Середа, 17 Липня, 2024

“Їхні історії вражають”: про старовинні будівлі вулиці Ніжинської

Одеська Ніжинська сповнена дивовижних архітектурних пам’яток, двориків та будинків, які колись витримували навіть артилерійські обстріли.

У нашому матеріалі на odessa-future, з посиланням на odessa-life.od.ua, ми розповімо про кілька старовинних будівель Ніжинської, історії яких вражають та надихають.

Будівля 1.

Будинок номер п’ятдесят два на вулиці Ніжинській є похмурою сірою будівлею, яку прикрашають гербові щити та зображення сови.

Колись ця споруда була прибутковим будинком Вернета, будівництво якого відбувалося протягом 1910-1912-х.

У наші дні будинок є житловим. Втім, там можно побачити безліч адміністративних приміщень.

Але в дореволюційний період його цілком справедливо вважали “Будинком науки”.

Вся справа в тому, що у двадцятому столітті, в цьому будинку, проживало багато вчених.

Приміром, за цією адресою здійснювався прийом пацієнтів лікарями: Копельманом, Клисичем і Понсет-де-Сандоном.

Говорячи про відомих мешканців будинку, слід згадати про: професора Одеської консерваторії, Бібера-Каршина, дільничного Івана Комова, присяжного повіреного Малиновського, контролера Одеського банку Пржишихівського.

Крім усіх цих осіб, у будинку номер п’ятдесят два на вулиці Ніжинській проживав Микола Лігнау, знаменитий зоограф. Він навчався у Рішельєвському ліцеї, а в 1898-му став студентом фізико-математичного факультету при Імператорському Новоросійському університеті.

Після закінчення університету його затвердили на посаду охоронця Зоотомічного музею.

Миколі Лінгау, за період його наукової кар’єри, вдалося здійснити численні екскурсійні та наукові поїздки, а також бути учасником публічно-просвітницьких лекцій в Одесі.

Він активно займався створенням та обладнанням зоологічного кабінету, який використовувався студентами Одеського сільгоспінституту.

Крім цього, Лінгау знали, як провідного спеціаліста в таких галузях, як порівняльна анатомія та ембріологія.

Будівля 2.

Будинок номер сорок шість на вулиці Ніжинській будували протягом 1892-1893-х. Він є одним із найкрасивіших будівель нашого міста.

Меморіальна табличка, яка прикрашає фасад споруди, нагадує про проживання в цьому будинку вченого-літературознавця, фольклориста, першого ректора Одеського державного університету Романа Волкова.

Відповідно до іншої меморіальної таблички, з 1944-тий по 1975-тий цей будинок був місцем проживання вченого, який заснував Одеську наукову теплофізичну школу Якова Казавчинського.

Говорячи про відомих мешканців згаданого будинку, слід також згадати: викладача Комерційного училища Майєра, інженера Росцишевського та вчителя арифметики Макарова.

Будівля 3.

Йдеться про Єврейський будинок. Але спочатку на його місці був готель “Комерційний”.

Крім того, у цьому ж будинку було безліч кабінетів лікарів, які лікували внутрішні та зубні хвороби, 

а також типографія та майстерня, де ремонтували друкарські машини.

Згодом у будівлі відкрили хіміко-бактеріологічну станцію, жіночу школу крою та шиття, а також кондитерську.

До речі, на продукцію кондитерської був величезний попит серед одеситів.

Так, навіть Юрій Олеша в одній з його розповідей згадував про те, як одного разу в кондитерську на Ніжинській анархіст кинув бомбу. І в цей момент за долю улюбленого закладу почали хвилюватися всі родичі одеського письменника – від бабусі до мами, тата та сестри. Звук спочатку, начебто швидко злетів вгору, а потім почав поширюватися, і осідати.

Споруда була власністю пані Сербулової. Ну, а в наші дні будинок передали Єврейському культурному центру. Його діяльність пов’язана зі всебічним розвитком людини. Відвідування танцювальних, спортивних, творчих та освітніх студій центру доступне кожному одеситу.

Будівля 4.

Будинок номер сорок один на вулиці Ніжинській збудували у двадцятому столітті.

Цікаво, що сама будівля розташована всередині дворика, а з фасадного боку можна побачити одноповерхову прибудову, де в минулому столітті ремонтували електричні машини та механізми.

Коли будівництво споруди закінчилося, тамтешні квартири були надані для проживання викладачам, помічникам бухгалтерів, присяжним, діловодам.

Сьогодні будинок номер сорок один на вулиці Ніжинській є адресою приватної стоматологічної клініки та навчального стоматологічного клубу, про що свідчить монумент півметрового золотого зуба перед фасадом будівлі.

Будівля 5.

Йдеться про споруду, яку збудували у 1810-их. Однак у 1833-му, за бажанням тодішнього власника, його повторно перебудовували.

Подібні будівлі мали використовувати в якості торгових рядів і їх масово будували по периметру Нового базару.

Відмінною архітектурною особливістю цих споруд є колонада, розташована перед стіною, звернена до ринкової площі.

У минулому столітті будинок номер тридцять п’ять на вулиці Ніжинській був власністю пані Гайковської, а пізніше – Богуславської.

На сьогоднішній день ця споруда є двоповерховим житловим будинком, перший поверх якого виділено під магазин.

За словами Крістіни Комічової, однієї з мешканок будинку, споруда дуже стара, тому всі її комунікації перебувають не в найкращому стані. Крім того, поруч із нею завжди дуже жвавий рух, що призводить до появи галасу. Особливо це стосується літнього періоду, коли у всіх відкриті вікна.

Одеситка зізнається, що якби їй запропонували хорошу альтернативу, то вона б із задоволенням переїхала. Навіть, попри те, що мова йде про центр міста.

Ніжинська є однією з найвідоміших міських вулиць, яка прикрашає собою історичний центр Одеси. І за весь час існування цієї дивовижної вулиці їй вдалося пережити безліч захоплюючих подій, які згадані у багатьох книжках про Одесу.

Тому її багатством і спадщиною прийнято вважати не лише численні архітектурні пам’ятники, дворики та будинки, які є її невід’ємною частиною, але також життєві історії багатьох відомих людей, які проживали на цій вулиці, і залишили яскравий слід в історії нашого прекрасного міста.

Фото: 2gis

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.