Середа, 29 Травня, 2024

Історія одеських “Двох стовпів”

Усі одесити знайомі з топонімом у вигляді “Двох стовпів”, який має відношення до відомої одеської транспортної розв’язки в районі міської околиці – там, де починаються автодороги у бік Тирасполя та Рені. Проте будь-які стовпні споруди там, на даний момент, відсутні, пише odessa-future.com.ua.

Таке найменування виникло не так просто. Про це ми розповімо в нашому матеріалі, з посиланням на uc.od.ua.

З чого все почалося

У період повоєнних років кожен головний виїзд із нашого міста був упорядкований у сталінському ампірі.

Там, де були ключові розвилки, було проведено зведення колонних монументів, які служили символом старовинних міських воріт.

Безпосередньо дату, коли стовпи були побудовані, дізнатися не вдається, проте відомо, що 1965-го ці споруди вже стояли на своєму місці. У цей період Одеса з іншими радянськими (на той час) містами були наділені почесними статусами “місто-герой”.

Саме в той період, якщо вирушити в 1965-й і поглянути на кожен із стовпів, то при в’їзді в Одесу з правого боку було зображено Золоту зірку з російським написом, який свідчив про те, що наше місто є героєм, а з лівого боку такий же напис, тільки український.

Виявляється, їх було багато

Загалом, у нашому місті такі стовпи-ворота були у кількості трьох.

Місцем розташування перших був початок доріг у бік Тирасполя та Рені.Саме у цієї розв’язки, яка зараз є круговою, і перетинається з Об’їзною, збереглося найменування “Двох стовпів”, незважаючи на те, що знесення самих колон було здійснено ще в 1970-х (але цю розв’язку так називають неофіційно, звичайно).

Сьогодні ми можемо побачити ці об’єкти лише на старовинних газетних зображеннях та фотографіях.

Місцем розташування других була розвилка таких доріг, як Старокиївська та Миколаївська, яка на даний момент перетинає Миколаївську дорогу та проспект Добровольського.

До наших днів дійшло трохи їхніх фотозображень. Крім того, слід зазначити, що на них зображена заміська трамвайна лінія – у бік Крижанівки (вона була розібрана 1972-го).

Місцем розташування третьої пари стовпів була дорога Овідіопольська, а точніше її початок, проте їх фотографії не збереглися.

Невже все було знищено?

Ні, не все, – щодо верхівок стовпів від табору “Молода Гвардія” після того, як вони були демонтовані, було прийнято рішення про передачу їх у населений пункт Заводівка (Березівський район), де вони були встановлені біля тамтешнього Будинку культури.

У нашому місті раніше було чимало різних об’єктів, про які сьогодні нам лишається лише згадувати. На жаль, багато хто з них не вдається побачити навіть на старовинних фотографіях, тому що знімки просто не збереглися. Однак одесити продовжують пам’ятати про них і передавати ці спогади наступним поколінням. Та й старі назви, незважаючи на те, що минуло вже багато років, продовжують жити серед місцевого населення.Ось і про “Два стовпи” у місті пам’ятають, і серед одеситів, як і раніше, прийнято саме так називати знамениту транспортну розв’язку.

Фото: uc.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.