Субота, 15 Червня, 2024

Бронзова дитина, морячка та капітан Одеського морвокзалу

Одеський морський вокзал однозначно є одним з найулюбленіших місць для кожного одесита. Далі на odessa-future.

Тут все просякнуто романтикою морських подорожей, хвилинами зворушливих зустрічей і проводжань рідних і близьких, рідним світлом маяка і нескінченно зоряним одеським небом над гладдю теплоі морської води.

Для багатьох саме звідси починається Одеса, адже з самого початку історії нашого міста саме сюди прибували судна, які входили в, так звані, морські ворота.

Фото – http://odessamama.com.ua/novosti/turistam-na-zametku

Сьогодні сотні суден, як пасажирських, так і торгових, як і раніше прибувають і відправляються з нашої одеської гавані, і морський дух Одеси продовжує жити і передаватися новим поколінням одеситів, яким розповідають історії одеських героїв-моряків, водять на прогулянки та екскурсії на Одеський морський вокзал і показують їм унікальні скульптури, які там знаходяться.  Про ці скульптурні композиціі ми і розповімо в нашому сьогоднішньому матеріалі з посиланням на dumskaya.net.

Справжня одеська дитина

Фото – https://lookmytrips.com/57ff56e2ff936755cf0d7ded/pamiatnik-zhene-moriaka-ff9367-142375

На Одеському морвокзалі ось уже багато років можна зустріти унікальну скульптуру з незвичайною назвою, – “Золоте дитя” або, як його називають одесити, -“Дитина Одеси “.

Це одеський “малюк” являє собою бронзову статую немовляти, побачивши якого відразу видно, що дитина таки одеський.

Адже дитина зображений справжнім “карапузом” і здорованем, а такі міцні і вгодовані діти бувають, в основному, тільки у мам-одеситок.

Скульптура виконана на найвищому рівні-такі особливості, як: дитячі складочки, манера тримати кулачки, та й вираз обличчя, які притаманні тільки немовлятам, передані просто чудово.

Історія створення цього, улюбленого всіма пам’ятника, дуже цікава.

Так, скульптору, Ернсту Невідомому, будучи в рядах солдатів за часів Великої Вітчизняної Війни, вдалося побувати в нашому місті.  І його відразу вразив контраст міста, яким здавна так славиться Одеса.  Адже навколо були суцільна розруха і різноманітні “пейзажі” зруйнованих будівель і споруд, а одесити в цей непростий і страшний час просто вражали своєю незламністю духу, твердістю характеру, і властивою їм, одеською гостинністю.  І це незважаючи на те, що ці люди перенесли два з половиною роки окупації!

Скульптор настільки був вражений цим контрастом і характером одеситів, що вже тоді у нього стали виникати думки про увічнення такого непоборного одеського духу у вигляді скульптури або пам’ятника.

І це скульптору абсолютно вдалося.  Адже “Золоте дитя” наділене дитячої ніжністю, м’якістю, округлістю, безпосередністю і беззахисністю, але, в той же час, міцна статура малюка говорить про те, що це справжній одесит, в якому з дитинства закладена неймовірна сила духу, відвага і витривалість.

Образ і характер дружини моряка

Фото – https://histodessa.ru/zolotoe-ditya/

Морська тема, як нікому іншому, знайома і близька одеським жінкам.  Адже Одеса була споконвічно морським місто, в якому професія моряка користувалася і продовжує користуватися великим попитом і популярністю.

Раніше моряків в Одесі було настільки багато, що для імх проживання виділялися цілі будинки і, так звані, містечка, у дворах яких весело грали діти моряків, а їхні дружини сушили білизну.

Кажуть, що дружину моряка відразу видно і вона неодмінно має свої унікальні корисні властивості характеру і натури.  Ці жінки дуже терплячі, наділені умінням довго чекати, почасти вольові, наділені сильним характером, але, в той же час, сентиментальні і по-одеськи душевні.

Одного разу цим духом і характером дружини одеського моряка буквально “заразився” скульптор О.П.  Токарев і створив зворушливу скульптуру, яка дуже точно передає стан і настрій “одеської морячки”.

Композиція являє собою дружину моряка і дитини, якого жінка міцно обіймає.  І морячка, і дитина з надією дивляться в безмежну і нескінченну морську далечінь в очікуванні того, що на горизонті неодмінно здасться корабель, на якому повертається додому їх чоловік і батько.

Морячка є, а де ж капітан?!

Фото – https://dumskaya.net/news/na-odesskom-morvokzale-hotyat-ustanovit-skulptur-138000/

Нещодавно в Одесі стало відомо про те, що на Одеському морському вокзалі з’явиться нова скульптурна композиція, на цей раз, присвячена капітанові.  Адже “дружина моряка” (або “морячка”) у нас вже є, значить тепер нам просто необхідний сам моряк. Але

Чорноморська організація Профспілки працівників морського транспорту України, якій і належить ідея про створення скульптури, а також, яка вирішила взяти на себе матеріальну частину питання з виготовлення та встановлення пам’ятника, -вирішила “не розмінюватися на дрібниці” і створити бронзову скульптуру не просто моряка, а капітана далекого плавання.

Ідею про створення нової скульптурної композиції вже підтримали в Історико-топономічній комісії при Одеській міській раді та в Українській адміністрації морських портів.

Скульптуру капітана планують розмістити недалеко від знаменитої “Дружини моряка”, яку, як ми вже згадували вище, в 2002-ром році, створив Олександр Токарев.

Швидше за все, цей же скульптор буде працювати і над бронзовим моряком.

Візитною карткою нашого міста, звичайно ж, було і залишається море.  Саме воно в минулі часи допомагало одеситам не сильно відчувати “принади” “залізної завіси” і тотального дефіциту, так як моряки потайки привозили різні товари та дивовижі.  Саме море забезпечувало і забезпечує одеситів морських професій заробітком.  І, звичайно ж, море дарує жителям нашого міста можливість оздоровлення та отримання маси позитивних емоцій, перебуваючи поруч з ним.

Одесити дуже шанують Одеський морський вокзал, саме як унікальне місце з неповторною енергетикою.  Дуже часто городяни просто приїжджають сюди прогулятися і подихати чистим морським повітрям.  Нерідко тут можна зустріти і закоханих, які насолоджуються романтичною обстановкою вечірньої набережної, зоряного одеського неба і затишним світлом нашого маяка …

Все це дуже близьке кожному одеситу і передається крізь покоління.  Тому не дивно, що, надихнувшись усім цим, у скульпторів час від часу виникає бажання саме на місці Одеського морвокзалу створити новий скульптурний шедевр.

Адже такі композиції є не тільки втіленням філософії та життєвого стилю одеситів, вони також передають величезну любов і прихильність одеситів до моря і їх велику повагу до людей, які пов’язали свої долі і професії з цією могутньою і захоплюючою стихією.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.