Четвер, 18 Липня, 2024

“Читаємо” будівлю або що приховує символіка Пасажу

Колись Пасаж був найбільшим торговим центром, де знаходився найсучасніший готель. Приміщення були оснащені електричним освітленням, ванними кімнатами та паровим опаленням. А перший поверх вражав величезними вітринами.

Крім цього, одеський Пасаж прикрашений безліччю символів і скульптурних композицій, вивчення яких заслуговує на окрему увагу.

У нашому матеріалі odessa-future.com.ua, з УСІ, ми розповімо про символіку цієї дивовижної будівлі та її головні секрети.

Будівля неймовірної краси

Колись на місці сьогоднішнього Пасажу був будинок, власниками якого були Крамарєви. Це була висока двоповерхова будівля, яка захоплювала своєю красою.

Споруда належала до класицизму. І саме там провели першу в нашому місті виставку, присвячену здобуткам регіону. Згодом будинок став місцем проживання заможних людей.

Наприклад, одна з квартир належала митному чиновнику Леву Пушкіну, молодшому братові відомого поета.

Поява магазинів

Пізніше на першому поверсі стали відкриватися різні магазини: галантерейний, кондитерський, парфумерний і т.ін.

Новий власник

В 1898-му споруда перейшла до рук купця Мойсея Яковича Менделевича. І вже за два роки з’явився Пасаж. Виконання робіт було рекордно швидким.

Італійський лад

Пасаж є критою торговою галереєю. Такій формі організації простору надавали перевагу італійці. У нашому місті можна було зустріти достатньо пасажів, і деякі з них навіть збереглися, однак у перебудованому форматі.

Січень 1900-го ознаменувався відкриттям Пасажу, проте у жовтні того ж року в будівлі сталася пожежа.

Торговельна складова

Торговельну складову фасаду будівлі можна побачити неозброєним оком. Дах споруди прикрашають дві скульптурні композиції. Перша зображує бога торгівлі Гермеса. Він також допомагав у вирішенні спірних ситуацій. В руках статуї можна побачити жезло, яке обвивають дві змії. Проте постать Гермеса є не зовсім традиційною. Адже він сидить на… паровозі.

Друга статуя зображує богиню удачі Фортуну. Над нею височіє смолоскип, а сама богиня сидить на носі корабля. На окрему увагу заслуговує і ніс корабля, адже він нагадує вівцю. А грецька міфологія наділяла вівцю особливою роллю. Адже прийнято було вважати, що шкура цієї тварини використовувалася для видобутку золота.

Морська символіка

Фасад Пасажу містить морські символи. Наприклад, там можна побачити тризубці, якими оздоблені балкони. А від краси та величі дуалістичного символу у вигляді каріатиди та атланту, по-справжньому захоплює дух.

Чудовиська та їх призначення

Символи у вигляді різних чудовиськ були наділені захисною функцією. Адже вони мали забезпечувати спокій мешканцям готелю.

Індустріально-промислова символіка

Привходова частина Пасажу відрізняється символами, пов’язаними з індустрією та промисловим виробництвом. Йдеться про сокиру, молот, кліщі, кірку і серп. Також там є ще один кадуцей зі зміями.

У ролі своєрідної сполучної ланки для фасадної частини виступає меандр. Він, наче опоясує будівлю і уособлює нескінченність.

Поєднання морського та торгового

Морську тематику можна також побачити у внутрішній частині Пасажу. І в цьому немає нічого дивного, адже весь добробут нашого міста формував саме порт та все, що з ним пов’язане. Торгівля також відіграла важливу роль у розвитку Одеси, адже вона стосувалася всіх сфер життєдіяльності міста. Тому торгові символи та морська тематика так часто зустрічаються у зовнішньому та внутрішньому оздобленні Пасажу.

Нагадування про масонів

Говорячи про Пасаж, не можна не згадати про його масонські символи.

Циркулі та косинці, які прикрашають барельєфи, символізували оцінку та вимірювання бажань, а також дій.

Циркуль асоціювався з небесним склепінням, а косинець – із Землею.

Молот, який також можна побачити на одному з барельєфів, виражав працю та божу іскру в людині.

Символ багатонаціональності Одеси

Крім того, інтер’єри Пасажу, ніби нагадують про те, що Одеса – багатонаціональне місто.

Так, у частині численних маскаронів спостерігаються повторення з певною черговістю.

Однак, слід зазначити, що деяким маскаронам притаманний яскраво виражений антропологічний тип.

Фото: УСІ

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.