Неділя, 26 Травня, 2024

Потьомкінські сходи: символ Одеси та неодмінний персонаж історії

В Одесі є стільки сходів, що їхню кількість навряд чи хтось вам вкаже. Кожна з них має свою історію. Про кожен із цих спусків верхньої частини міста вниз є своя неповторна історія. Далі на odessa-future.

Найбагатшою історією, безперечно, відрізняються сходи ведучі “від бульвару прямо до порту”, як співається в одній популярній пісні. Цей опис торкається Потьомкінських сходів.

У різні періоди життя міста вона була Портовою, Бульварною, Великою, Гігантською та Воронцовською. Попри велику кількість варіантів, прижився один і назавжди – Потьомкінська.

Візитну картку міста, його ворота називають часом восьмим дивом світу, а зі здобуттям Україною незалежності саме завдяки їй у світі дізнавалися, що є Одеса та інколи – Україна.

Вниз сходами, рятуючись від куль

За свою майже двохсотрічну історію ці сходи ставали центром історичних подій. Вона була свідком повстання на легендарному броненосці “Потьомкін”, яке сталося влітку 1905 року.

Одним із небагатьох журналістів, який став свідком тих подій, став наш земляк Микола Корнєйчуков, котрий, через роки, став Корнієм Івановичем Чуковським. 23-річний репортер знаходився серед одеситів, яких ланцюг озброєних солдатів гнав униз сходами, стріляючи в беззбройних людей.

Вже 16 червня Корній Чуковський вніс до свого щоденника запис про початок бомбардування. “У місті паніка, – пише журналіст”.”.

Більш докладний опис трагічних подій побачив світ у «Біржових відомостях», через рік після описуваних подій. Вдруге це вже були спогади знаменитого письменника та перекладача. У 1958 році враження письменника-одесита з’явилися у виданні «Зі спогадів». Треба сказати, що гострота подій і те, як правдиво про них написав Чуковський, стали приводом до серйозного коригування обох варіантів.

Потьомкінські сходи – персонаж кінострічок

5 грудня 1925 року на екрани країни вийшов фільм «Броненосець «Потьомкін». Культурне втілення відомих політичних подій підкорило серця мільйонів людей у ​​всьому світі. Критики та звичайні шанувальники історичного кіно відзначили як найяскравіші епізоди той, у якому молода жінка втрачає свою дитину на тих самих сходах. Роль нещасної жінки, яка втрачає того дня дитину, виконала Беатріса Вітольді, італійка за походженням.

Сходи-розлучники, або роман О. Бендера і юної Зосі, що не здійснився

Сходи в 192 ступені стали привертати увагу багатьох режисерів, які її обрали одним із місцем для зйомок. На її вечірніх сходах проходить романтична розмова великого комбінатора (це роль чудово зіграв Арчіл Гоміашвілі) та наївної Зосі Синицької (акторка Світлана Старікова). Внизу хлюпає море.

Зося переповнена почуттям, Остап – як завжди стриманий. Раптом Остап та Зося переходять до обговорення втечі підпільного мільйонера А. Корейка якомога далі від уваги Бендера.

На жаль, то була перша та остання зустріч наших персонажів, під час якої наш комбінатор спілкувався з незаміжньою дівчиною.

Глядач бачить сходи, точніше її верхній майданчик, у фрагменті щасливих миттєвостей Остапа, у якого в руках валіза із заповітним мільйоном рублів, які ось-ось перетворяться на подорож до Ріо-де-Жанейро.

Потьомкінські сходи на картині І. Айвазовського. “Одеса. Набережна”

За роки життя сходи її неодноразово ремонтували. З появою фотографії вона вважалася обов’язковою локацією, на тлі якої або на її щаблях треба було зробити знімок. Це було свого роду доказом того, що ви таки були в Одесі.

На її парапетах одеські, сувеніри, значки, марки та іншу старовину продавали місцеві колекціонери.

У дні, коли Україна відбиває натиск агресора, Потьомкінські сходи стали зовсім безлюдними. Її хранителя, пам’ятник герцогу Рішельє вкрили мішками з піском, щоб він не постраждав. Біля самих сходів постійно чергує бойова техніка. А нам хочеться, щоб щаблі легендарної одеської пам’ятки історії, культури та архітектури, її майданчики та парапети знову наповнилися гучними натовпами туристів та одеситів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.