Середа, 29 Травня, 2024

Про одеську масонську спадщину

Масонство є темою багатьох легенд – на думку одних, масони є будівельниками свободи, на думку інших – вони є руйнівниками світу, а на думку третіх – цій таємній організації вдається правити світом. 

Багато одеситів навіть на думку не спадає те, що наша улюблена Одеса будувалася саме ними.

Не вірите? Тоді вам точно потрібно прочитати наш матеріал на odessa-future, з посиланням на 048.ua

Стисло про самих масонів

Класичне тлумачення свідчить про те, що масонство – це релігійно-філософська течія, наділена формою таємного товариства, якому притаманні містичні обряди. 

Пріоритетами цієї течії є братство, любов, рівність і взаємодопомога. 

Легенда свідчить, що рух масонів почався ще в кінці шістнадцятого – на початку сімнадцятого століть. А його засновниками є вільні муляри. Але за іншою версією, ця течія походить від тамплієрського ордена. 

Який їх зв’язок з Одесою? 

Велика кількість тих, хто є засновниками та будівниками Одеси, були членами масонських лож. 

Одеський історик і письменник Віктор Савченко зазначає, що початком розвитку масонського руху в нашому місті були практично перші дні його існування. Так, в 1817-му була відкрита одеська ложа, яка очолювалася губернатором графом Олександром Ланжероном, і яка входила до числа найбільших у всій імперській державі. 

Коли в 1822-ому Олександром Першим було підписано рескртипт, відповідно до якого масонські ложі були заборонені, в Одесі, як і в інших містах, почалися пошуки місць, де збиралися масони.

Але в нашому місті всі ці пошуки були марними, тому що масони, щоб ховатися від представників влади, активно використовували катакомби. 

Секретні підземні ходи були в багатьох одеських будинках, серед яких можна згадати про Воронцовський палац, художній музей, і мерію. 

Говорячи про відомих одеських особистостей, які перебували в масонських ложах, слід згадати про Дерибаса, Деволана, Маразлі та Бернардацці. 

Одеська архітектура та символи масонів 

Кожен архітектурний шедевр Бернардацці є візитною карткою нашого міста. Він створював архітектурні пам’ятники і наділяв їх прикрасами у вигляді символіки масонів, на якій він, будучи масоном, дуже добре знався. 

Коли він став членом Одеського відділення при Технічному товаристві, він одразу почав будувати справжній одеський архітектурний шедевр, який містить безліч масонських знаків. 

Цю споруду так і назвали – Масонським будинком, а його місцем розташування є вулиця Княжа. Але, на жаль, у наш час він знаходиться у занепадницькому стані. 

На фасаді будівлі можна побачити масонські девізи. Крім цього, декор, представлений традиційними сокирами, циркулями, косинцями і молоточками, – прикрашає сповна цю споруду. 

Будівля філармонії також є ще одним прикладом “архітектури масонів”. Кельми, пентаграми, знаки Зодіаку на небесному склепінні – все це можна там побачити. А на самому верху купола будівлі можна розглянути ту саму променисту дельту, яку прийнято називати всевидячим оком. 

Навіть пам’ятник Пушкіна увінчаний масонським символом – зіркою-пентакль, промені якої спрямовані вниз.

У зв’язку з цим виникає логічне питання: “А що, Олександр Сергійович теж входив до числа масонів?”. Виходячи з особистих записів, його прийняли в масони в 1821-му. І навіть коли він був у нашому місті, його часто помічали серед масонів. Однак, як все було насправді, нам уже навряд чи вдасться дізнатися. 

Пасаж також прикрашають масонські символи – циркулі, молоточки, косинці, лаврові гілки та багато чого іншого.

Фото: 048.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.