Субота, 15 Червня, 2024

Будинок-погорілець К. Асвадурова

На ділянці рога вулиць Троїцької та Пушкінської, про який піде мова, до 1898 року перебував одноповерховий будинок, споруджений у 1832 році, який належав спочатку Самуїлу Леонтійовичу Зелігеру, одному із директорів в піклувальному комітеті про в’язниці, потім – Р.Райху. На початку 1910-х років там знаходилася картонна фабрика Ю. Каплана, на якій річне виробництво картону на момент переходу ділянки у володіння Асвадурова становило 12000 рублів, а число робочих – 36 осіб. На ті часи це були серйозні показники, пише odessa-future.com.ua.

Будинок для нового господаря ділянки

У 1912 році господарем ділянки став тютюновий магнат К. Асвадуров, для якого в 1913 році тут почалося будівництво нової будівлі, набагато більш красивої і сучасної.

Проєкт будинку склали архітектори Л.М. Чернігов і Я.С. Гольденберг, творчий тандем яких був міцним і плідним. Вважається, що саме в цій будівлі в повній мірі втілилися стиль і почерк Я. Гольденберга.

Крім того, цей архітектор виступав тут у ролі підрядника. Про майстерність і смак зодчих досить красномовно свідчить і той факт, що будинок Асвадурова став предметом для наслідування і продиктував своїм виглядом композиційне рішення фасадів будівлі «Промбудбанку», зведеної на протилежному боці вулиці Пушкінській в 1987-1990 роках.

Довгий час в будівлі працювали коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу, Бюро технічної інвентаризації. У частині будівлі, яка розташовувалася по Пушкінській, працювали деякі науково-дослідні інститути. Все ішло добре. Студенти здобували освіту, НДІ займався вивченням морів і океанів, МБТІ видавало довідки. Але життя розділилося на «до і після», коли в величному будинку спалахнула пожежа, вогнище якого знаходився в коледжі.

Трагедія, що забрала 16 життів

Вранці 4 грудня 2019 року на третьому поверсі навчального закладу відбувся спалах, вогонь швидко охопив площу в 4000 квадратних метрів. Пожежа швидко відрізала шляхи відходу по сходах, тому студентам і викладачам довелося вистрибувати з вікон. Хтось не встиг, задихнувшись від диму. В результаті трагедії загинули 16 осіб, у тому числі пожежний. Кілька десятків опинилися в лікарні.

У січні 2020 року загиблий пожежник Сергій Шатохін був удостоєний звання Герой України (посмертно). Таке ж звання (посмертно) було присвоєно викладачу вищої математики та інформаційних дисциплін Ганні Леонідівні Бортюк, яка ціною свого життя рятувала учнів.

А що далі?

Після трагедії будинок Асвадурова законсервували. Було прийнято тверде рішення – його відновити. А поки відрізок вулиці Троїцької, який прилягає до будинку-погорільцю, перекрили.

Відновленню будинку сьогодні заважають бюрократичні суперечки, як це часто буває. Приміщення коледжу перебували на балансі Міністерства освіти і науки, а пропозиції керівництва міської освіти про надання допомоги коледжу не мали сили.

Через два з гаком роки із дня трагедії лід, як то кажуть, рушив, і профільне міністерство дало свій дозвіл на передачу частини приміщень коледжу площею понад 2 000 кв.метрів на баланс міської ради Одеси. Хоча, власно кажучи, передавати нічого. Однак формальності треба дотримуватися.

Залишаються ще 6 000 кв.метрів, що знаходяться у підпорядкуванні Академії наук, керівництво якої відмовляється передавати територію на баланс міста, всіляко гальмуючи переговорний процес.

Сьогоднішній будинок Асвадурова, що виріс в 1914 році на перехресті вулиць Пушкінської та Троїцької і став однією з останніх значущих будівель дореволюційної Одеси, перебуває в жалюгідному стані, хоча багато років будівля завжди вражала уяву перехожих і цінителів архітектури, уособлюючи примхливість модерну і помпезний дух ампіру. Є, однак, надія, що чиновники розберуться між собою, і шедевр міського зодчества отримає нове життя.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.