Середа, 17 Липня, 2024

Покинуті та забуті: архітектурні шедеври Одеси, які на межі зникнення

Архітектура нашого міста унікальна і дуже красива.  Чудові будинки, створені знаменитими одеськими архітекторами надають нашому місту особливий шик і розкіш.  Різні стилі і напрямки виділяють кожна споруда і створюють загальний розкішний архітектурний ансамбль міста, пише odessa-future.com.ua.

На кожній вулиці Одеси розташовані кілька архітектурних пам’яток міста, які вражають своїм оздобленням і пишністю.

На жаль, багато хто з них знаходяться в жалюгідному стані і неймовірно потребують ремонту, реконструкції та реставрації.  Але влада часом вирішують йти шляхом найменшого опору і замість того, щоб шукати кошти і сили на відновлення архітектурних шедеврів рідного міста, приймають рішення про продаж цих будівель.

У плани нових власників, звичайно ж, також не входять благородні плани про реставрацію споруд-всі їхні думки спрямовані на створення, на місці історично-архітектурних пам’яток, чергового багатоповерхового будинку або іншого об’єкта, що не відрізняється красою і естетикою, а також явно не відповідає загальному  архітектурному стилю та жанру Одеси.

Часто багаті власники одеських архітектурних коштовностей, після їх покупки, навмисне роками нічого щодо даних об’єктів не роблять, щоб, здавалося, спеціально довести будівлю до критичного стану, щоб воно і зовсім звалилося і знищено.

Саме про таких, неймовірно красивих, але, в той же час, нескінченно самотніх і забутих будівлях піде мова в нашому сьогоднішньому матеріалі з посиланням на https://dumskaya.net/news/odesskie-zabroshki-s-neponyatnoy-sudboy-foto-  135114 /.

 “Ось і все кіно …”

Колись ця споруда служило економічним суспільством і офіцерським зборами гарнізону військового округу нашого міста.  Але найбільше цю споруду одесити знають як кінотеатру “Одеса”.  Він був побудований зодчим Тимофієм Янчісом в 1908-1909-х.

За часів Першої світової війни в цій споруді був кінотеатр “Арс”.  Після революційних подій тут знаходився Армійський і флотський будинок культури, а також військово-історичний музей імені Фрунзе.

Друга світова війна дуже зруйнувала споруду.  Після реконструкції тут був відкритий знаменитий кінотеатр “Одеса”, в якому було цілих п’ять залів, що на ті часи було справжньою новинкою.

У 2009-2010-му роках власник споруди, яким є компанія “Технобуд”, в 2009-2010-х звернулася до міської ради Одеси зі своїм авторським планом з перероблення знаменитого кінотеатру в 139-номерну готель .. Управління архітектури при одеській мерії не підтримали  такі плани, пояснюючи це тим, що така перебудова прошловекового споруди невеликої висоти буде дуже невигідно виглядати в загальному зодческая ансамблі площі Віри Холодної, адже в планах власників, крім іншого, було зведення п’ятиповерхового споруди у вигляді скляно-металевого куба.

Варто відзначити, що “Технобуд” в історії з перебудовою кінотеатру виступав лише в ролі виконавця робіт, а справжній інвестор-регіональний депутат,

Леонід Клімов, який пізніше продав будівлю своєму фракційному колезі, Віталію Борту.

 “Технобуд”, через відсутність коштів для здійснення задуманого, в 2014-тому оголосило про продаж споруди за 10 мільйонів доларів.

Трохи пізніше, в 2015-тому, неоднозначність ситуації поширилася і на 0,15 га землі, на якій стоїть сама споруда, адже міськрада відмовилася здавати її в оренду.

На даний момент вартість кінотеатру залишається невідомою.

Таємниця особняка Кройчика

Ця будова знаходиться в ще більш неоднозначне стані, ніж попереднє.  Про нього практично нічого не відомо, і навіть в реєстрі прав на нерухоме майно особливо нічого не вказано.  Відомо лише те, що це місце – юридична адреса компанії “Вік Буд”.

Саму будівлю звів в 1909-тому М.А.  Шелковський.  На цей проект архітектора надихнуло твір А.Мінкуса-будинок Блюмберга.

