціни на купівлю нерухомості були захмарними: відносно дешевий Ford коштував на той час приблизно 2 600 рублів.

Виставки автомобілів проводили у старих одеських гаражах. Таким був гараж, побудований у 1912 році, за адресою Гаванна,3. Там були гаражі та навіть майстерні, які проіснували аж до 1960-х років. Звичайно, зараз будівля набула зовсім іншого вигляду, але під’їзну частину та ворота можна досі впізнати.

1912 року, на місці нинішнього російського театру, відкрилася виставка-салон автомобілів. Там було представлено близько 20 видів різних автомобілів, за різними цінами. Частина марок машин уже давно перестала існувати, а якісь збереглися до наших днів. Зазвичай такі виставки тривали не довше двох тижнів.

Після війни в Одесі навіть проводили курси, пов’язані з автомобілями. Курси були досить дорогими: 100 рублів за 3 місяці новачкам та 30 рублів на 1 місяць досвідченим водіям (бажаючим покращити навички). До програми входили основи механіки, фізики, електротехніки, вивчення ремонту машин та їх складових, вивчення їзди на автомобілях. а також проводили практичні заняття.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.