Середа, 17 Липня, 2024

Провулок Асташкіна – найкоротша дорога Одеси

Маленький, але молодецький. Саме так можна охарактеризувати провулок Асташкіна, який з’єднує не менше тиху однойменну вулицю, із жвавою і метушливою ​вулицею Старопортофранківською. По провулку щоранку йдуть в сусідні школи № 10, 26, 107 діти; в морське училище і Педагогічний університет старші одесити. Далі на odessa-future.

Народжений біля провіантського складу

Спочатку провулок називався Провіантським, тому шо на нього однією стіною виходили карантинні казарми, переобладнані під склади (харчові) інтендантського управління Одеського військового округу. Іноді його називали Арсенальним.

У 1866 році провулок характеризується як розташований навпроти Петропавлівського провулка (сьогодні – вулиця Академіка Ясиновського), продовженого у вигляді Провіантського провулка від Майстерської до Кривої (Провіантської, Асташкіна) вулиці. Охорону правопорядку в провулку забезпечував Петропавлівська поліцейська дільниця, а дотримання законності – мировий суддя 11-ї дільниці. З початку 1880-х років ним був губернський секретар Сергій Іванович Знаменський, що став на початку 1990-х років Одеського міського з’їзду (об’єднання – авт.) мирових суддів. До того моменту він уже був дійсним статським радником, але, як і раніше, залишався мировим суддею своєї ділянки.

Перші згадки у пресі

Назва провулка можна було зустріти в газетах. Так, наприклад, в 1847 році було оголошення про продаж «мішків в харчовому магазині, в колишньому арсеналі, біля бульвару (Зовнішній бульвар, сьогоднішня вулиця Мечникова – авт.), Проти Петропавлівської церкви». Уточнимо, що в ті часи магазинами називали склади. Цей магазин знаходився на правій стороні провулка і мав № 2, що, до речі, відбито в довідниках другої половини XIX століття. Великих номерів там ніколи не було. У 1908 році будинок № 2 значиться як міський будинок. Поки існували казарми, по виступах від дверних прорізів можна було визначити місце, де був вхід до магазину.

Колишні карантинні казарми завжди були армійською установою, правда, їх точне призначення з 1917 по 1944 роки визначити складно. А в 1944 році там влаштувався топографічний склад Одеського військового округу.

Деякий час, за спогадами жителів, провулок Асташкіна називався провулком Краснодонців (на честь учасників антифашистського підпілля міста Краснодон, Донецької області), проте, ніякі джерела цього не підтверджують.

Паровий млин Ярошевського

Другим кордоном провулка стали будинки непарного боку. Їхня історія дивовижна, як і історія багатьох будинків історичного центру міста.

У 1876 році в провулку на розі з вулицею Старопортофранківською працював паровий борошномельний млин Йосипа Мойсеойвіча Ярошевського. А номер будинку був 1, тому що це був єдиний об’єкт, який значився тоді у провулку.

Близько 1881 року за проєктом архітектора Шейнса було перебудовано частину огорожі стіни біля воріт будинку для Олександра Едике. А будинок той перебував у Провіантському провулку на розі з вулицею Провіантською. Поява будинку змусила змістити нумерацію у бік моря, від якого ведуть свій відлік номера будинків будь-якої вулиці. Таким чином, млин опинилася під номером 3.

Непарна сторона – житлова

Після Жовтневої революції млин було націоналізовано, а пізніше було перебудовано під житло. У роки окупації частина жителів евакуювалася, а вільні квартири були зайняті тими людьми, що залишилися у місті і чиє житло було знищено від фашистських бомбардувань і пожеж.

У січні 1969 року, незадовго до святкування 25-ї річниці визволення Одеси від фашистів провулку було надано ім’я льотчика Михайла Асташкіна, героя оборони Одеси. В одному бою в околицях міста він направив свій палаючий літак в колону ворожої техніки, за що був удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

Сьогоднішній провулок Асташкіна перестав бути тихим після того, як його патріархальну тишу порушило будівництво двох величезних будівель на місці колишніх карантинних казарм. Попри постійні протести жителів будинків 1 і 3, сусідніх кварталів, забудовник зніс старовинну споруду, що була гідною називатися пам’ятником як мінімум військової історії міста.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.