Середа, 29 Травня, 2024

Нововведення у боротьбі з туберкульозом чекають на Одесу

У далекому минулому залишилися ті часи, коли туберкульоз вважався хворобою винятково безхатченків та наркоманів. Через те, що сухоти поширюються повітряно-крапельним шляхом, постраждати від них може кожен, незалежно від соціального статусу. Тому боротьба з цією хворобою вже давно стала стосуватися кожного. Цю тему читайте на Odessa-future.

Епідемія. Саме так багато хто з лікарів характеризують ситуацію, що склалася з туберкульозом в Україні ще з 90-их років. За цей час кількість хворих не лише не зменшилася, а навіть зросла. Якщо 2018-го року число захворівших складало 1113 осіб, то вже через неповних три місяці 2019-го загальна цифра зросла до 1245. Окрім того, хвороба має схильність до мутації, а методи боротьби ледве встигають за нею.

Тому плани нововведень у боротьбі з туберкульозом нещодавно оприлюднили працівники  Департаменту охорони здоров`я Одеської області. Цьогоріч для цієї цілі в 11 центрах первинної медико-санітарної допомоги обіцяють облаштувати нові пункти для збору мокротиння. На закупку сучасного обладнання із бюджету вже виділили 70 000 гривень.

«Великою перепоною у діагностиці туберкульозу – є дослідження мокротиння. Так от його ж потрібно  здавати красиво, культурно та цивілізовано для того, щоб не інфікувати всіх кругом, поки один пацієнт здає. Пункт збору мокротиння має бути відповідним чином оснащений», – наголошує Оксана Леоненко-Бродецька, головний лікар міського протитуберкульозного диспансеру.

У планах Департаменту охорони здоров`я фігурує і поява пересувного флюорографічного апарату. Буде це машина чи автобус поки ще не вирішили, але у його необхідності сумнівів немає. Головне, що пересувний апарат – це можливість вчасно діагностувати туберкульоз у безхатченків. Вони ж потрапляють до групи ризику частіше за інших.

«Особливо це актуально в зимовий час, – зізнається Оксана Леоненко-Бродецька, – багато безхатченків збираються у цей період в одному місці. Це і Кулікове поле, соціальні столові та інші місця, де їм організовуються пункти обігріву та харчування. Тому доречно буде, щоб саме в цей період там  працював такий пересувний флюорограф, який збільшить в декілька разів відсоток виявлення хвороби».

Проте вчасна діагностика не зарадить проблемі, якщо хворі не проходитимуть повний закінчений курс лікування. Головний лікар міського протитуберкульозного диспансеру звертає увагу, що людина, яка погано лікується, сьогодні приймає препарати, а завтра вже не приймає, може зашкодити більшій кількості здорових. Живучи довше, хворий може інфікувати не 20 людей, а 40. Крім того, він вирощує всередині себе стійку до лікування форму туберкульозу, і всі, хто заразяться вже від нього, повинні будуть пити зовсім інші препарати, лікуватися не 6 місяців, а 18 і 20. Можливо, що знадобиться і хірургічне втручання..

Тому для заохочення хворих на туберкульоз створили нову мотиваційну програму. Пацієнтам, що приймали всі необхідні ліки безперервно 23 дні, у якості матеріальної винагороди  отримуватимуть продовольчі картки. Їх сума невелика – 300 гривень. Проте, лікарі вірять, що це не лише попередить ускладнення, але й подіє як профілактика захворюваності.

Лікування туберкульозу – довготривале та складне, а сама хвороба може зашкодити не лише одній людині, а й всьому її оточенню. Тому краще її попередити. Регулярно відвідуйте лікаря та приймайте всі необхідні профілактичні міри.

Наталія Сандакова

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.