Середа, 29 Травня, 2024

Глибше в історію: археологи знайшли в Одесі сліди турецьких укріплень

Вже давно не секрет, що Одеса виросла не на порожньому місці, і до її появи тут була цивілізація. Зазвичай усі відразу згадують грецьку частину історії цього регіону: Істріан, Ніконіон, Тіра та інші колонії вписані до шкільних підручників, і часом їхні імена можна краєм вуха почути від туристичних гідів.

Турецька сторінка історії українського півдня не менш цікава. І хоча про це є достатня кількість інформації у нетрях Інтернету, все одно не можна сказати, що діяльність турків на цій території розкрита повністю. До сих пір вчені знаходять артефакти під товщею землі, яка зверху ще й закрита бетоном і плиткою. І ще одною такою цікавою знахідкою стали стіни турецького зміцнення, знайдені Інститутом археології України і Південноукраїнським педагогічним університетом імені Костянтина Ушинського, пише odessa-future.com.ua.

Остання знахідка археологів

Знахідка виявилася, по суті, випадковою. Вчені ненавмисно зачепили частину рову по діагоналі до нинішнього Приморського бульвару. У підсумку, вивчивши розташування і планування об’єкта, археологи зробили висновок, що ця конструкція була призначена у першу чергу для захисту.

Також археологи змогли визначити спосіб побудови рову: наскільки відомо з дослідження, рів був викопаний на швидку руку, буквально за лічені дні до того, як на територію прибув Йосиф де Рібас зі своєю армією у 1789 році.

Нарівні з цим вчені також виявили ряд артефактів, які відносяться до побутового життя. В руки археологів потрапили монети і канделябри, свічники з бронзи і кераміки, посуд і безліч турецьких трубок. До слова, щодо трубок — деякі з них мають цінність не тільки через свою старовинність, але і через реалізацію. Деякі такі об’єкти розкішно прикрашені та мають на собі позолоту. Швидше за все, такі штучки колись, у тих далеких XVII-XVIII століттях, служили комусь цінним подарунком.

Також були виявлені частини полігональних вапнякових блоків, які спочатку використовувалися турецькими жителями цих земель для будівництва, але потім були використані вдруге. Щоправда, будівельні останки дуже часто перемішані зі звичайним сміттям — і такі речі виявлялися і під час минулого сезону розкопок у самому центрі Перлини Чорного моря.

Цілі археологів

Роботи вчених на Приморському бульварі проходять вже не один місяць. Активний пошук до-одеської спадщини почався ще у 2020 році. Нині головною метою вчених Інституту археології України і Південноукраїнського педагогічного університету імені Костянтина Ушинського є Хаджибей — кам’яний замок, який похований під Одесою після всіх століть свого існування.

Своїми пошуками археологи хочуть дізнатися більше про історію народів, які мешкали тут до приїзду політиків з Російської Імперії.

Вже було знайдено більше 1000 артефактів, серед яких як вищезгадані, так і дитячі іграшки, піали й інший посуд та побутові об’єкти.

Місце на Приморському є найоптимальнішим для відновлення знань про минуле цих земель. Вчені спираються на архівну документацію про те, що саме в цьому місці було зміцнення кам’яного замку Хаджибей. Незважаючи на те, що спочатку це було лише версією, процес розкопок з кожним виїздом доводить, що версія ця не далека від істини. Проте, процес пошуків ще триває, тож бути впевненими на сто відсотків поки не можна.

Фото: Думська

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.