Вівторок, 28 Травня, 2024

Муравлівка: бессарабське село між озером Китай та річкою Дунай

Навіть не кожен досвідчений фахівець із краєзнавчих квестів може сказати, про яке село йдеться. Воно розкинулося на західному березі озера Китай і знаходиться від Дунаю, фактичні від кордону, у семи кілометрах.

Щоб не створювати складнощів із пошуком відповіді на запитання, просто згадаємо назву цієї невеликої території у 204 гектари, на якій розташовувалися 540 дворів. Ці двори та гектари утворюють село з досить рідкісною та поетичною назвою “Муравлівка”, пише odessa-future.com.ua.

Історія села із кумедною назвою

Це село виникло завдяки зусиллям козаків-старообрядців, які прийшли на береги Дунаю у 1742 році. Своєю назвою Муравлівка зобов’язана одному з бравих козаків Кіндрату Муравльову.

На зорі свого існування це був маленький хутір, населення якого годувало себе рибою і тим, що вирощувалося на багатих землях Придунав’я. Минали роки, хутір розростався. Його жителі, козаки, були учасниками суворовських походів у дні російсько-турецьких воєн 18 століття. Особливо вони відзначилися у взятті Ізмаїла. І, можливо, хтось із них сидів за одним столом легендарної кав’ярні грека Аспаріді з адміралом Де Рібасом під час святкування цієї події.

Участь у взятті майже неприступної твердині, якою представлявся Ізмаїл, козаки отримали право жити на відвойованих землях навколо нього. Зі старообрядців було знято царську немилість і їм дозволили будувати на території Бессарабії старообрядницькі храми з каменю.

Згідно з переписом населення, що відбувся у 1817 році, село становило частину Кілійської волості Ізмаїльського повіту.

У майже всю другу половину 19-го століття, як і її сусіди, Муравлівка представляла територію, декілька разів змінювались держави-господарі. Після поразки Росії у Кримській війні і, як наслідок, Паризькому мирному договору 1856 р. імперія змушена була повернула Молдові землі на південному заході Бессарабії. На цих землях розташовувалась і Муравлівка. Після укладання союзу Молдови та Валахією (1859 р.) вона опинилася вже у складі штучного королівства Румунія.

У 1878 році в Бессарабії знову повіяв вітер змін. Муравлівка та її сусіди повернулися до Росії, де залишалися 40 років. 27 березня 1918 року село знову стало румунським. На той час більшу частину населення становили липовани, нащадки козаків-засновників. Румунське населення було лише невеликою громадою.

У 1944 році село відійшло до Радянського Союзу, а з розпадом СРСР – до складу Одеської області України.

Люди Муравлівки

Із селом на околиці нашої області пов’язане життя деяких людей. Насамперед це – відома в агропромисловій галузі людина, Герой України В.Д. Видобора (1941-2017). Народився Володимир Діонісійович у Бессарабії, з якою пов’язав усе своє життя. Тут він пройшов шлях від диспетчера-плановика Ізмаїльського ремонтного заводу до голови правління агропромислової компанії Ізмаїльського району.

У 1971-1975 рр. наш Герой працював у Муравлівці головним інженером місцевого радгоспу.

У Муравлівці добре знають нашого сучасника, педагога та організатора навчальної діяльності у сфері вищої освіти Ф.П. Говорова. Він тут народився 1948 року. У 1963 році закінчив з відзнакою місцеву школу семилітку. У 1971 році Пилип Парамонович здобув вищу освіту в Одеському політехнічному інституті, після чого практичною діяльністю у виробництві, а потім – науковою та педагогічною. В цей час він працює у багатьох напрямках розвитку вищої освіти та науки, у тому числі – з 2017 р. керує українсько-молдовським проєктом з розробки Smart-Grid систем для міських електричних мереж.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.