Субота, 15 Червня, 2024

Спасо-Преображенський собор Болграда: історія та сучасність

Історично склалося, що 2022 рік – ювілейний, якщо згадувати події 210-річної давності. У 1812 було укладено Бухарестський мирний договір. Від імені Росії документ підписав генерал Ланжерон, той самий, який через кілька років став градоначальником Одеси.

Згадка про цю людину в розмові про релігію, віру, церкви не випадкова. Французький граф, католик з віросповідання, дбайливо і з розумінням ставився до будь-яких релігій, зокрема християнської віри. Більше на odessa-future.com.ua.

Роль церков у житті болгарських поселенців

Культові споруди відігравали важливу роль у ті часи. Часто довкола них формувалися нові поселення, а в Одесі, наприклад, етнічні квартали.

Будівництво храмів на землях південної Бессарабії почалося відразу після її входження до складу Росії. В 1812 р. почалося зведення храмів як у тих, що існували, так і у новостворених болгарських колоніях. Оскільки в кожному поселенні церква була потрібна, як кажуть, сьогодні й зараз, мешканці будували спочатку молитовні будинки, які змінювалися дерев’яними церквами. Як правило, такі споруди обмазувалися глиною, а для даху використовували очерет. Вже потім, коли місце було досить обжитим, виростали ґрунтовні храми, освячені на честь різних святих чи важливих для православних людей подій.

Перша мурована церква болгарських колоній з’явилася у с. Главані 180 років тому.

З роками особливе значення у духовному житті іммігрантів набув собор “Св. Преображення” у Болграді. Споруда, спроектована архітектором А. Мельниковим, зводилася протягом п’яти років і була закінчена у 1838 році.

Архітектор Авраам Мельников та його болградський шедевр

Побудові болградського храму передували кілька років, протягом яких А. Мельников розробляв проєкт. В ту епоху це був дуже популярний і, звичайно, потрібний майстер. Він був популярним і на півдні Росії. Так, у двадцятих-тридцятих роках 19 століття він спроєктував Покровський собор Ізмаїла. За його проєктом у 1828 році було споруджено перший в Одесі пам’ятник – скульптура герцога Рішельє. Пізніше її оточили напівциркульні будинки та сходи Миколаївського бульвару – відомі у всьому світі як Потьомкінські. У розробці цього ансамблю також брав участь Мельников.

Отже, академік архітектури А. Мельников був автором 50-метрового храму у Болграді. З чотирьох боків собору до нього прибудовані іонічні 6-колонні портики з трикутними фронтонами, що надають храму хрестоподібного плану. Масивний центральний купол вище у порівнянні з 4 кутовими банями-дзвіницями. У 1912-1914 роках. художник П. Піскарьов розписав собор у “васнєцовському” стилі (так називався стиль, який застосував художник Васнєцов під час розпису Володимирського собору в Києві).

За відгуками жителів Болграда, собор став символом величі християнства, живої та гарячої віри у закон Божий.

Після завершення побудови імператор Микола I дарував собору 12 дзвонів різного звучання. Під час свят вони лунали так, що були чутні не лише у всьому Болграді, а й у навколишніх селах.

За роки свого існування храм неодноразово ремонтувався та прикрашався. Було це 1931 року, коли громада готувалася до відзначення його столітнього ювілею.

На початку 21-го століття було проведено реставраційні роботи облицювання, куполів, накупольних хрестів та інших елементів будівлі. Такий обсяг робіт було виконано вперше, оскільки, також вперше, за багато років була отримана фінансова допомога від держави.

На жаль, у січні 2012 року собор серйозно постраждав під час пожежі. Біда парафіян і священників знайшла своє відлуння у Болгарії, в якій пройшла кампанія зі збору коштів на відновлення собору. До літа 2015 року було відновлено купол та дах, до середини 2018 р. відновили розпис та відреставрували іконостас. 30 вересня 2018 р. відбулося велике освячення відбудованого собору.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.