Четвер, 30 Травня, 2024

В Одесі відкрили офіс реставрації: для чого він потрібен

В Одесі відкрився офіс реставрації та урбаністики при Одеському міському голові. Його очолив директор факультету архітектури та дизайну Генуї Ніколо Касидду. Ініціатором створення нового дорадчого органу став мер Геннадій Труханов. На його думку, співпраця з закордонними спеціалістами допоможе краще розібратися у нюансах роботи з будівлями, які кілька століть проектували також італійці. Офіс новоствореного органу розташувався на другому поверсі приміщення департаменту архітектури та містобудування, на Гоголя, 10. На відкритті офісу запевнили, що двері будуть відчинені для міжнародних організацій, навчальних закладів та для спеціалістів, які знаються на охороні історичних споруд, пише odessa-future.com.ua.

Водночас, в Одесі, за підрахунками науковців, найбільший процент старого житлового фонду в Україні. Відзначу, в місті є близько 5 тисяч житлових будинків дореволюційного будівництва та ще близько 6 тисяч будівель, зведених раніше 1945 року. При цьому до переліку старих будівель входять 32 пам’ятки архітектури національного значення та понад 1300 пам’яток і об’єктів культурно-історичної спадщини. Звісно ж, що коштів на утримання такої чималої кількості історичних будівель в бюджеті міста бракує, тож не дивно, що зазвичай такі пам’ятки опиняються на межі руйнування. 

Фінансування реставраційних робіт у місті

Минулого року міська рада зменшила фінансування програми збереження і розвитку історичного центру Одеси.  Планували виділити 458 мільйонів гривень на ремонт і реставрацію пам’яток архітектури, однак залишили в програмі лише 184 мільйони. Зокрема, виключили кошти на ремонт підпірних стін на схилах з обох боків Тещиного мосту та суттєво скоротили фінансування ремонтів на вулиці Рішельєвській. При цьому роботи з відновлення будівель тривають постійно. Однак через декілька років реставрацію зазвичай потрібно проводити знову, адже якість робіт зазвичай низька. На думку архітекторів, будь-яка неякісна реставрація для будівлі є більш згубною, ніж повна відсутність ремонту. 

Приклади вдалої та поганої реставрації

Додам, тема реставрації в Одесі часто оповита недоліками, які потім намагаються виправити на швидкоруч. Пригадаємо як затягнувся процес ремонту будинку Русова. Тоді у ході робіт депутати разом з мером Геннадієм Трухановим винесли звідти 10 тонн сміття. А рік тому відкривали відреставровану Воронцовську колонаду, реставрацію якої мали б завершити ще до дня міста у 2018-му. А пошкоджену скульптуру “Ніч” на будівлі міськради 2 роки тому просто заклеїли скотчем. 

А от музей морського флоту не працює уже понад 15 років після пожежі, що зруйнувала багато експонатів та будівлю. Ще в 10-х міськрада виділила кошти на реставраційні роботи з консервації будинку. Тоді ж розробили проєкт щодо реставрації. У 2014-му об’єкт остаточно законсервували. До цього часу встигли відреставрувати фасад і виконати чорнові оздоблювальні роботи в приміщеннях музею. А експонати музею, які вдалося зберегти, перевезли до морського порту та не доступні для широкої публіки.

І хоча в Одесі відомо багато випадків не дуже вдалої реставрації, фахівці виділяють кілька вдалих прикладів – Кірха, театр Опери та балету, а також готель Брістоль. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.