Неділя, 26 Травня, 2024

Аркадій Львов і його Авчінніковський провулок, 14

2 листопада 2020 року, на 94 році життя далеко від батьківщини пішов з життя Аркадій Львов, одесит, письменник, лауреат багатьох письменницьких нагород, пише odessa-future.com.ua.

Аркадій Бінштейн і його творчість

9 березня 1927 року його народився в Одесі. Його предки оселилися в місті на початку дев’ятнадцятого століття. Жила сім’я Бінштейн (справжнє прізвище письменника) в Авчінніковском (в наші дні – Нечипуренко) провулку, 14, на третьому поверсі. Згодом життя і дух рідного двору лягли в основу роману «Двір».

У шкільні роки Аркадій почав писати вірші й оповідання, в тому числі фантастичні. Оповідання молодого одесита публікувалися в популярних радянських періодичних виданнях. Збірка його оповідань «Велике сонце Одеси» отримала високу оцінку іменитих письменників, в тому числі земляка Валентина Катаєва.

У 1976 році письменник емігрував в США, працював на радіо «Свобода», щодня вів в ефірі авторську програму відразу в російській та українській редакціях, там же написав кілька романів на одеські теми, про життя міста та його видатних людей.

Уже будучи в еміграції, Аркадій Львович часто бував в Одесі, відвідував Всесвітній Клуб одеситів, зустрічався з друзями, своїми читачами і шанувальниками, ділився спогадами про свою творчість.

На думку дослідників і простих шанувальників творчості письменника, його головним твором став роман «Двір», який являє собою справжню сагу про Одесу.

Авчінніковскій провулок

Довжиною в два квартали провулок Нечипуренко відноситься до одного з тихих куточків Одеси. По ньому рідко їздять машини, а єдиною пам’яткою школа № 119, що виходить на нього одним флігелем та невелика меморіальна дошка в пам’ять про захисника Одеси в 1941 році Олександра Нечипуренко, в честь якого названо провулок.

Однак це один з найстаріших провулків міста. Згадка про нього з’являється вперше в 1799 року, правда, тоді це були Авчінніковскій ряд, виходить на Олександрівський проспект. Авчіннікови представляли собою значну купецьку родину, що відігравала важливу роль в житті Одеси. А Іван Авчінніков був міським головою в 1827-1830 рр. З 1843 року ця був провулок з тією ж назвою.

З 1938 року і до приходу в місто окупантів провулок носив ім’я французького письменника Ромена Роллана, в дні окупації – Авчінніковський. Із травня 1945 року провулок знайшов своє постійне назву, які носить сьогодні.

Двір № 14

Окреме місце у житті провулка Нечипуренко займає будинок під номером 14. У колишні часи будинок на розі Авчінніковського провулка і вулиці Троїцької належав Д.П. Котляревському і був побудований за проектом архітекторів С.А. Ландесман і В.І. Кундерта. Там були житлові приміщення, а потім з’явилися склади для мануфактури, якою торгував Котляревський, який створив згодом товариство «Котляревський Д.П.». 

Саме про цей двір письменник Аркадій Львов написав цілий роман, присвячений улюбленому місту, який так і назвав «Двір». Ідея роману дозріла у А. Львова, коли той працював викладачем ручної праці в школі № 39.

Не так давно стіну одноповерхового флігеля двора будинку № 14 прикрасив мурал в честь роману «Двір» і його автора.

Автором настінного полотна стала одеська художниця Леся Верба, яка подарувала його місту перед від’їздом в Нью-Йорк. При виконанні мурала, авторка консультувалася з Євгеном Голубовським, з ним обговорила концепцію твору.

На створення Мура пішло кілька днів, а витрати на матеріали в якості подарунка місту, в якому вона прожила десять років, взяла на себе сама художниця. Відкриття мурала авторка і жителі двору відзначили з розмахом: з шампанським, музикою, гумором.

Тепер з легкої руки Лесі Верби відвідувачі будинку по Авчінніковскому провулку знатимуть, що тут колись жив письменник Аркадій Львов, автор роману «Двір».

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.