З 2008-го спорудження втратило звання архітектурного пам’ятника.

“Спірна” здравниця

Банний комплекс Ісаковича колись був кращим водолікувальні закладом Одеси.  Спочатку адресою споруди була вулиця Преображенська, 45, але в 1902-ром до нього був прибудований новий корпус, який видно з вулиці Ковальської.

За часів Союзу, крім самих бань, на цьому місці також діяла майстерня по створенню офіцерської форми.

Нинішній стан споруди, як би розділило його на дві частини.  Адже споруда, зовнішній стороні якої відкривається вулиця Преображенська прибуває в нормальному стані, а ось добудова з видом на вулицю ковальських занедбана, і щодо неї тривають судові чвари між компанією “Автоєвропа” і Міністерством оборони нашої держави.

У 2007-мом компанія колишнього депутата від “Батьківщини” Олега Радковського уклала з підприємством “Військторгсервіс” договір, який мав на увазі спільну діяльність по ремонту споруди.  Трохи пізніше власником майстерні з пошиття офіцерської форми стала “Автоєвропа”, з якою і судитися зараз оборонне міністерство.

На даний момент справа знаходиться в провадженні Верховного суду, попередні дві інстанції винесли рішення на користь приватної організації.

Замість однієї старовинної садиби відразу два нових об’єкти

Чудове купецьке маєток Юхима Менделевича за часів Союзу було віддано під дитячий садок.  А на сьогоднішній день воно є занедбаним і забутим.

Шикарне споруда була побудована Л. Влодеком в кінці 19-го століття.

Сімейство Менделевича на ті часи було одним з найбагатших в Одесі.  Велике підприємство “М. І. Менделевич” спеціалізувалося на хлібній торгівлі, і була власному великої кількості нерухомості, серед якого був і “Пасаж”.  Починаючи з 20-го століття споруду перейшло в міське володіння.

У 1907-мом на цьому місці недовгий період жив Василь Новицький, бургомістр Одеси.  А його продовжувач, Іван Толмачов, жив тут аж до 1911-того.

Під час Союзу в маєтку Менделевича знаходилися різні комунальні і побутові інстанції.  А потім воно було передано у відомство Чорноморського морського пароплавства, яке і організувало на цьому місці дитячий сад.

У 1999-тому спорудження через борги ЧМП було продано “Одессаелектропастранс ЛТД”.

У 2008-мом спорудження позбавили таблички пам’ятника архітектури.

Вересень 2016 того ознаменувався для спорудження пожежею, через якого дуже постраждала права сторона будівлі.  В цей же час виникли дані про те, що на місці маєтку буде споруджена готель на шість поверхів.

На даний об’єкт продається за 2,5 мільйона доларів.

І відповідно до реконструкційних документами, на місці 130-ти річного маєтку будуть зведені дві споруди-на чотири і на шість поверхів.

Сумнівне майбутнє будинку доходів Лерхе

Незважаючи на те, що об’єкт вберіг свій статус пам’ятника архітектури, це не захистило його від розрухи і забуття.

А минулого літа небайдужі до долі споруди громадські організації за свій рахунок демонтували елементи ліпнини, стан яких викликало небезпеку для оточуючих.

Споруда була побудована в 1823-1826-х, а в 1895-тому було реконструйовано Шеврембрантом.

У 2012-тому побудова перейшло в повне володіння компанії “Приморський бульвар XXI”.  Особами з вельми сумнівними іменами, на які був зареєстрований об’єкт є Роза Назимівна Ажиба і Вадим Ворона.  Крім цього, об’єкт був закладений в “Фінростбанк”, який вже збанкрутував.

У 2014-тому були опубліковані документи об’єкта, який з’явиться після “переформування” історичної споруди, замість якого планують створити готельно-ресторанний комплекс.

 “Перетворення” будинку Бурназо

Велична споруда була зведена в 1870-тому зодчим Феліксом Гонсіоровського.

У 2005-тому компанія “Старе місто” купила цей об’єкт.

У червні 2015-го стали зносити флігелі всередині двору будівлі.

Компанія-власник мала бажання побудувати ще одну споруду поруч зі старовинним, а останнім добудувати дворівневу мансарду, що викликало обурення у одеситів, і через якийсь час все процеси були припинені.

