Субота, 25 Травня, 2024

(Проблемна) реставрація будинку Лібмана

Архітектурна складова Одеси — це тема, матеріали якої можна вкласти у величезну кількість книг і путівників. Однак, багато пам’яток архітектури Перлини Чорного моря значно страждають, і однією з них є гарний будинок на Соборній площі — будинок Лібмана. Що не так з його реставрацією, пише odessa-future.com.ua.

Будівля як пам’ятка архітектури

Будинок Лібмана є однією з найбільш грандіозних споруд Одеси своїх часів — він піднявся на своєму місці ще у кінці XIX століття на замовлення пана Лібмана, на честь якого і назва будови. До того, як будинок взагалі виріс на своїй локації, на цьому місці знаходилася гауптвахта — її змінила дорога і стильна за тодішніми мірками кондитерська (по правді кажучи, кафе з такою естетикою напевно і сьогодні користувалося б значною популярністю).

Кафе було досить-таки прогресивним: поки в інших закладах використовувалися газові лампи, в будинку Лібмана вже працювала електрика. Також варто відзначити, що у цьому закладі пекли не тільки різноманітні смаколики, а й враховували потреби людей, яким не можна солодке — пан Лібман у тому числі продавав хлібні вироби для відвідувачів і відвідувачок, у яких діабет.

Досить одного погляду на вишукану ліпнину та декорації, щоб відчути вібрації паризької пишності в архітектурному виборі будівлі. Досить цікавим і глибоким також є символізм скульптур. На даху будинку стоять образи жінок (вірніше, одна з них стоїть, а ще дві сидять) — це богині, надлюдські створення, які допомагають своїм шанувальникам у матеріальному плані, дарують щастя та процвітання у будь-якій справі. Образи цих дам перекочували в Одесу з давньоримської міфології й антики: то Фортуна, Аннона і Церера.

З огляду на історичну важливість будівлі, можна сказати, що вона є одним з дуже важливих елементів історичного центру і відіграє значну роль у збереженні естетичного вигляду Соборної площі та кварталу в цілому.

Процес реставрації

Будинок Лібмана вже давно накритий будівельної тканиною, реставрацією займалася компанія «Укрспецпроект». Планувалося поміняти покриття на даху, зміцнити фасад, відреставрувати навісні конструкції і декорації будинку (яких величезна кількість) — на все це збиралися виділити понад 16 мільйонів гривень. І роботи дійсно проводилися, правда, недостатньо оперативно, та й багато елементів були у незадовільному стані, і їхня реставрація була або ускладнена, або неможлива. З таким успіхом один об’єкт майстри відновлювали орієнтовно за два місяці, і такі темпи були занадто повільними. По-перше, реалізація плану не вкладалася у часові рамки: все потрібно було закінчити до кінця 2020 (не вийшло), а по-друге, будівля все ще продовжувала страждати, і їй потрібен був терміновий капітальний ремонт. З’явилося і по-третє: виявилося, що виділених коштів і запланованих заходів недостатньо для того, щоб дійсно врятувати будівлю: прописаний ремонт можна було назвати косметичним, а у об’єкта проблеми з основами і несучими конструкціями.

З’явилася ще одна проблема: «Укрспецпроект», наскільки відомо від ініціаторів реставрації з одеської мерії, порушив деякі умови договору, вніс без обговорення зміни у план реставрації і змінив структуру, додавши мансардний поверх.

Те, наскільки затягнувся ремонт, а також проблеми організації, призвели до необхідності пошуку нового фахівця. Поки що невідомо, хто стане новим організатором робіт — тільки відкрито конкурс. Проект по так званому коригуванню обійдеться ще дорожче, ніж початкова реставрація: більше 17 млн ​​гривень.

Фото: Думська

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.