Середа, 29 Травня, 2024

8-ма станція Великого фонтану: пам’ятне місце та зона занепокоєння

Гостра ситуація навколо скверу на 8-й станції Великого фонтану склалася ще у квітні 2016 року, коли мешканці околиць виявили довкола парку паркан, пише odessa-future.com.ua.

Що сталося 5 років тому

У ситуацію втрутився сам міський голова, який висловив подив щодо того, як потенційні забудовники отримали акт на землю. Проте він доручив підлеглим у ситуації, про що поспішив тоді заявити на одній з апаратних нарад.

Підлеглі мера також отримали завдання зустрітися із претендентами та довести останнім, що Генплан не передбачає будівництва, оскільки там сквер, тобто зелена зона. Чиновники поінформували правоохоронців та взяли ситуацію під контроль.

Пам’ять про дві берегові батареї

Рік тому “Юність”, що займає зелений простір на 8 станції Великого фонтану, між однойменним готелем, вулицею Літературною, Фонтанською дорогою, було встановлено пам’ятний знак на честь воїнів, які захищали Одесу різні періоди її історії.

Багато одеситів знають, що під час Кримської війни Одеса була атакована з моря англо-франко-турецьким флотом. 12 травня 1854 року густий туман, що затягнув одеську гавань, призвів до того, що флагман об’єднаної ескадри британський фрегат “Тигр” сів на мілину саме в тому районі, де в наші дні міститься парк “Юність”.

Скориставшись нагодою, Козаки берегової варти причалили до корабля і вступили в бій, захопивши в полон понад двісті офіцерів і матросів, у тому числі капітана судна-агресора. А як трофей було знято гармату, яка сьогодні нагадує про ті події з Думської площі.

Друга подія відноситься до ближчого за часом періоду – 73-денної оборони Одеси в 1941 році, коли на місці сьогоднішнього скверу розташовувалась берегова батарея (БС-39) Одеської військово-морської бази. Точний і потужний вогонь наших артилеристів був надійною підтримкою нашим піхоті та флоту, які утримували межі оборони у Східному та Південному секторах бойових дій.

На згадку про події дома героїчної батареї було створено парк “Юність”. 1996 року тут було встановлено меморіальну табличку, викрадену пізніше вандалами. Зусиллями місцевих жителів табличку було відновлено.

Минулого року силами небайдужих місцевих жителів, істориків та ветеранів створено встановлену пам’ятку з полімерних матеріалів. Тоді небайдужі одесити, які вшановують героїчний подвиг предків, висловили надію зібрати згодом кошти для зведення справжнього меморіалу пам’яті героїв, які захищали місто та Батьківщину під час Кримської Другої світової війни.

Підземні споруди БС-39, що збереглися, могли б стати частиною комплексу, що об’єднує всі одеські берегові батареї: 411-у на Дачі Ковалевського, яка сьогодні є складовою меморіального музею Оборони Одеси; 412-ю на протилежному березі Одеської затоки в районі селища Гвардійське, де в наші дні встановлено пам’ятник донецьким шахтарям, які у 1941 році прибули для оборони нашого міста та загинули на його околицях.

Новітня доба – нові занепокоєння

Сьогодні знову настав час звернути на сквер увагу. Його територію огородили помаранчевою сіткою, і там вже працює спеціальна техніка. Згідно з інформаційним щитом, який встановлений сквером, на території нібито планується провести благоустрій. Що буде насправді – ми дізнаємось потім. А поки що мешканців переслідує занепокоєння, чи не стане благоустрій черговим захопленням території під багатоповерхове будівництво.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.