У квітні 2019-го спорудження взяли в будівельне огородження, яке до цього дня там і знаходиться, але ніякі роботи поки що не відновлено.

Загадка будинку на Чайковській

Ця споруда воістину покрита суцільною невідомістю і загадковістю.  Ні про власників, ні про продаж об’єкта даних в державному ресурсі прав на нерухоме майно немає.

Архітектурною пам’яткою маєток теж не є.

Єдине, що очевидно-споруда знаходиться в жалюгідному стані, яке ще більше посилив пожежа, що трапилася тут в 2020-тому.

Було банком, а стало …

Розкішне спорудження Бесарабсько-Таврійського банку також було зведено Семеном Ландесманом.

Після подій 1917-го в ньому знаходився Клуб губернських партій міста.  А в центральній залі декламував свої вірші сам Володимир Маяковський.  Якийсь час тут знаходилося фізичне відділення про

Одеського університету імені Мечникова, на місце якого пізніше розташували міське відділення “Гіпроплодовощпрома”, держінституту зі створення проектів плодоовочевих промислових підприємств.

У 2010-тому об’єкт був проданий за суму 388 тисяч 364 гривень.  Його придбала фармацевтична компанія “Інтерхім”, яка планувала організацію тут адміністративного відділення.

 “Обманна реставрація” шостого пологового будинку

Споруда була зведена в 1903-тьому і призначалося для власника найбільшого одеського ломбарду, Антона Гавсевіча.

За часів Союзу тут знаходився технічний інститут.  А вже в 1960-ті на цьому місці організували пологовий будинок.  У 2001-вом він був закритий, а передувало цьому те, що “Міський андрологічний центр” орендував цей об’єкт, із застереженням, що в перші два роки оренди спорудження буде реставровано.  Але реставрації ніякої не було, а замість неї був звільнений весь медичний персонал, споруда обнесена огорожею, а об’єкт охороняється суворими охоронцями.

Жалюгідний об’єкт прямо поруч з мерією

Палац Фука, розташований прямо навпроти одеської міськради, зведений в 1828-мому Францем Карловичем Боффо.

В ході історії міста власниками маєтку були Фук, Григорович і Ралі.

Аж до завершення 1990-х в споруді знаходилося Управління статистики Одеської області.

У 2005-тому об’єкт перейшов у власність приватного підприємства “Гранд Інвест”.  Господинею даної організації є Оксана Мороз-Хант, яка створити на місці старовинної споруди новий шикарний торговий центр.  Оксана перебуває в дуже дружніх стосунках з сім’ями екс-президентів Леоніда Кучми (з дочкою якого вони є кумами) і Віктора Ющенка.

У 2017-тому міська архітектурна та містобудівна інстанція схвалила збільшення споруди на два поверхи, але таке рішення не стало вкладення в бідне спорудження великих інвестицій,-воно як і раніше знаходиться в занепадницькому стані і закритий величезним банером, а чиновники з одеської мерії, кожен день  бачачи все це, вважають за краще робити вигляд, що нічого не відбувається.

Сумна історія унікальної споруди

Ця споруда відомо далеко не кожному одесити, а побачивши його на фотографії, виникає асоціація з красивою лісистій місцевістю і незайманою природою.  Але немає.  Такий шедевр знаходиться в Одесі і являє собою дерев’яну рятувальну станцію Володимира Перешіліна.  Перлина дерев’яної архітектури є сусідами з судоремонтним заводом недалеко від парку Шевченка.  Забута і покинута всіма, незвичайна споруда неймовірної краси продовжує старіти і тихо чекати своєї, неважко здогадатися якоі, долі …

Подібне видовище і інформація, яка була представлена ​​в нашому матеріалі, у справжнього одесита, який любить своє місто не за щось, а всупереч-викликають велику смуток і щемління в серці.  Адже, маючи такі шедеври в своєму місті, нашим чиновникам варто було б докладати максимальних зусиль для їх збереження та реконструкції, але ніяк не для продажу і знищення …

Дуже шкода, що, на сьогоднішній день, ми маємо якраз таки другий варіант, який через якийсь десяток років може призвести до втрати Одесою кращих зразків її архітектури і зодчества …

Фото:dumskaya.net

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.