Середа, 29 Травня, 2024

Будинку Вагнера – нове життя

У самому центрі навколо розташованого редутом знаменитого будинку Вагнера робочі звели загородження. Почалася реставрація знаменитого комплексу історичних будівель кварталу вулиць Дерибасівської, Катерининської, Ланжеронівській. Задум про початок робіт дозрів в 2017, однак тендер з’явився тільки в 2019 році. На всі заходи місто готове витратити близько 28,2 мільйонів гривень, заплативши їх фірмі «Одесголовпостач». Далі на odessa-future.

Один з перших будинків юної Одеси

Будинок Вагнера, особливо його частина по вул. Дерибасівській, був однією з візитних карток як самої вулиці, так і центру міста. Будучи одним з найстаріших будинків, будівництво якого датується 1804 роком, в різні епохи він вміщав знамените кафе «Алые», що стало потім магазином хутра; одне з найпопулярніших фотоательє, де майстри вам могли зробити і фото на документи, і сімейні портрети високої якості.

З боку вулиці Катерининській, в кутових приміщеннях другого поверху, розташовані два підрозділи міськради – департамент культури і туризму та управління з охорони об’єктів культурної спадщини.

Спочатку комплекс будівель призначався для складських приміщень, спроектованих архітектором Ф.Ф. Штегером.

Одеса початку XIX століття, незважаючи на епідемію, недолік води і відсутність будівельних матеріалів, розвивала досить швидко свою інфраструктуру, в тому числі і в сфері освіти.

Будинок Вагнера періоду Рішельєвського ліцею

Не маючи можливості побудувати спеціальний будинок для створеного в 1817 році Рішельєвського ліцею, під потреби учнів і викладачів пристосували якраз будинок Вагнера. Перебудова і адаптація приміщень для Рішельєвського ліцею була доручена архітектору Франсуа Шалю, автору генерального плану та основних споруд карантину. Будівельні роботи велися під керівництвом А.І. Шостака.

До 1840 року будинок Вагнера злегка занепав і був відданий ремонту, проект якого здійснив знаменитий архітектор Франц Боффо, автор багатьох десятків різнопланових споруд в місті. Незадовго до цього під його керівництвом було побудовано Потьомкінські сходи – візитну картку міста.

Це були останні роботи в комплексі перед тим, як його в 1857 році покинув Рішельєвський ліцей, для якого звели нове приміщення. після цього там за півтора століття стали розміщуватися магазини і різні установи, які змінювали одна одну.

Рішельєвський ліцей і його учні

У ліцеї часів будинку Вагнера навчалися діти міських знаменитостей. Відзначимо, що в ту пору було престижним залишати нащадків на навчання в рідному місті, чого не завжди можна сказати сьогодні.

Ось лише кілька прикладів. Особливою честю було визначити в Рішельєвський ліцей свого сина для генерал-губернатора нашого краю, князя Михайла Воронцова. Воронцов-молодший закінчив ліцей в 1842 році і в тому ж році вступив на службу до Департаменту зовнішніх зносин Міністерства закордонних справ. Безумовно, на призначення Семена Михайловича вплинули заслуги і посади батька. Але ж без освіти його б не взяли на дипломатичну службу. Крім того, даний факт говорить і про престижність Рішельєвського ліцею.

Серед випускників ліцею були відомі місту земляки, меценати Григорій Маразлі, граф Михайло Толстой, князь Петро Гагарін.

Сьогоднішній будинок Вагнера залишається візитівкою вулиці Дерибасівській, хоча йому вже більше 200 років, і він неодноразово перебудовувався. Хотілося б, щоб починається ремонт відновив колишню красу будинку, де колись вчилися і працювали кращі люди нашого міста.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.